A pettyesszárnyú muslica (Drosophila suzukii) egy világszerte elterjedt és nagy kártételre képes rovarfaj. Mára a legtöbb európai országban előfordul, hazánkban 2012-ben jelent meg, majd 2014-ben okozott először termőhelyi kárt. A pettyesszárnyú muslica elsősorban a bogyósgyümölcs-ültetvényekben károsít, málna- vagy szamócaültetvény esetében akár 80-100 százalékos kár okozására is képes.

A legnagyobb probléma, hogy nem létezik a károsító ellen hatékonyan és gazdaságosan alkalmazható növényvédelmi technológia.

kártevő

Eddig csak nagyon drága és nem igazán hatékony védekezési módszerek léteztek – fotó: Pesti Jánosné

Az Oregoni Állami Egyetem (OSU) kutatói azonban új megoldást fejlesztettek ki a bogyós-gyümölcs ültetvényekben valamint a szőlőskertekben világszerte mintegy 100 millió dollár évenkénti kárt okozó és különösen gyorsan szaporodó kártevővel szemben.

A kutatók egy apró, parazita darazsat (Pachycrepoideus vindemmiae) alkalmaztak, amely a foltosszárnyú muslica természetes ellensége. Ráadásul ez a parazita nem a gazdaállat belsejébe fúrja bele magát, hanem a lárva bőrén kívül rakja le petéit, és ezzel – ravasz módon – elkerüli a megtámadott rovar által termelt antitestek ártalmát.

Vaughn Walton, rovartani professzor szerint ennek a felfedezésnek óriási jelentősége lehet a növényvédelemben, ugyanakkor hozzátesz, hogy a parazita alkalmazása önmagában nem elegendő, más növényvédőszeres és agronómiai védekezési módszerrel javasolt együtt alkalmazni.

A teljes cikk angol nyelven itt olvasható.