Oroszország gabonafélékből és takarmányhüvelyesekből saját vetőmagszükségletének 75-95 százalékát képes az országon belül előállítani. A cukorrépa és a burgonya esetében viszont ez az arány csak 5-8 százalék, ami katasztrofálisnak tekinthető, és a szaporítóanyag utánpótlás több éves elhanyagolására és a szükséges mennyiség előállításának folyamatos hiányára utal.
Oroszország a burgonya szaporítóanyag-szükségletének csupán 5-8 százalékát képes előállítani – Fotó: Pxfuel
A jóval kisebb mennyiségű vetőmagot igénylő cukorrépánál az import viszonylag könnyen megoldható, a lakosság ellátása szempontjából jóval fontosabb burgonyánál viszont feltétlenül szükség van a megfelelő mennyiségű és minőségű (leromlás nélküli) vetőgumó biztosítására, ami sürgős állami beavatkozást igényel, mivel az ország évenkénti, több mint 20 millió tonnás étkezési-burgonya szükségletét – akárcsak egytized részben – importból megoldani teljességgel lehetetlen lenne.
Az ország vetőburgonya importja ugyanis 2021-ben 80,4 százalékkal növekedett az előző évihez képest, ami tarthatatlan helyzetet jelent, és egy-két éven belül az ország nagyon jelentős étkezési-burgonya importra szorulhat – írja a freshplaza.com portál.