A tél általában kevés ember kedvence. Jön a hideg, a korai sötétedés, a megfázás, az influenza. Persze, mint minden évszaknak, ennek is megvannak a maga szépségei. De amikor könnyezik a szemünk a náthától, akkor ezeket nagyon nehéz észrevenni.

Vannak olyan esetek, amikor kénytelenek vagyunk orvoshoz fordulni, azonban a kisebb, de annál kellemetlenebb náthás tüneteket otthon is tudjuk enyhíteni. Ebben pedig nagy segítségünkre lehetnek a gyógynövények.

Senkit sem bíztatunk arra, hogy saját magát diagnosztizálja, így hát ha komoly a baj, irány az orvos. A gyógynövények használata előtt pedig mindenképpen bizonyosodjunk meg róla, hogy nem vagyunk rájuk allergiásak. De ha szabad az út, akkor nyugodtan támaszkodhatunk rájuk, hiszen az ágynyugalom, a nagyi húslevese és a gyógynövények kombinációja egészen biztosan átsegít minket a kellemetlen megfázáson. Ha pedig lehet, akkor úgy, hogy semmilyen káros mellékhatásban nem kell, hogy részünk legyen. Mert a természet a gyógyulásban is mellettünk áll. Érdemes hát minél többet megtudni a gyógynövényekről. Ha pedig már tudjuk, melyik segíthet, adjunk neki teret, és ne a náthának!

Ezekre a bajokra más és más gyógynövény a tökéletes

1. Ami a legfontosabb, hogy a megfázás esetén mindenképp forduljunk a C-vitaminban gazdag gyógynövényekhez. A csipkebogyó például tökéletes választás lehet. Egy csésze csipkebogyó tea  elkészítéséhez egy evőkanálnyi teaanyagot használjunk, de ezt csak áztatni szabad, főzni nem, mert akkor a benne található C-vitamin elbomlik. Szintén jó választás lehet a csalán, a majoránna és a levendulavirág teája, ha sok C-vitaminhoz szeretnénk jutni.

csipkebogyó tea

A csipkebogyó kiváló gyógynövény, így a csipkebogyó tea is nagyon jót tesz az egészségünknek. Fotó: Shutterstock

2. Ha köhögünk és be vagyunk rekedve, kiváló választás lehet az akácvirágból, hársfavirágból, bodzavirágból, cickafarkból, kakukkfűből, édesköményből vagy az ánizs magjából készített tea. Ekkor a forrásban levő vízbe tegyük a teafüvet, fedjük le az edényt, és rögtön vegyük is le a tűzről. 10-20 percnyi állás után szűrjük le a teát és ízesítsük. Cukor helyett használjunk mézet, citrompótló helyett igazi citrom levét. Különösen hatásos, ha este, lefekvés előtt már az ágyban isszuk meg, jól betakaródzva.

3. Ha folyik az orrunk, készítsünk hársvirágból, bodzavirágból, édesgyökérből vagy akácvirágból teát.

4. Izzasztónak kiváló a kamilla vagy az orvosi székfű.

Válassz a gyógynövények közül, és tudd meg, melyik mire hatásos

1. Zsálya

A zsálya gyulladásgátló, antibakteriális és antiszeptikus hatású gyógynövény. Kiválóan alkalmas a torokgyulladás kezelésére, és még a felgyülemlett váladéktól is segít megszabadulni. Emellett a zsályának étvágynövelő hatása is van, így a súlyproblémákkal küzdőknek érdemes óvatosan bánni a fogyasztásával.


2. Hárs

A hárs igazi szuperhős, amikor meg vagyunk fázva. Akár tea, akár cukorka formájában fogyaszthatjuk, az egész testünkre jó hatással lesz. A hársból készült tea illata ráadásul nagyon kellemes, így bedugult orrunk esetében sokat veszítünk az élvezeti értékéből. Hatóanyagait alkalmazhatjuk lázas állapotban izzasztóként és lázcsillapítóként, de nagyon sokat segíthet a légúti megbetegedéseknél mint köhögéscsillapító, nyákoldó és köptető. Ráadásul a gyomrot eközben egyáltalán nem irritálja, sőt, jótékony hatással van rá.

3. Bodza

A bodza a középkori falvakban oltalmazó szerepet töltött be. Azért tartották a házakban, mert úgy gondolták, képes megvédeni a házat és a háziakat az ártó szellemektől. Abban egészen biztosan igazuk volt, hogy a bodza megvéd minket, a megfázástól legalábbis bizonyosan. A bodzavirág flavonoidokat, szaponinokat, illóolajat és különböző nyálkaanyagokat tartalmaz. A növény virágzatából leggyakrabban teát készítenek, amely nyugtató, izzasztó vagy vizelethajtó teakeverékek összetevője. A bodzacserje teáját reumás bántalmak ellen, vizelethajtónak, izzasztónak, lázcsillapítónak használják. A bodzabogyóból készült kivonat vagy szörp hasonlóan jótékony hatású.

