A klímaváltozás miatt ma már nemcsak a zöldségek és virágok kapcsán fontos meggondolni, hogy mit ültetünk, hanem a bokrok és a fák esetében is jobb a szárazságtűrő fajtákat választani. A helyzet a jövőben sem lesz jobb, számíthatunk arra, hogy néha bizony hatalmas esőzések pusztítanak, máskor az aszály okoz problémát. Nem beszélve arról, hogy nyáron sokan szeretnek elutazni otthonról, amikor senki sem öntözi a kertet, így még jobban ki vannak téve az időjárási viszontagságoknak. Szerencsére vannak azonban olyan fajok, amikkel bátran próbálkozhatunk.

Minden növénynek vízre van szüksége

Azt azért tisztázzuk, hogy nincs olyan növény, virág, fa, zöldség, aminek ne lenne szüksége locsolásra. Azonban azok a fajták, amelyek olyan élőhelyről származnak, ahol kevés a víz, azok könnyebben alkalmazkodnak a megváltozott időjárásunkhoz. Míg hazánk egyes területei egyre szárazabbak, addig a többi országrészben egyre gyakrabban fordulnak elő szélsőséges viharok.

A szárazabb földeken, magánkertekben azok a fafajok terjednek, amelyek túlélik az aszályos nyarat, miközben árnyékot szolgáltatnak a számunkra. Emellett fészkelőhelyet jelentenek a különféle madaraknak.

Fehér akác ültetése

A fehér akác senki számára nem ismeretlen, hiszen mindenki tisztában van vele, hogy ahol egyszer megjelenik, onnan képtelenség kiirtani. A magyar erdők több mint 20 százaléka akác, ezzel ez az első az erdőalkotó fafajok között. Szeretik a vadak, az erdészek, egyetlen baj vele, hogy minden kihal alatta, még a fű sem marad meg.


Hosszú életű, gyorsan növő fafaj, idősebb egyedeik törzsátmérője elérheti akár még az egy métert is. Szárazabb időszakokban keményebb maghéj alakul ki, nedvesebb időszakokban pedig áteresztőbb a magok burkolata. Kikeléséhez alacsonyabb hőmérsékletre van szükség. Növekedése a magasságot tekintve a második és ötödik évben tetőzik, ekkor évente akár 2 métert is nőhet.

A környezeti, valamint a genetikai adottságok jelentős mértékben befolyásolhatják a fafaj növekedési ütemét. Legjobban a laza szerkezetű, jól szellőző talajokon fejlődik, de jól bírja a homoktalajt és a szikes területeket egyaránt.

A déli ezüstfa

A másik lehetőség a keskenylevelű ezüstfa ültetése, amely Ázsiából és Dél-Európából származik. Ma már rengeteg városi parkban találkozhatunk vele. A színe és az alakja is más, mint a többi heti fáé, aki tehát keresi a változatos megjelenést a kertben, annak ezzel érdemes próbálkoznia.

Többnyire igénytelen, hazájában sekély termőrétegű, tápanyagban szegény talajban élnek, pionír növényeknek számítanak. Várostűrésük is remek, egyes fajai azonban mészérzékenyek. Magyarországon az említett keskenylevelű ezüstfa a legelterjedtebb, amit főleg nyírott sövényként vagy kis fává fejlődve hagynak meg. Virágai nyár elején nyílnak, igen illatosak és szépek.

Gömbkőris a szép és kerek lombú fa

A kőrisek több faj kés számos fajtája jól érzi magát hazánkban. Ahol ki tudjuk elégíteni a nagy fényigényüket, ott biztosan nem lesz rá panaszunk. A szárazságtűrésük kiváló, egyedül a szeles helyektől érdemes őket megóvni. A virágos kőris egy nagyon népszerű és ellenálló fajtája a gömbkőris.

A kertbe ültetett fák lehetőséget adnak a madaraknak, hogy elbújjanak a ragadozók elől - fotó: pexels.com

A magyar nemesítésű Fraxinus ornus 'Mecsek' fajtát hazánkban állították elő, ezáltal remekül alkalmazkodik a magyar klimatikus viszonyokhoz. Magas törzse oltott nemes, gömb alakú koronát nevel, amely nem akadályozza a vezetékeket, így még az utcafrontra is kerülhet.

Mindegy, hogy végül melyik kerül a kertbe, mindegyiknek szüksége van egy kis gondoskodásra. A növekedésüket természetes tápanyagokkal segíthetjük, amit főleg csemetekorban érdemes megejteni. Néha pedig azért öntözzük őket, hiszen mindenki megszomjazik egyszer.

Forrás: megyeriszabolcskerteszete.hu, greendex.hu, wikipedia.hu