Az idei június középhőmérséklete országos átlagban 21,6 Celsius-fok volt, amely 1,8 fokkal haladja meg az 1991-2020 közötti évek átlagát, ezzel az ötödik legmelegebb június lett 1901 óta – írta a HungaroMet Zrt. Az elemzés szerint az idei a legmelegebb első fél év volt a 20. század kezdete óta.

Hozzátették, hogy a havi középhőmérséklet a Dunántúlon és az északi országrészben többnyire 20-22 fok között alakult, az Alföldön viszont nagy területen meghaladta a 22 fokot, a Dél-Alföldön, Szeged környékén a 23 fokot is elérte a hónap középhőmérséklete.

Hőmérséklet

Legmelegebb júniusok Magyarországon – Fotó: HungaroMet

A hónap csapadéka országos átlagban – az eddig beérkezett adatok alapján – 82,8 milliméter volt, amely 15 százalékkal haladja meg az 1991-2020 közötti években mért, átlagosan 71,8 millimétert. A csapadék általában záporokból, zivatarokból hullott, ezért nagy térbeli változékonyság jellemzi a havi csapadékösszegeket. A legszárazabb helyeken 30 milliméter körül maradt a havi csapadék, míg a csapadékosabb tájakon – így a Bükk és a Zempléni-hegység környékén – többfelé 150 millimétert meghaladó csapadékot mértek júniusban.

Csapadékösszeg

Csapadékösszeg – Fotó: HungaroMet


Az elemzésben kitértek arra, hogy az idén minden hónap legalább 1 fokkal melegebb volt a szokásosnál.

Az év első hat hónapjának középhőmérséklete 11,9 fok volt, 2,9 fokkal meghaladta az 1991-2020 közötti évek átlagát, ezzel pedig a legmelegebb első fél év lett a 20. század kezdete óta. Ezt a kiemelkedő értéket elsősorban az átlagnál 7 fokkal enyhébb február okozta – írta a HungaroMet.

SZÉLTÉRKÉPCSAPADÉKTÉRKÉPHŐMÉRSÉKLETTÉRKÉP

Az Agroinform.hu Időjárás rovatában 24 órás, 7, 15 és 30 napos országos és település szintű előrejelzéseket, valamint az elmúlt 30 napban mért adatokat is megtalálod, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt.

Indexkép: Shutterstock