Hiába teremtünk rendet és optimalizáljuk a feng shui elvei szerint a lakóhelyiségeinket, ha az udvaron és kertben rendetlenség uralkodik. Alapvető, hogy rend és tisztaság legyen a kertben is, mert csak így vonzza be a kozmikus energiát – szaknyelven a csít – a házba. Ahol ez megfelelően áramlik, ott az ember egyszerűen jól érzi magát.
A legalapvetőbb, hogy legyen a ház körül növény és víz, ne csak beton és aszfalt. Metsszük meg az elburjánzott, elsűrűsödött fákat, bokrokat, útba eső lehajló ágakat, rendezetlen sövényeket. A feng shui mesterei szerint a növényeknek is lelkük van, tehát az ilyen műveletek előtt kérjünk tőlük elnézést, és tudatosítsuk velük, hogy nem akarunk nekik rosszat, mert hosszabb távon az ő egészségüket is szolgálja, ha a napfény jobban éri minden részüket. Akik foglalkoznak bioenergiával, pl. reikivel, azok tapasztalhatták, hogy a növények hálásak a kapott energiáért.
A legalapvetőbb, hogy legyen a ház körül növény és víz – fotó: Pixabay
Yin és yang a kertünkben
A kertben is igen fontos kiegyensúlyozni a férfi és női, vagyis a yin és yang energiákat. Ha a kert nagyon nyugodt, csendes helyen van, akkor érdemes a yang energiát erősíteni, ellenben forgalmas, zajos helyen a yint. Vegyük figyelembe a kiegyensúlyozásnál, hogy milyen célt szolgál kertünk, mert passzív pihenésre, meditációra yin túlsúlyú kert felel meg, ellenben pl. labdajátékokra serkentőleg hatnak a yang enegiák.
Igen kedvezőek a rohangáló háziállatok a yang energia szempontjából. Mivel télen a természet yin túlsúlyban van, ezért ilyenkor fontos lehet a vadon élő állatok bevonzása a kertbe, amit nagyon könnyen megtehetünk téli madáretetéssel.
Figyeljük meg, hogy a feng shui alapelveit milyen szépen alkalmazzák a japán kerteknél, ahol kevés és szolid színekkel, sok-sok mozdulatlan és gondosan kiválasztott és beállított kővel tudatosan igen erős yin hatást érnek el, hogy ezzel elmélyülésre, meditációra alkalmasabbá tegyék.
Fontos, hogy megfelelően érje napfény a kertet, ugyanakkor árnyék is legyen, szintén a két ellentétes erő harmóniája miatt. A túl napos kertben a yang energiát árnyékadó fák ültetésével és egyéb kerti létesítményekkel csökkenthetjük, ami a szelet is felfogja, és a legmelegebb nyári napokban megakadályozza a gyep kiégését. Kisebb mesterséges dombok, kerekded kövek yin minőséget hordoznak, míg a magasabb, éles sziklák mindenképpen yangot, ezeket kerüljük.
Ha a kertünk teljes egészében lejtős, akkor a lejtő alján mindenképpen fel kell fognunk a leáramló energiát, mert ezzel együtt a gazdagság ígérete is lefolyik. Ezért létesítsünk itt összefüggő sövényt, fakerítést.
Ha a kertünk teljes egészében lejtős, akkor a lejtő alján mindenképpen fel kell fognunk a leáramló energiát, mert ezzel együtt a gazdagság ígérete is lefolyik – fotó: Pixabay
Víz a kertben
Igen kedvező a kertben a víz jelenléte, de csak akkor, ha tiszta. A poshadt, elhanyagolt kerti tó ugyanolyan kedvezőtlen, mint a házban a gondozatlan akvárium, mert az energiát megköti, nem hagyja áramolni. A tiszta víz – különösen a csobogó és szökőkút – viszont magához vonzza és áramoltatja az energiát.
(A vízről szólva meg kell jegyeznem, hogy gyakran látom, hogy nem figyelünk oda az automata öntözőrendszerek beállítására, és egész évben a nyári nagy melegek idején szükséges vízmennyiségeket juttatjuk ki. Tudnunk kell, hogy tavasszal és ősszel töredéke a növények vízigénye a nyárinak. Ha nincs kedvünk folyamatos kézi állítgatásokra, állítsunk be előre havonta változó vízmennyiséget, amit egyes vezérlőknél megtehetünk, vagy szereltessünk fel a napfény és eső mennyiségét mérő és annak alapján az öntözés mennyiségét módosító érzékelőt. Ez utóbbival mintegy 30%-kal csökkenthetjük a felhasznált vízmennyiséget. Lépjünk túl azon a nézeten, hogy a víz csak jó lehet a kertben, mert ez hatalmas tévedés. A túl sok víz agyagtalajon pár év alatt eliszaposítja, lerontja a talaj szerkezetét annyira, hogy megváltozik a gyep fajösszetétele, pl. boglárka, szittyó és más mocsári növények jelennek meg. Homoktalajon a sok víz gyorsan kimossa a tápanyagokat, mint a mosógép a ruhákból a koszt, és ha nem vigyázunk, teljesen leromlik a gyepünk, alig nő, fakózöld lesz, kiritkul és elmohásodik.)
Az áramló víz magához vonzza és áramoltatja az energiát – fotó: Pixabay
Figyeljünk a kertben is a ház és más létesítmények éles sarkaira, mert ezek ún. „mérgező nyilakat” lövellnek ki, melyek károsítják nemcsak az embert, hanem a növényeket, sőt az épületeket is. Ezeket nem kell feltétlenül ténylegesen lekerekíteni, hanem eléjük lehet elterelő dolgokat helyezni, pl. egy kis virágágyást, bokrot vagy fát.
Nagyon fontos a megfelelő növények kiválasztása. Ha a kertben túl sok és sokféle növény van, akkor a kert nem pihenésre fog szolgálni, hanem inkább tevékenységre sarkall a sokféle rezgés miatt. A pihenésre szánt kert tehát legyen szerény, egyszerűen díszített, rendezett, nyugalmat árasztó. Ültethetünk vegyesen állandóságot jelképező örökzöldeket és az elmúlást szimbolizáló lombhullatókat is.
A pihenésre szánt kert legyen szerény, egyszerűen díszített, rendezett, nyugalmat árasztó – fotó: Pixabay
A színek alkalmazásánál nem a sokszínűség a lényeg, hanem az összhang. A túl nagy tarkaság, a túl sok virág nem kedvező a pihenésre, elmélyülésre szolgáló kerteknél. A színek alkalmazásánál figyelembe lehet venni a feng shui forma- és iránytűiskola tanait, de ezek tárgyalása túlvezet e cikk keretein.
A ház bejárata előtti részre különösen ügyeljünk, mert a legtöbb energia az ajtón akkor áramlik be a házba, ha nincsenek akadályok előtte és szabadon mozoghat. Tehát legyen itt egy nagyobb szabad tér, igen kedvező, ha színes virágokat, kis csobogót, madáritatót is elhelyezünk itt.
Ne feledjük, hogy a házban is csak akkor érhetünk el megfelelő eredményt a feng shui eszközeivel, ha körülötte a kertben is megtettünk mindent ennek érdekében.