A metszés jellemzői nagyban függnek az adott fajtól, így általános tanácsokat nehéz adni, hiszen ami például érvényes a szőlő esetében, az nem alkalmazható a diófánál. Érdemes tehát olyan növényfajokkal foglalkozni, melyek kívül esnek a megszokott, szinte minden kertben előforduló fajoknál, így metszési tudnivalóik sem annyira közismertek. Ide tartozik a citrom is, melyet évtizedekkel ezelőtt előszeretettel tartottak vidéki házaknál az egzotikumokat kedvelő növénybarátok, később azonban kiment a divatból, ám az elmúlt években újra egyre többen ismerik el a citromfa szépségét és hasznosságát.
A citromfa újra divatba jött – fotó: pixabay.com
A citromfa tavaszi ápolása
A citrom tavaszi metszése előtt van pár elintéznivaló, melyeket nem lehet elmulasztani. A citrusféléket márciustól kezdve lehet elővenni a teleltetőhelyről, hogy átmenetileg egy szélvédett, nem tűző napos területre kerüljenek (a kertben vagy a teraszon, esetleg a balkonon). Csak több napos, egy-két hetes edzés után lehet a kiszemelt helyükre állítani őket, ahol bőségesen kapnak napot, és melegben lesznek.
A citrusokat célszerű az imént vázolt a tavaszi akklimatizálás előtt alaposan megtisztítani, átnézni kártevők után, szükség esetén lemosni őket a kádban langyos zuhannyal, és persze ilyenkor jön a metszés ideje is.
A metszés fontossága megkérdőjelezhetetlen, ugyanis a magukra hagyott növények erős sudárhajtásokat nevelnek, megnyurgulnak, meghosszabbodnak, a termő rész pedig felkopaszodik, így nem csak esztétikai csorbát szenved a növény, de a termésmennyiség is jóval csekélyebb lesz. Mindezt megelőzhetjük szakszerű visszavágással, ami ugyan hosszabb növekedési időszakot eredményez, de mindenképpen látványosabb, egészségesebb és termékenyebb lesz a növény.
A citromfa tavaszi metszése
A metszés lépései egyszerűen összefoglalhatók, a tennivalók nem bonyolultak, kezdő kertészkedők is könnyedén elvégezhetik ezt a munkát.
- Elsőként a sérült, beteg részeket vegyük szemügyre, ezeket mindenképpen el kell távolítani.
- A lehajló ágak lenyesésével egységesebb, kompaktabb kinézetet adhatunk növényünknek, ez az esztétikai jellegű visszavágás is nagyon fontos.
- A lombkorona belseje felé növő ágakat célszerű megritkítani, tőből kivágni, csak azon ágakat hagyjuk meg, melyek más ágakat nem kereszteznek, és felfele törnek. Kivételt képeznek a sudárhajtások, ezeket ajánlott még idejében megmetszeni, 4-5 leveles szintig.
Az ágak teljes eltávolítása után ugyanott új ág nem fog keletkezni, ezért ügyeljünk a helyes korona kialakításra, a rontott vágást nem lehet már visszacsinálni, ezért inkább szánjunk időt az ágrendszer áttanulmányozására, és akkor vágjunk, ha biztosak vagyunk a dolgunkban.
A már meglevő ágakat mindig úgy célszerű visszametszeni, hogy több hajtáskezdemény, vagy kisebb hajtás maradjon rajta.
Az idős leveleket metszéskor el lehet távolítani, ez serkenti a növényt az újrahajtásra, a fiatalokat viszont hagyjuk meg.
A citromfa tüskéit ne vágjuk le, ha nagyon zavarónak bizonyulnak, akkor a fásodott tüskék fás részéből lehet lecsípni, de egyebekben ez a növény része, mint nekünk a körmünk.
A törzs nevelése céljából a fő ágról, vagy már meglevő törzsről az oldalhajtásokat metsszük le. A gyengébb veszőket melyek még gyümölcs súlyát nem bírják el, akár két rügyre vissza lehet metszeni, ezek valószínűleg úgyis letörnének.
A termővesszőket úgy metsszük, hogy a rügyek kifele álljanak, ne a korona irányába, így a hajtásnövekedés a koronától kifele fog megtörténni, szellősebb lesz a korona, és a szép sárga gyümölcsöket is mind látni fogjuk.
A citromot négy rügyre kell visszametszeni, az egyéb fajtákat mint a calamondin, vagy ritkaságnak számító, de látványos és ízletes terméssel rendelkező kumquat, akár hat rügyre is hagyhatjuk.
A metszőolló legyen éles és tiszta
Nem szabad kifelejteni tudnivalók köréből, hogy a szakszerű metszés egyik sarokpontja az éles és tiszta metszőolló. A vékonyabb ágak, rugalmasabb hajtások miatt jobb egy kisebb méretű, nem pedig fákhoz és cserjékhez való nagyobb metszőollót választani, akár egy jó minőségű, kis-, vagy közepes méretű kozmetikai olló is megfelel, de kaphatóak precíziós, bonsai-okhoz való ollók is, melyek szintén nagyon jók.
A pengék legyenek mindig élesek, a roncsolt sebfelület utat nyit a fertőzéseknek, gombabetegségeknek. Több példány esetén növényváltáskor fertőtlenítsük az eszközt, nehogy növénybetegséget vigyünk át.
|