A fekete törpe berkenye (Aronia melanocarpa) egy Észak-Amerikában őshonos cserje. Termésének számos gyógyhatása ismert. Latin neve után nevezik még fekete aróniának, vagy a termését arónia bogyónak – a fekete berkenye elnevezés valószínűleg annak köszönhető, hogy a termése hasonló megjelenésű a közeli rokon berkenyefajokhoz, azonban ez a két nemzetség a berkenye a Sorbus, és a törpe berkenye az Arónia két különböző növénynemzetség – írja dr. Orlóci László, a novenyvedoszer.hu-n.
Igen ellenálló a kártevőkkel és betegségekkel szemben – fotó: pixabay.com
Eredeti hazája az Egyesült Államok és Kanada keleti részén található
A 20. század elején azonban feltűnt Skandináviában, Oroszországban és Lengyelországban is, és Közép-Európában is rendkívül gyorsan terjedt. Németországban az 1970-es években nagy területeket ültettek be vele, ami elsősorban annak köszönhető, hogy a fekete terméséből kipréselt leve jótékony hatással bír az emésztőrendszerre, illetve beltartalma alapján kiváló immunerősítőnek bizonyul.
Festőanyaga, a rezveratrol miatt számos előnyös hatással bír. Ma már Magyarországon is fellelhető ez a növény, számos növényáruda kínálatában megjelent, elsősorban a konténeres csemetéjét forgalmazzák.
Nagyon igénytelen növény
Az 1 - 3 méter magasra nővő cserje a fejlődése során sűrű,tömött bokrot képez, rengeteg hajtást fejleszt és gyökérsarjakat hoz létre.
Nagyon fényigényes, az árnyékban sok esetben nem is virágzik és alig terem. Mivel igen ellenálló a kártevőkkel és betegségekkel szemben, így gyakorlatilag nem szorul növényvédelemre.
Remek a fagytűrő képessége – akár a mínusz 35 fokot is elviseli különösebb károsodás nélkül, rendkívül igénytelen, szerényen bánik a tápanyagokkal is. Májusban virágzik, fekete színű bogyóit – amelyek 5 - 10 mm átmérőjűek – nyár végére érleli meg. Nyersen fogyasztva elviselhetetlenül savanyú, az angolszászok emiatt fojtó bogyónak nevezik. A madarak kedvenc eledele, ők feltehetően nem érzékelik a kellemetlen ízt.
Kiváló immunerősítő – fotó: pixabay.com
Egyike az antioxidánsokban leggazdagabb gyümölcsöknek
A fekete berkenye polifenolokat, antocianinokat és flavanolokat tartalmaz, amelyek közismert antioxidánsok.
Számos kutatás és tanulmány bizonyította már kedvező élettani hatásait: mérsékelheti a gyulladásokat, gátolhatja a rákos sejtek szaporodását, csökkentheti az oxidációs stresszt, pozitív hatása lehet a szív-és érrendszeri betegségekre, segíthet a cukorbetegség megelőzésében, segíthet a vérszegénység leküzdésében.
A gyümölcse számos vitamint és egyéb biológiailag aktív anyagot tartalmaz. A bogyó levéből ráadásul frissítő szörpöt és üdítőitalt készíthetünk, de felhasználhatjuk más gyümölcslé színezésére is.