4. Csipkebogyó

A csipkebogyó tea egészen biztosan minden nagymama konyhájában fellelhető és nagyon sok náthás kisunokának nyújt gyors segítséget. A csipkebogyó magas C-vitamin és ásványi anyag tartalma miatt az immunrendszerünket erősíti, a benne található flavonoidok pedig kiegészítik az aszkorbinsav hatását, és gátolják annak gyors lebomlását. Azonban nagyon fontos tudnunk, hogy ha leforrázzuk, elveszíti a C-vitamin tartalmának nagy részét, így soha ne forró vízhez adjuk. Azonban a meleg csipkebogyó tea még egészségesen is feltölt minket.

5. Vad kakukkfű

A vad kakukkfű tea kiváló fertőtlenítő. Illóanyaga mellett flavonoidokat, cserzőanyagokat és fahéjsav-származékokat is tartalmaz, amely hatásos a gyulladásos és hurutos légúti megbetegedések esetén is.

6. Lándzsás útifű

A lándzsás útifű, vagy más néven kígyófű, már nagyon régóta használatos a népgyógyászatban. A lándzsás útifű fő hatóanyaga az aukubin glikozid, de tartalmaz még polifenolokat, nyálka-poliszacharidokat, C-vitamint, cserzőanyagot, kovasavat, káliumot, cinket is.

gyógynövények

A gyógynövények nem helyettesíthetik az orvosi kezeléseket, de sok mindenre nyújtanak gyógyírt. Fotó: Shutterstock

Ez a gyógynövény kiváló a légutak gyulladásos megbetegedéseire, ezért remek köhögés csillapító, köptető és toroköblítő, hiszen erős baktériumölő és gyulladáscsökkentő hatása van. Emellett a rovarcsípések és kisebb égési sérülések esetén is kiváló megoldást nyújt. Ehhez össze szokták zúzni a levelét és azt helyezik a sebre.

A lándzsás útifű teához csészénként forrázzunk le 1 púpozott kanálnyi útifüvet, majd fél percig hagyjuk állni, és ezután szűrjük le. A teából naponta két csészényinek a fogyasztása ajánlott. A friss levélpép kiváló fogfájásra, de a rovarcsípések kezelésére is alkalmas.

7. Kamilla

A kamilla nem véletlenül a nagymamáink kedvence, hiszen sok bajra gyógyír, ráadásul az illata és az íze is pazar. A kamillából készült teának izomlazító és görcsoldó hatása van. A kamilla gyulladáscsökkentő, de a vele történő langyos borogatás kiváló szem- és kötőhártya gyulladás esetén. Segít eltüntetni az árpát is a szemünkről, és nyugtatóan hat a fáradt szemekre.

Sebgyógyító és hámosító hatása is van, és az afták ellen is jó, ha öblögetésre használjuk. De biztosan emlékszünk a kamillás inhalálása is gyermekkorunkból, hiszen megfázás ellen is remek. A kamilla emellett a szépségápolásban is segít, mivel csillogóvá varázsolja a hajat, különösen a szőkét.

Az emésztőrendszerre is jó hatással van, hiszen segít gyomorfekély, gyomor -és bélhurut esetén, és a puffadás ellen is be lehet vetni. Ha nem jön álom a szemünkre, akkor pedig kortyoljunk el egy csésze finom kamillateát és máris aludni fogunk, mint a bunda.

8. Csalán

A csalán minden kertben ott van, és általában nagyon nem szoktunk neki örülni. Pedig csodálatos gyógynövény, mely közelségének hatására a gyógynövények több illóolajat termelnek, így jóval erősebb lesz az aromájuk. A csalán kiemelkedően magas C-, B-, K- vitamin tartalma mellett rengeteg ásványi sót és csersavat is  tartalmaz, melyek kiválóak az egészségünk megőrzésének szempontjából. Nagyon régóta alkalmazzák a csalánnal végzett urkulációt, vagyis a reumás testrész csalánnal való megcsapkodását. Ezen kívül az íze is nagyon finom, így régen sok levest, főzeléket, és párolt köretet készítettek belőle. A szépségiparban is alkalmazzák.

A magas vérnyomás és a hólyaghurut kezelésében is számíthatunk rá. Sőt, hajszeszt is készítenek belőle, hiszen még a hajhullást és a korpásodást is csökkenti. Elősegíti a máj természetes méregtelenítő funkcióit. Gyulladáscsökkentő hatása révén segít leküzdeni a szénanátha kellemetlen tüneteit, vérzéscsökkentő hatása miatt pedig műtéteknél is segítségül hívják.

A csalánleveleknek vizelethajtó hatása is van, ezen kívül remek vértisztító, salaktalanító és méregtelenítő. Mivel fokozza a vese működését, így csökkenti a vér húgysavszintjét, ezért hatékony a köszvény, az ízületi gyulladások és a reumatikus megbetegedés kezelésére.

Annak, aki hajlamos vese- és hólyagkő képződésre, nagyon ajánlatos a csalánból készült tea fogyasztása, amely emellett még élénkítő hatással is bír. Megakadályozza a prosztata rendellenes növekedését, csökkenti a vércukor szintet, Fokozza a szervezet ellenálló képességét és hatásos az allergiás megbetegedések leküzdésében is.

Mindenkinek jó egészséget és finom gyógytea kortyolgatást kívánunk!