Balesetveszélyessé váltak az erdők Budapesten és környékén

Az elmúlt napokban tapasztalható időjárás elsősorban a Pilisi Parkerdő 250 méter felett húzódó részein kritikus helyzetet idézett elő. A hóval vegyes ónos eső miatt jégpáncél képződött a fák ágain, amelyek a súlytöbblet és a nagy erejű széllökések hatására letörnek. A hét eleji esőzések során felázott talaj a betörő fagy hatására szintén jégpáncéllá alakult, így az erdei- és turista utak rendkívül csúszósak. A felázott talaj, a fákra rakódott jégpáncél és a széllökések következtében sok helyütt gyökerestől fordulnak ki a fák.

A Pilisi Parkerdő Zrt. ezért arra kéri a természetjárókat, hogy egyelőre ne induljanak a balesetveszélyessé vált erdőkbe!

Balesetveszélyes az erdőjárás a Pilisi Parkerdőben

Balesetveszélyes az erdőjárás a Pilisi Parkerdőben – fotó: Pilisi Parkerdő

A Balatonnál már jegesedik a kicsapódó víz

A Balatonnál a viharos erejű széllökések csütörtök délelőtt elérték a 90 kilométer/órás erősséget, egyelőre csak a partra kicsapódó víz jegesedése indult meg. Hétvégére töredezett jégtakaró is kialakulhat a tavon – közölte Horváth Ákos, a siófoki obszervatórium vezetője az MTI-vel.

A meteorológus kifejtette: az észak-északnyugat felől érkező viharos erejű széllökések és a Balaton magas vízállása miatt főként a déli-délnyugati partrészeken lehet számítani arra, hogy a kicsapódó víz ráfagy a kövekre, padokra, sétányokra. Arról is beszámolt, hogy jelenleg még plusz 1,6 Celsius fokos a víz hőmérséklete, de a szél miatt gyorsul a lehűlése. A kitartó hidegben hétvégén már a nyílt vízen is megjelenik majd a jég. A szél miatt várhatóan töredezetten fagy be a tó felszíne, egyelőre nem tudni, milyen vastag lesz a jég – tette hozzá.

Hóvihar Nyíregyházán

Hóvihar Nyíregyházán, a Ferenc körúton 2021. február 11-én – fotó: MTI/Balázs Attila

A vizugy.hu adatai szerint a Balaton átlagos vízszintje csütörtök reggel 121 centiméter volt. (Ez csaknem 10 centiméterrel meghaladja a februári időszakra meghatározott üzemi vízszintmaximumot). Az erős szél miatt a délelőtti órákban a déli parti Balatonmáriafürdőn 133, Fonyódon 129 centiméteres vízállást is mértek. A Sió-zsilipen két hete tart a víz leeresztése, amelynek intenzitását szerda óta növelték. Jelenleg másodpercenként 20 köbméternyi vizet engednek le a Balatonból a Sióba.

Debrecenben és Miskolcon akadozik a tömegközlekedés

Debrecenben a csütörtök hajnali ónos eső fennakadást okozott a tömegközlekedésben, Miskolcon a havazás miatt késtek a járatok. A hajnali intenzív ónos eső miatt lefagyott felsővezetékek gondot okoztak a debreceni villamos- és trolibusz-közlekedésben – közölte a DKV Debreceni Közlekedési Zrt. sajtószolgálata csütörtök reggel az MTI-vel.

Közleményük szerint a villamosok sem az 1-es, sem a 2-es vonalon nem közlekedtek, helyettük a teljes vonalon villamospótló autóbuszok vitték az utasokat. Fennakadások vannak a helyi trolibusz-közlekedésben is: valamennyi vonalon késésre kell számítani.

Tűzoltóautó és buszmegállóban várakozó utasok hóviharban Nyíregyházán

Tűzoltóautó és buszmegállóban várakozó utasok hóviharban Nyíregyházán, a Sóstói úton 2021. február 11-én – fotó: MTI/Balázs Attila

Miskolcon a havazás miatt lelassult a tömegközlekedés, kisebb-nagyobb késések előfordulnak.  A 15-ös busz csütörtök reggeltől fakidőlés miatt csak a bánkúti elágazásig közlekedik. A 21-es és 101B-s autóbusz átmenetileg az Újgyőri főtér és a Kandó Kálmán utca végállomás között az Andrássy utcán jár, a 16-os busz a Bányaüzem megállóhelyig közlekedik. A fő közlekedési, illetve a buszútvonalakat síkosságmentesítik, és jelenleg több mint háromszáz hómunkás dolgozik.

Nógrád megye négy településén szünetel vagy akadozik az áramszolgáltatás

Nógrád megye négy településén, 2500 fogyasztási helyen szünetel vagy akadozik az áramszolgáltatás vezetékszakadás miatt, továbbá Borsod-Abaúj-Zemplén megyében is voltak áramkimaradások – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) csütörtökön az MTI-vel.

A közlemény szerint a havazás és az erős szél miatt éjféltől csütörtök reggelig csaknem száz káresethez riasztották országosan a tűzoltókat. Jellemzően letört ágak, kidőlt fák okoztak kisebb fennakadásokat, több esetben árokba csúszott, elakadt járművek műszaki mentésénél kellett beavatkozniuk az egységeknek. Felhívták a figyelmet arra, hogy a meteorológiai előrejelzések szerint továbbra is havazásra, ónos esőre, helyenként hófúvásra, erős szélre kell számítani.

Nógrádban is elakadt az autók, traktorral kellett menteni őket

Nógrádban is elakadt az autók, traktorral kellett menteni őket – fotó: Agroinform

Arra kérték az autósokat, hogy mielőtt útnak indulnak, tájékozódjanak az aktuális meteorológiai helyzetről és az útviszonyokról. Ha az utazás elkerülhetetlen, akkor teli tankkal, feltöltött mobiltelefonnal, tartalékruhával, inni- és ennivalóval vágjanak neki, egy elakadás miatt akár hosszabb várakozásra is felkészülve – tanácsolják.

Kidőlt fák, leszakadt faágak okoznak gondot Borsodban

Főként Borsod-Abaúj-Zemplén megyében okoz gondokat az időjárás, kidőlt fákat, leszakadt faágakat távolítanak el a tűzoltók – közölte a katasztrófavédelem csütörtök reggel az MTI-vel.

A közlemény szerint már több mint húsz ilyen jellegű bejelentés érkezett a megye műveletirányítási ügyeletére egyebek közt Miskolc-Diósgyőr, Ózd, Borsodnádasd, Szerencs, Putnok, Trizs, Füzér és Tiszakarád környékéről. A megye hivatásos, önkormányzati és önkéntes tűzoltói folyamatosan dolgoznak a káresetek felszámolásán.