Az éjszaka a Dunántúlon, valamint északkeleten többfelé előfordulhat zápor, zivatar. Késő este azonban csökken a felhőzet és mindenütt megszűnik a csapadék. A szél élénk marad, a Zemplénben és a Nyírségben erős lökések is előfordulhatnak.

Záporokra és a nyugati megyékben felhőszakadásra is figyelmeztet az OMSZ

Záporokra és a nyugati megyékben felhőszakadásra is figyelmeztet az OMSZ – Fotó: OMSZ

A minimum-hőmérséklet általában 11 és 17 fok között alakul, de az északi völgyekben ennél hidegebb is lehet.


Az elmúlt napokban a Dunántúlon és az Alföld nyugati, délnyugati tájain 20-50 mm esett, helyenként villámárvizeket okozó felhőszakadások is előfordultak akár 60-80 mm-es csapadékmennyiséggel. Végre északkeleti tájak is kaptak csapadékot. Ugyanakkor az Alföldön voltak olyan területek, ahol 5 mm-nél is kevesebb csapadék hullott.

Csapadékösszeg

Csapadékösszeg – Fotó: OMSZ

Az elmúlt 10 nap csapadékösszege többfelé a 30 mm-t is meghaladja a többlet, míg a keleti országrészre negatív anomália a jellemző.

Csapadékösszeg-anomália

Csapadék-anomália – Fotó: OMSZ

A csapadék változatos területi eloszlása miatt igen eltérőek a talajok nedvességtartalma is. A felső fél méteres talajréteg az ország nyugati felén bőven tartalmaz nedvességet, helyenként csaknem telített, ezzel szemben az Alföld jelentős részén kritikusan száraz a talaj.

vízhiány 0-100 cm-es talajrétegben

Vízhiány – Fotó: OMSZ

A hőmérséklet a Dunántúl nyugati, északnyugati felén több fokkal visszaesett, a maximum-hőmérséklet 20 fok fölötti értékeket ért el, míg a keleti országrészben 30 fok közelébe melegedett a levegő.

  • Az őszi árpa a viaszérés fenológiai fázisában jár.
  • Az őszi búzában is egyre többfelé kezdődik az érés, szőkülnek a táblák.
  • A repcében lassan véget ér a magok fejlődése, és az érés folyamata kezdődik.

A keleti országrészben a száraz idő megviselte az őszi vetést és ez a termés minőségében és mennyiségében is megmutatkozik majd.

A napraforgó és a kukorica szintén vegyes képet mutat. Vannak, szépen fejlődő állományok és vannak, aszálytól szenvedő állományok is.

A csapadékos, párás időjárása kedvezett a gyomoknak, a növényi kórokozóknak és gombás fertőzéseknek.

A következő napokban két hidegfront szakítja meg a kánikulát, azonban kevés helyre hoznak csapadékot. Az első hidegfront ma délután, este érkezik és elszórtan alakulhatnak ki záporok, zivatarok. A hőmérséklet csak néhány fokkal esik vissdza. A csütörtöki hidegfront először a Dunántúlon, majd pénteken a keleti országrészben okozhat záport, zivatart.

Csütörtökön már 30 fok fölötti maximumokra készülhetünk és a pénteki pár fokos lehűlés csak átmeneti lesz.

Az ország jelentős részén a talajok száradni fognak. A keleti országrészben növekszik a közepes és a nagyfokú aszállyal érintett területek nagysága.

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában.

Indexkép: Király Attila