Az északi és a déli féltekén is szokatlan melegeket mérnek. Japánban a nyár, míg Ausztráliában a tél okoz meglepetéseket idén.

125 éve nem volt ilyen meleg

Japánban 125 éve végeznek feljegyzéseket az időjárással kapcsolatban, amiből megállapítható, hogy az idei volt a legmelegebb nyár - ezt a tokiói meteorológiai szolgálat közölte pénteken. Az átlaghőmérséklet 1,76 Celsius-fokkal volt magasabb, mint az ilyenkor megszokott. Az előző rekord még 2010-hez köthető, amikor 1,08 fokkal haladta meg a hőmérséklet szokásosat. Az átlag főleg északon, valamint a két partszakaszon volt magasabb a szokásosnál.

Hasonlóan rossz a helyzet Indiában, ami pár éve már a világ legnépesebb országának számít. Augusztus nem csak minden idők legmelegebbje volt, de egyben a legszárazabb is, pedig ez egy monszunidőszak, ilyenkor esik le az éves mennyiség 80 százaléka. Bár súlyos esőzések, amelyek halálos áldozatokat követeltek, okoztak meglepetéseket az ország északi részén, a csapadék közel sem haladta meg, de még csak el sem érte az átlagos mennyiséget - írja a Világgazdaság.

Az előző hónapban csupán 161,7 milliméter eső esett, ami több mint 30 milliméterrel kevesebb a 2005-ös augusztusi rekordtól. Ennek hatása, hogy a kevés esőt hozó monszunidőszak miatt csökken az országban a rizstermés. Ez azért probléma, mert India a világ első számú ellátója, nem csoda tehát, hogy Delhi betiltotta a kivitelt annak érdekében, hogy a hazai ellátás biztosítva legyen.

Ausztráliában a tél okozott meglepetéseket

Ausztráliában idén nem a nyár lett túl forró, hanem a tél. Az átlaghőmérséklet 1,53 fokkal haladta meg az 1961 és 1990 között megszokottat. A csapadék mennyisége itt is csökkent, az átlagostól több mint 4 százalékkal esett kevesebb. A szokatlanul meleg tél elhozta az El Nino-t, ami szélsőséges időjárási jelenségekkel jár együtt. Az erdőtüzek mellett, a hosszan tartó szárazságokig, szinte minden volt idén nyáron.

A rizsföldek alig kaptak esőt, így nem sok jóra számíthatunk a termésmennyiséget illetően - fotó: pexels.com

A Meteorológiai Világszervezet az előző hónapban közölte, hogy hét év után ismét megjelent az El Nino a trópusi Csendes-óceánon. Emiatt volt szokatlanul száraz az augusztus Ázsiában. Az előrejelzések szerint ráadásul szeptemberben sem sok változás várható, ami hatással lesz a termésmennyiségre, így ellátási zavarokat is okozhat.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) figyelmezteti, hogy az El Nino hatással lesz a vírusos betegségek terjedésére, mint a dengue-lát, a Zika-láz, vagy éppen a chikungunya-láz.