Az Eurostat jelentése szerint az Európai Unióban 55,3 millió tonna burgonyát takarítottak be 2020-ban, olvasható az Agrárközgazdasági Intézet legfrissebb agrárpiaci jelentésében. Németország adta az EU-s termés több mint 20 %-át, Lengyelország a 16,4 %-át, Franciaország pedig a 15,7 %-át. Jelentős szerepe van az európari burgonyatermelésben Hollandiának és Belgiumnak is, előbbi 12,7 %-os arányt, utóbbi pedig 7,2 %-os arányt képvisel. Ez az öt tagállam a teljes uniós burgonyatermelésből közel 75 százalékkal részesedett.
A jelentés kitér arra, hogy a burgonya területe az elmúlt két évtizedben évről évre nőtt az EU-ban, viszont szakértők szerint az előző évi bőséges termés, és a koronavírus-járvány miatti kisebb kereslet miatt a termesztési kedv csökkent, ebből adódik a termőterület csökkenése a tavalyi évhez képest.
Nem kedvezett az időjárás a burgonyának
Németországban 10,6 millió tonna burgonya betakarítását jelezték előre idén, ami több mint 9 százalékkal kevesebb a tavalyi mennyiségnél. A mennyiségre a kedvezőtlen időjárás volt nagy hatással. A hozam hektáronként 41 tonna, ami 4,2 százalékos csökkenést jelent az előző évhez képest.
Franciaországban az agrárminisztérium októberi jelentése szerint a tavalyaihoz képest 4,4 százalékkal kevesebb, viszont a 2016-2020 évek közötti átlagához viszonyítva 4,5 százalékkal több a termés.
Idén kisebb volt a burgonyatermesztési kedv Európában – Fotó: Envato
Lengyelországban jelentős változások tapasztalhatóak rövid időn belül: a burgonyatermést idén 7,1 millió tonnára becsülik, ami 10 százalékos csökkenést jelentene a tavalyi évi csaknem 40 százalékos növekedés után.
Magyarországon csökkennek a területek
A KSH adatai szerint a burgonya termőterülete és termésmennyisége csökkenő tendenciát mutat: az utóbbi 5 évben 270 és 429 ezer tonna között mozgott a termésmennyiség. 2020-ban 7 százalék-kal kevesebb burgonya termett, mint 2019-ben.
Ami a területek változását illeti: a Központi Statisztikai Hivatal adatsora szerint 2012-ben még 25 ezer hektáron termesztettünk burgonyát. A területek fogyatkozása évről-évre nyomon követhető. Az országos termőterület idén az Agrárminisztérium tájékoztatása szerint 7 100 hektár.
A betakarítás november 3-ig a teljes terület 98 %-án történt meg, 176,5 ezer tonna burgonyát takarítottak be a termelők.
Hogyan alakul az export és az import?
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a burgonya importja 2020-ban 52,7 ezer tonnát tett ki, az export pedig 9,6 ezer tonna volt (vetőburgonya kivételével).
Az étkezési burgonya behozatala idén január és augusztus között 19 százalékkal csökkent 2020 azonos időszakához képest. A legnagyobb beszállító Franciaország volt.
Az újburgonya külkereskedelmi egyenlege az idei évben negatívra változott, a behozatal az év első 8 hónapjában 2 %-kal volt magasabb, mint 2020 első 8 hónapjában.
A burgonya árának alakulása
Az AKI PÁIR adatai szerint a Budapesti Nagybani Piacon az idei újburgonyát átlagosan 7 %-kal adták magasabb áron 2021. 14–26. hetében az egy évvel korábbi árszinthez viszonyítva, 492 forint/kilogramm volt az ára.
A primőr termék kifutása után a burgonya termelői ára 17 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbihoz képest: 168 forint/kilogrammra emelkedett a 2021. 27–44. héten.
Fajtától függően jelentős eltérés mutatkozott a termelői árakban: legkisebb áron a Fabiola és a Red Scarlett fajták voltak jelen (130 forint/kilogramm), legmagasabb árú termény pedig a Chérie fajta volt (250 forint/kilogramm) volt 2021 44. hetében.
A franciaországi burgonya ára 3 százalékkal volt magasabb (165 forint/kilogramm) ugyanebben az időszakban.
Az öntözési lehetőség és a korszerű tárolás nélkülözhetetlenné válik a burgonyaágazatban – Fotó: Envato
Az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára az egyik legösszetettebb technológiai hátteret igénylő mezőgazdasági kultúrának nevezte a burgonyaágazatot idén nyáron. A burgonyatermelés jövedelmezőségének szempontjából akkor az öntözés és a korszerű tárolási lehetőség megteremtésének jelentőségére hívta fel a figyelmet.