A 2/2021. számú országos főállatorvosi határozat megjelenésével 2021. szeptember 22-től módosult Magyarország ASP felszámolására vonatkozó mentesítési terve.
Az uniós és hazai jogszabályokkal, dokumentumokkal egyaránt harmonizált tervbe beépültek az elmúlt másfél év gyakorlati tapasztalatai, s ezeket figyelembe véve a jövőben többek között kevesebb és egyszerűbb adminisztrációs feladat hárul majd a mentesítési munkában résztvevőkre.
Szankciók helyett inkább ösztönzés
Az előző mentesítési terv bevezetése óta eltelt másfél év hazai és nemzetközi tapasztalatait, valamint az aktuális járványügyi tendenciákat alapul véve lehetőség nyílt a terv tartalmi elemeinek módosítására is. Így mostantól
Magyarország teljes területén egyszerűsödnek az ASP mentesítéssel összefüggő teendők, az alapvető célok megtartása mellett a követelmények igazodnak az érintettek teljesítőképességéhez és jogos igényeihez, számottevően csökkennek az adminisztratív terheik, és az esetleges szankcionálásuk helyett az ösztönzésük lép előtérbe.
- A vaddisznók vonatkozásában országszerte könnyebb lesz például az elhullott állatok keresésének és a társas vadászatoknak az adminisztrációja.
Könnyebb lesz az afrikai sertéspestis elleni védekezésben az adminisztráció – Fotó: pixabay
- Egyértelműbbé válik a diagnosztikai darabszám meghatározása, a korcsoportonkénti megosztás helyett mostantól 70% süldő és malac kilövése az elvárás.
- Új elemként jelenik meg a belterületi kilövések becsatornázása a mentesítési tervbe, valamint a Nemzeti Akciótervben meghatározott 150%-os állománygyérítés alóli felmentés kritériumai is kidolgozásra kerültek.
- Átalakul a kártalanítási eljárásrend is. A továbbiakban a diagnosztikai célból kilőtt, majd beszállított vaddisznóhullákért darabonként nettó 3.000 forint állami kártalanítás jár. Egységessé válik az elkobzott testek után adható kártalanítás, azaz megszűnnek a forint/kilogramm alapú kifizetések.
- A magas és közepes kockázatú területeken pedig az értékesítés lehetőségeinek kiterjesztésével és új kártalanítási tétel bevezetésével ösztönzi a Nébih a vaddisznótestek felhasználását.
Magyarország házisertés-állományának az ASP-től való megóvása érdekében növekszik a gazdák bejelentési felelőssége az állattartást érintő változások esetén. A szigorúan korlátozott és fertőzött területeken az uniós előírásokkal összhangban módosulnak az állat- és termékforgalmazás szabályai, valamint az uniós előírásokhoz igazodnak a takarmányozásra vonatkozó előírások is.
Az ASP Mentesítési Terv elérhető a Nébih weboldalán. A legfontosabb változások összefoglalója ITT érhető el.