Magyarország természetes vizeiben is megjelent a glifozát nevű, világszerte és hazánkban is legnagyobb mennyiségben alkalmazott gyomirtószer-hatóanyag – derül ki egy eddig nem publikált, az Átlátszó által megszerzett vízügyi jelentésből. A vegyszer nemcsak a vízi élővilágra veszélyes, de bizonyos kutatások szerint az emberi szervezetbe jutva is kockázatokat hordozhat.

Évekig titkolt eredmények

Bár már öt éve ismert volt, hogy a glifozát jelentős mértékben jelen van hazai vizeinkben, a közvélemény mindeddig nem értesülhetett erről. Most közérdekű adatigénylés révén vált hozzáférhetővé a teljes, országos vizsgálatot tartalmazó jelentés. A glifozát a természetes vizekből közvetve az emberi szervezetbe is eljuthat az élelmiszerek és ivóvíz révén.

A francia lakosság 99,8 százalékának vizeletében kimutatták már a glifozátot – hasonló eredmények születtek más országokban is. A vegyszert a mezőgazdaság mellett közutak, vasutak mentén is alkalmazzák, ráadásul vízoldékonysága miatt az eső és öntözés révén könnyen beszivárog a talajba és a vizekbe.

Országos szintű szennyezés

2019-ben az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) nagyszabású vizsgálatot végzett, amely során 1700 felszíni és 1200 felszín alatti vízmintát analizáltak. Az eredmények riasztóak: a talajvízminták 14 százalékában találtak glifozátot vagy annak bomlástermékét (AMPA), a minták 2,5 százalékában pedig a határérték fölött volt a koncentráció. Az intenzív mezőgazdasági területek mellett még természetközeli forrásvizekben is előfordult kétszeres határérték feletti szennyezés.

Különösen megdöbbentő, hogy mély, 130–160 méteres kutak vizeiben is mérték a határérték többszörösét.

Felszíni vizek: még rosszabb a helyzet

A tavakból és folyókból származó minták háromnegyedében kimutatták a glifozát jelenlétét, és a minták közel fele határérték fölötti értékeket mutatott. Ráadásul a szakértők megállapították, hogy az intenzíven művelt területeken a glifozát egy év alatt sem bomlik le teljes mértékben a talajban – ami tovább növeli a környezeti kockázatokat.

A vegyszer lebomlásának sebessége jelentősen függ a talaj típusától és élővilágától, így az ország különböző pontjain eltérő mértékű szennyezés fordulhat elő.


Emberre vitatott, vízi élőlényekre bizonyítottan mérgező

Miközben az emberi egészségre gyakorolt hatása továbbra is heves tudományos vita tárgyát képezi, a vízi élővilág károsodása már dokumentált. A glifozát károsíthatja az algákat, puhatestűeket, kétéltűeket, rákokat és halakat is – fejlődési rendellenességeket, hormonális zavarokat, termékenységi problémákat és sejtkárosodást okozva.

Ha egy növényvédő szer engedélyezett, és a felhasználó (pl. a gazda) a címkén és jogszabályban rögzített előírásokat betartja – például a kijuttatás idejét, dózisát, védőtávolságokat, időjárási feltételeket –, akkor nem terheli őt közvetlen felelősség a szer környezetre gyakorolt esetleges hosszú távú hatásaiért. A felelősség ekkor többnyire a hatóságokra és a gyártókra hárul.

Hatósági válaszok és jövőbeli lépések

A NÉBIH előírása szerint a glifozát-tartalmú szerek használata esetén legalább 50 méteres védőtávolságot kell tartani tavaktól és folyóktól, ennek betartását azonban nem világos, milyen gyakorisággal ellenőrzik. Az OVF tájékoztatása szerint tervezik az újabb országos vizsgálatot, és azóta a glifozát és AMPA már minden évben szerepel a vizsgálandó peszticidek között.

Indexkép: Pixabay