Jelentősen megugrott a búza ára, ami a liszt, illetve a péktermékek fogyasztói árára is hatást gyakorol. Hogy pontosan mennyivel kell majd többet fizetni az üzletekben, azt most még a szakértők sem tudják megjósolni – írja a divany.hu az mfor.hu cikke alapján.
Most tonnánként akár 80-100 ezer forintot is elkérnek a hazai búzáért – fotó: pixabay.com
Ha drágul a búza, drágul a kenyér is?
Pár hét alatt nagymértékben drágult a búza ára, ami nem csoda, hiszen hazánkban az idei aratás nem hozott nagy mennyiségű malmi búzát, az importstop miatt ukrán búzát nem lehet behozni az országba, az oroszt pedig egy uniós döntésből kifolyólag védővám drágítja.
Most tonnánként akár 80-100 ezer forintot is elkérnek a hazai búzáért, holott az Agrárközgazdasági Intézet Piaci Árinformációs Rendszer szeptember közepi adatai azt mutatták, hogy az étkezési búza hazai termelői ára – áfa és szállítási költség nélkül – tonnánként 73 588 forint, a takarmánybúzáé 72 520 forint volt.
A kialakult helyzet azzal magyarázható, hogy az alacsony, ötmillió tonnás idei hozam mellett rossz lett a búza minősége is: csupán az ötöde használható étkezési célokra, a többit csak az állattenyésztők tudják hasznosítani takarmány gyanánt.
Uniós szinten is csökkent a hozam, miközben a kereslet egyre nagyobb, így lehet egyre drágább és drágább a malmi búza. Az alacsony mennyiség miatt azonban nem játszhatnak kivárásra a malmokban: az árak várhatóan nem fognak csökkenni, legfeljebb a búza fogyhat el.
A malomipar a többletköltséget áthárítja, ami legelőször a lisztárakban, majd ezeken keresztül a kenyér és egyéb péktermékek árában majd a fogyasztókat érinti érzékenyen.
A korábbi becslések még ezer forintos határ alá jósolták a kenyérárakat, de, hogy valójában mennyi lesz az áremelés mértéke, még nem lehet tudni.