Ezért jó ideje külföldi vendégmunkásokkal töltik fel az üres helyeket, írja a Haszon.hu. Korábban Kárpátaljáról érkeztek munkavállalók, de az utóbbi időben megjelentek a filippínó és a vietnámi alkalmazottak is.

A feladatuk napi 25-30 tonna friss gomba leszedése a demjéni gombaüzemben, a környékbeliek életében megszokott a külföldi vendégmunkások jelenléte. Ezekben a napokban a 33 magyar mellett 134 filippinó, 45 ukrán, 12 vietnámi és 4 mianmari vendégmunkás dolgozik az üzemben.


A gombaüzemet működtető cég azzal szembesült az utóbbi időben, hogy miközben újabb beruházásokra nyílt lehetőség, és a termelőkapacitás megsokszorozódott, elfogytak a magyar munkáskezek. Kovács Anita, a Korona Gombaipari Egyesülés egyik, vendégmunkásokkal foglalkozó alkalmazottja a Heolnak azt mondta: a külföldi állampolgárok foglalkoztatása jelentős anyagi, idő- és energiaráfordítással jár. Ha lenne elegendő magyar munkavállaló, akkor ezek a többletköltségek nem merülnének fel, mi több, a magyarok akár a jelentkezésüket követő napon munkába állhatnak – ám a külföldiekkel ez nem így működik.

Hozzátette, hamarosan újabb százötven emberre lesz szükségük. Őket folyamatosan toborozzák, és épül egy új munkásszálló is, hiszen a vendégmunkások elszállásolásáról és az ellátásáról a munkaadónak kell gondoskodni.


A külföldi, ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása nem egyedi, a várakozások szerint hazánkban az elkövetkezendő években körülbelül 500 ezer új munkahely fog létesülni, melyekből körülbelül 2-300 ezret a munkáltatók kénytelenek vendégmunkásokkal betölteni.

A munkaerőhiány orvoslására az Országgyűlés elfogadott egy novembertől életbe lépő jogszabályt, amely szigorú feltételek mellett ugyan, de engedélyezi a vendégmunkások hazai alkalmazását, ám a letelepedésüket gyakorlatilag kizárja.