Van, aki megtanul gitározni, más könyvet ír az életéről, van, aki világkörüli útra indul és olyan is akad, aki kertészkedni kezd. Utóbbit "választotta" a most Budapesten élő Varga Beáta és párja, Varga Zoltán, akik értelmiségiként vettek a nyakukba nem olyan régen egy almáskertet a Somogy megyei Nemesdéden.

A rendszerváltás előtt híres volt Nemesdéd alma- és körtetermesztése, azonban mára a régi nagy gyümölcsöskertek szinte kivétel nélkül eltűntek. A legendás „Böröcz tanár bácsi" almáskertje azonban még mindig díszlik, ami annak köszönhető, hogy veje, Zoltán és lánya, Beáta nagy gondossággal művelik.

almafa

Varga Beáta és Zoltán a gyümölcsösben – fotó: Horváth Attila

– A gyümölcsöst még édesapám, Böröcz Ottó matematika-fizika szakos tanár, a nemesdédi általános iskola igazgatója telepítette, én akkor olyan 4-5 éves lehettem – hallottuk Beától, aki banki szakember. – A területe 4000 négyzetméter, amin körülbelül 250 fa áll. Nem idegen egyébként tőlem ez a világ, hiszen a hulló alma felszedésében már óvodásként is segédkeztem. Édesapám, amíg bírta, egyedül gondozta a fákat, csak a betakarításnál segítettünk neki a rokonsággal és a barátokkal együtt. Azonban 2020-ban sajnos, édesapám meghalt, és az addigi kis kertészkedés egyik pillanatról a másikra kemény munkává vált.

Fel is merült bennünk a gondolat, hogy értékesítjük a területet, hiszen Pestről nem egyszerű gondozni egy ekkora gyümölcsöst, de mivel édesapám még életében mindig azt kérte, hogy a kertet ne adjuk el soha, némi vívódás után letettünk erről. 2021 telén nekiláttunk a munkának, a gyümölcsös rendbetételének. Hálás vagyok Zolinak, hogy tudott ezzel azonosulni, sőt, most már sokszor ő húz engem, amikor elbizonytalanodom, nagyon bízik abban, hogy van jövője ennek – fogalmazott Beáta, aki azt is elmondta: a gyümölcs nagy részét tavaly és idén is szedd magad napok keretében értékesítették, mindig nagy érdeklődés mellett.

almafa

Az egyik fő fajta az Idared – fotó: Horváth Attila

Zoltán nem rejtette véka alá: az indulás nem volt könnyű, a fák már eléggé el voltak öregedve, s azzal kezdte a gyümölcsös átvételét, hogy a metszés során megifjította a termőrészeket. A közgazdász szakember sem minden előzmény nélkül érkezett a gazdaságba: szülei kis szőlőt műveltek, ahol mindig és mindenki számára adódott teendő.

– Most már viszonylag jól néznek ki a fák, már amelyek megmaradtak, mert volt, ami tönkrement – magyarázta. – Ezek helyére új csemetéket szeretnénk ültetni, leginkább rezisztens, a betegségeknek ellenálló fajtákat. Egyébként most javarészben Jonagold és Idared, kisebb részben pedig Golden, illetve Mutsu fajtákkal dolgozunk, s van még 5 öreg Alexander körtefánk is. Nekünk most az a felelősségünk, hogy jól csináljuk, mert akkor akár még élvezni is lehet, hiszen egyfajta sikerélményt ad, ha az egész éven át tartó munkának van gyümölcse.


A férfi hozzátette: nagy segítséget jelent számára, hogy apósa precíz ember volt, a kezdetektől naplót vezetett a gyümölcsösről, amiben mindent feljegyzett, így azt is, hogy mikor, mivel végezte a növényvédelmet.

– Ez kiváló támaszt nyújt, azzal együtt, hogy napjaink törekvéseinek megfelelően próbálunk minél kevesebb kemikáliát használni, vagy legalábbis olyanokat, amelyek az ökológiai gazdálkodásban is engedélyezettek. Vigyázunk a méhekre, ők nagy haverok. Fontosnak tartjuk a megelőzést, ami azon alapul, hogy igyekszünk a fákat jó kondícióban tartani – magyarázta Zoltán.

almafa

Extenzív technológiával is lehet szép, mosolygós almát termelni, igaz, idén Zoltán komoly küzdelmet folytatott a varasodással, ami az ökológiai növényvédelemben nem egyszerű – fotó: Horváth Attila

A házaspártól azt is megtudtuk: szeretnék növelni a gyümölcsös területét, ehhez már meg is vásárolták a szomszédos telket. Elképzeléseik szerint összesen 600 fa állna az egy hektáros kertben, mert a mostani mennyiség az „erős hobbi kategória", ami már sok munkát ad, viszont ahhoz képest kevés pénzt hoz. Szeretnék rentábilissá tenni a termelést és olyan bevételi szinten kialakítani, amiért már megéri a veríték.

Ebben egyelőre eléggé hátráltatja őket a nagyszámú vad, elsősorban a szarvas, aminek nem akadály a kétméteres kerítés sem, lelépi, átugrik rajta és vígan falatozik termésből, fiatal csemetéből egyaránt. Zoltán szerint most is a szarvasokkal versenyeztek, melyikük takarítja be hamarabb a termést... Hogy a fák, főleg a fiatal csemeték védelmét mi módon tudják megteremteni, az még kérdés, most a kerítéssel kombinált villanypásztor-rendszer kialakításával próbálkoznak. Addig, amíg ezt nem sikerül megnyugtató módon rendezni, nincs értelme az új terület betelepítésének.

almafa

A szedd magad napok igen népszerűek, talán a jó hangulatuk miatt – fotó: Horváth Attila

Beáta arról is beszélt: terveik közt szerepel a gyümölcslé-előállítás, amihez idővel a környéken termő gyümölcsöket is felvásárolnák. Abban bíznak, hogy talán ennek okán is újra többen látnak majd fantáziát a gyümölcstermesztésben Nemesdéden. Ha ez bekövetkezik, akkor már érdemes lehet ideköltözni is a fővárosból...