Az angliai Rothamsted Research Intézet (RRI) két kutatója, Jozsef Vuts és Gareth Thomas átfogó, környezetbarát irtási programot hirdetett a hatalmas károkat okozó fonálférgek ellen, feromon csapdák alkalmazásával, felajánlva szaktanácsaikat és segítségüket az érintett gazdáknak e veszélyes kártevők elleni harcban.

sárgarépa

A fonálférgek nagy károkat okozhatnak a zöldségfélékben, nem lesz ilyen szép a termés – fotó: pixabay.com

Ennek a programnak különös jelentősége van az Intézet történetében, mivel az RRI rovartani részlege már az 1919. évi megalakulásakor tanulmányokat jelentetett meg a drótférgek kártételéről.

A jelenlegi program legfontosabb célja a talajcsapdákra alapozott országok stratégia kidolgozása, és annak jelentőségét növeli, hogy a fonálférgek ellen korábban használt peszticidek nagy részét fokozatosan kivonják a forgalomból.


A gyökérzöldségeknek ezek a veszélyes kártevői a célnövények által kibocsátott illatok alapján találják meg a táplálékukat, ami biztosíthatja az ilyen illatokat kibocsátó feromoncsapdák hatékony működését.

Az RRI ezen túlmenően modellt kíván létrehozni valamennyi talajkártevő elleni védekezésben is, más fenntarthatóbb megoldások irányába – például olyan kémiai tulajdonságokkal rendelkező haszonnövények nemesítésével, amelyek nem vonzzák, sőt inkább elriasztják a kártevőket.

Forrás: farminguk.com