A busafajok fogására irányuló, nagy méretű fenékvarsákkal folytatott ökológiai halászat során egy idősebb leánykoncér (Rutilus virgo) is előkerült a Tisza-folyó Tisza-tavi szakaszáról, a Tiszafüredről Poroszlóra vezető híd közelében. A fogás helyszínén az áradások idején a folyó felgyorsul, de máskor a duzzasztás miatt meglassult víz nem tipikus élőhelye a reofil fajoknak. Juhász Máté halkutató szerint ezért a Tisza-tavon ritkaságszámba menő leánykoncér különleges előfordulásnak számít.

Legutóbb 2021-ben sikerült kimutatni a fajnak egy fiatal példányát ugyancsak Tiszafürednél, de meglepő módon a Tisza-tó tározótéri állóvizéből.

Néhány nappal később szinte pontosan ugyanott egy másik áramláskedvelő fajnak, a domolykónak (Squalius cephalus) egy idősebb példányát sikerült megfogni, majd nem sokkal később három újabb méretes domolykó és egy adult márna (Barbus barbus) is előkerült.

Minden valószínűség szerint az enyhe, de csapadékos tél által előidézett áradásoknak köszönhető, hogy a Tisza-tavi folyószakaszon is gyakoribbá váltak ezek a gyorsabb vizeket jellemző, kimondottan áramláskedvelő fajok.

A leánykoncér

A leánykoncér a Duna vízrendszeréhez tartozó nagyobb folyók paduc- és márnazónájában él, ritka, veszélyeztetett endemizmusunk. Áramláskedvelő faj, optimális élőhelyét a folyók sebesebb sodrású, kavicsos és sóderes medrű, üledékmentes szakaszai adják. Március és május között ívik. Kifejlett példányainak hossza az 50 centimétert is elérheti.

Forrás: pecaverzum.hu

Indexkép: Shutterstock