Megjelent a megújult Tanyafejlesztési pályázat, ami egyike azon kevés támogatásnak, amely CSAK a tanyán élőket segíti. Az új Vidéki infrastruktúra fejlesztések támogatása tanyákon (KAP-RD42-1-25) pályázatban szeptembertől már benyújthatók a támogatási kérelmek! A részletekről Miklovicz Pétert, a Gordius Solutions Tender Kft. ügyvezetőjét kérdeztük, hiszen cégük már több, mint 12 éve a pályázatok szakértője.
Ne maradjon le a 25 millió Ft támogatásról!
A pályázatban akár 25 millió Ft vissza nem térítendő támogatás igényelhető, a támogatási intenzitás pedig akár 95%, szóval ez egy remek lehetőség minden vidéki térségi tanyán élő magánszemélynek! Ez a 25 millió olyan háztartási léptékű infrastruktúra fejlesztésekre fordítható, mint a villamosenergia rendszer kiépítése (áram bekötése), villamosenergia ellátás fejlesztése, megújuló energia alkalmazása, ivóvízellátást szolgáló rendszer kiépítése és a szennyvízkezelést, -tisztítást szolgáló rendszer kiépítése.
Szinte minden támogatható!
A pályázatban 4 fő célterületre lehet pályázni, ezek a következők:
- villamosenergia ellátás fejlesztése – napelemes rendszer teljes beszerzése és felszerelése, villamosenergia-hálózatra történő csatlakozás (áram bekötése),
- egyéb megújuló energia alkalmazása – teljes napkollektoros rendszer vagy hőszivattyú rendszerek a használati meleg víz termelésre, fűtésre, hűtésre,
- háztartási léptékű ivóvízellátási rendszer kiépítése – fúrt kút, vízbeszerző, vízkezelő, víztározó, vízelosztó, víztisztító létesítmények és felépítményei, háztartási törpe-vízmű, vízi-közmű hálózatra történő csatlakozás,
- háztartási léptékű szennyvízkezelést,- tisztítást szolgáló rendszer kiépítése egyedi szennyvízkezelő berendezéssel és tisztítómezővel ellátott oldómedencés létesítménnyel.
Emellett választható, de önállóan nem támogatható tevékenységként támogathatók a művelet-előkészítéshez kapcsolódó tevékenységek, terület-előkészítés, műszaki ellenőri szolgáltatás igénybevétele, műveleti menedzsment. A fejlesztéshez elengedhetetlenül szükséges berendezések elhelyezésére szolgáló helyiség kialakítása már meglévő épület bővítése, átalakítása által. Bővítés esetén a bővítmény hasznos alapterülete nem haladhatja meg az eredeti hasznos alapterület 50%-át. Emellett a próbaüzem, a villamosenergia ellátást biztosító fejlesztéshez kapcsolódóan már meglévő villamosenergia vezetékhálózat rekonstrukciója és az egyéb megújuló energia felhasználására vonatkozó tevékenységekhez kapcsolódóan már meglévő fűtési rendszer cső- és vezeték hálózatok rekonstrukciója is támogatott.
Az egyik célterület a villamosenergia ellátás fejlesztése tanyákon – forrás: Shutterstock
Kétszer 25% előleg is igényelhető a megvalósításhoz
Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege a „Háztartási léptékű ivóvízellátást szolgáló rendszer kiépítése" tevékenység esetén legfeljebb 13 millió Ft, az egyéb tevékenységek esetén legfeljebb 12 millió Ft. Viszont ha a projekt kiterjed a „Háztartási léptékű ivóvízellátást szolgáló rendszer kiépítése" tevékenység mellett a támogatható tevékenységek közül legalább egy főtevékenységre, akkor akár 25 millió Ft is igényelhető!
Amennyiben azonban a támogatási kérelemben nem szerepel a „Háztartási léptékű ivóvízellátást szolgáló rendszer kiépítése" tevékenység, az igényelhető legmagasabb támogatás 12 millió Ft.
A támogatási intenzitás megújuló energia felhasználására vonatkozó tevékenységek esetén 80%, egyéb tevékenység esetén 95%. A pályázatban előleg is igényelhető, kétszer lehet 25% előleget igényelni, az előleg teljes elszámolását követően egy alkalommal újra igényelhető előleg. Gyakorlatilag a támogatás 50%-át előre megkaphatják a pályázók! Várhatóan kb. 1500 tanya kerül korszerűsítésre a pályázat által.
A vidéki térség tanyáin élő magánszemélyek pályázhatnak
A Tanyafejlesztési pályázatra a vidéki térségben található tanyán élő magánszemélyek pályázhatnak. Fontos kritérium, hogy a pályázónak a fejlesztéssel érintett tanyán folyamatos bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel kell rendelkeznie már a kérelem benyújtását megelőző 6 hónapban.
Emellett a pályázónak (vagy a közeli hozzátartozójának) legalább részben tulajdonjoggal kell rendelkeznie a fejlesztéssel érintett tanya kapcsán - ezt a körzeti földhivatali nyilvántartásban ellenőrzik. A pályázathoz fontos, hogy a fejlesztéssel érintett ingatlan rendezett tulajdoni és/vagy használati viszonyokkal rendelkezzen.
Nem elég támogatást nyerni, a pályázatnak megvalósíthatónak kell lennie!
A támogatási kérelmeket különböző szakaszokban lehet majd benyújtani, az első szakasz a felhívás tervezete szerint várhatóan 2025. szeptember 3-án nyílik meg, és forráskimerülésig, de legkésőbb 2026. március 31-ig lehet pályázni. Fontos, hogy az új KAP keretében minden népszerű agrár pályázatot lezártak a 2. beadási szakasz után, ugyanis kimerült a keretösszeg. A Tanyafejlesztési pályázatra pedig már évek óta vártak a vidéki térségekben. Szóval ha támogatáshoz szeretne jutni, akkor javasoljuk, hogy már most fogjon neki a szükséges előkészületeknek. Rengeteg dokumentumra és engedélyre van szükség ezekhez a pályázatban támogatható fejlesztésekhez, ami több hónapos - de legalább 3 hónapos - munkát igényel. Semmiképp ne hagyja az utolsó pillanatra, ugyanis garantáltan nem lehet gyorsabban összeállítani a kérelmet, tehát ha nem készül fel, biztosan lemarad a 25 millió forintról!
|
Indexkép: Shutterstock