Éjszaka kezdetben általában erősen felhős lesz az ég, és az ország délnyugati felében szórványosan valószínű zápor, zivatar, utóbbi főként a Dél-Dunántúlon. Később északnyugat felől fokozatosan csökken a felhőzet, hajnalra már csak délen maradhatnak helyenként felhősebb körzetek. A légmozgás többnyire gyenge vagy mérsékelt lesz, de zivatarok környezetében átmenetileg erős vagy viharos széllökések is előfordulhatnak. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 14 és 20 fok között valószínű.

Pénteken napos idő várható kevés gomolyfelhővel, csapadék nélkül. A nyugati szél északkeleten helyenként megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 27 és 32 fok között alakul.

A következő napokban egyre melegebb, napos, nyári időre van kilátás. Péntek reggelig még többfelé lehet kisebb esőkre, a déli országrészben éjszaka akár intenzívebb záporokra is számítani, utána azonban jövő keddig nem valószínű számottevő csapadék. A jelenlegi számítások szerint kedden este éri el térségünket egy hullámzó frontrendszer, ami egyelőre még bizonytalan mennyiségű csapadékot hoz. Addig azonban a talajok száradására lehet számítani, a jelenlegi esők csak a felszínt nedvesítik át. Szárazabbá válik a levegő is, a legmelegebb órákban jellemzően 50% alá, hétfőn, és keleten kedden is 40% alá csökken a relatív nedvesség értéke.

A pénteki szélcsendes nap után a hétvégén főként a Dunántúlon, hétfőtől sokfelé megélénkül napközben a szél. A csütörtökön átvonult gyenge hidegfront átmenetileg visszavetette a hőmérsékletet, de pénteken ismét melegedés kezdődik egyre többfelé 30 fok fölötti maximum értékekkel. A legforróbb napnak a hétfő ígérkezik.

A hétvégén elsősorban a Tiszántúlon, majd hétfőn országszerte légköri aszályra lehet számítani. A gombás betegségek visszaszorulnak, ugyanakkor fennáll majd a napégés illetve perzselés veszélye a növényeken. A meleg időben a kukoricára számított hőösszeg intenzív növekedése várható, a jövő hét közepére az ország nagy részén meghaladja az 1150 foknapot, délkeleten az 1250 foknapot is.

A napraforgó egyre többfelé elvirágzik, és a magképződés fenológiai fázisában jár. A kukorica még sokfelé virágzik, de a korai fajtáknál már megkezdődött a szemképződés. A hőösszeg eloszlásnak megfelelően a keleti országrészben kissé előrébb járnak a növények a Dunántúlhoz képest. A július végi, augusztus eleji csapadékot nagyon meg fogják hálálni a kapás növények, mert a szemképződés idejére az ország nagyobb részén kellő nedvesség áll rendelkezésére a talajban, a terméskilátások tehát sokat javultak. Ugyanakkor a csapadékos időjárás kedvezett a különböző gombás megbetegedéseknek is.

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában!

Az időjárás rovat főtámogatója a Kaposflex Kft., támogatója az ICL Specialty Fertilizers.