A hazai gyümölcstermesztésben az elmúlt évtizedekben jelentős negatív változásoknak lehetünk tanúi. A folyamatosan változó európai gazdasági környezethez a hazai termelőknek is alkalmazkodniuk kell. A nehézségeket jól tükrözi, hogy Magyarországon a legfontosabb gyümölcsünkből 2004-ben még 40 ezer hektár ültetvényt jegyeztek, ami napjainkra alig 20 ezer hektárra csökkent.
Ennek okai elsősorban a korszerűtlen művelési rendszerű almaültetvényekben keresendők.
A modern, versenyképes ültetvények hazai elterjedése nem halasztható tovább, a fejlesztéseknek nagyobb léptékűnek kell lenni ahhoz, hogy a hazai piacainkat megőrizzük. Ez csak intenzív koronaformájú-, nagy tőszámmal telepített-, megfelelő infrastruktúrával rendelkező (pl. jégvédő háló, öntözés, támrendszer) és nagy hozamot produkáló ültetvényekkel lehetséges. Napjainkban a gyümölcsös telepítésével vagy felújításával foglalkozó gazdálkodóknak csak kisebb hányada tudja követni az európai irányvonalakat.
Modern, versenyképes ültetvényekre van szükség ahhoz, hogy ne szoruljunk ki a piacról.
A hazai viszonyok között a termelők gyakran csak az ültetési anyag árát veszik figyelembe egy ültetvény telepítésekor. Az alacsonyabb ár sok esetben azonban gyengébb minőséget is jelent. Ennek hatásai a későbbiekben igen megdrágítják a telepítés kezdetben alacsonyabb költségeit.
A nem megfelelően elágazódó gyökérzet eredési nehézségeket okoz, így az elültetett fák sok esetben nem is maradnak életben, később pótolni szükséges a hiányokat. A vékony oltványokban lévő raktározott tápanyag nem elegendő a kihajtáshoz, így ott is mérsékelt lesz a növekedés. A heterogén ültetési anyag visszametszése/elindítása sem lehet egységes, így már a kezdetektől egy olyan ültetvénnyel állunk szemben, amit sokkal nehezebben lehet fenntartani.
Egy rosszabb minőségű ültetési anyag megdrágítja az ültetvény fenntartását.
Fontos az elérhető legjobb minőségű szaporítóanyag
Ahhoz, hogy a termesztés sikeres legyen, néhány alapvető tényezőnek rendelkezésre kell állnia. Ezek egyike a kiváló minőségű oltvány, amit a telepítéshez használunk. Ennél a paraméternél nem érdemes és nem is szabad bizonytalan döntést hozni. Csak kiváló minőséggel lehet megelégedni az oltvány esetében, hiszen több évtizedre kihat az elhatározásunk.
A legjobb alapanyagot jelentik a telepítéshez a 2 évig faiskolában nevelt Knipp-fák.
A hosszabb faiskolai ciklus alatt a fák kiváló fejlettséget érnek el, így a kiültetés után szinte 100%-os az eredési arány. Megfelelő sűrűségű és elágazó, gyökérzet és korona jellemzi, így a víz és tápanyag felvétele telepítés után azonnal megtörténik, zökkenőmentes a lombozat kihajtása is.
A homogén/könnyen fenntartható ültetvény 1. évét a termesztő gyakorlatilag „ajándékba” kapja a faiskolától, hiszen nem kell törzsmagasságot kialakítandó koronába metszést végeznie, mint egy suháng telepítésekor. További előny, hogy a kialakított elágazások vegyes rügyeket tartalmaznak. Így a tavaszi kiültetés után már virágoznak és termést is hoznak, vagyis jövedelmet termelnek.
A két éves Knipp-fák a tavaszi kiültetés után már jövedelmet is termelnek.
A szaporító anyaggal szemben támasztott kritériumok
A jó minőségű Knipp szaporítóanyagnak azonban meg kell felelnie néhány sajátos kritériumnak.
Ezek a következők:
- garantáltan vírusmentesnek kell lennie, amit származási igazolvány tanúsít,
- megfelelően fejlett, inkább dúsan elágazó hajszálgyökerekkel rendelkezik,
- a 2 éves nevelés során megfelelő fejlettséget (vastagságot és hosszt) ér el a törzs és a központi tengely egyaránt,
- az elágazások száma szerint van osztályozva, így a termelő tisztában van a minőséggel,
- az elágazásokon jellemző a vegyes rügyek jelenléte, ami azonnal termést hoz kiültetés után,
- az elágazások szögállása kiváló alapot jelent az intenzív korona kialakítására,
- a támrendszerhez rögzítve több gyümölccsel terhelhetjük, ami a beruházás megtérülését javítja.
A fenti kritériumokat vegyük figyelembe oltványvásárláskor.
A Knipp-technológia előnyei
Felgyorsult világunkban egyre nagyobb versennyel kell szembenéznie a termesztőknek is. Erre kiválóan alkalmas a Knipp-fával telepített ültetvény. Megfelelő vitalitással rendelkezik, gyakorlatilag nincs fapusztulás optimális körülmények mellett. Kialakított a törzsmagasság, nem kell visszavágni, mint a suhángot. Utóbbi esetben minimum két évet veszít a gazdálkodó.
Az első termőévben 15-20 tonna termésmennyiséggel lehet számolni hektáronként, ami a megtérülést kedvezően befolyásolja. Könnyen fenntartható, a harmadik évtől 40 tonna/ha felé tervezhető a termésmennyiség. A jó alany-nemes kombináció mellet kiválóan színeződik és egységes méretű a gyümölcs a teljes ültetvényben. A termőre fordulás koraisága miatt hamarabb megtérül, így a fajtaváltás is könnyebben megvalósítható a piac elvárásait követve.
Szerző: Dr. Dremák Péter, termesztéstechnológiai szaktanácsadó