Az összefoglaló az Agrárközgazdasági Intézet jelentése alapján készült.
Faiskolai növények
2021-ben a dísznövény-termékcsoportok közül a faiskolai növények termelésére használt terület volt a legnagyobb 1438 hektárral, ami a használt terület 92,5 százalékát tette ki. A faiskolai növények termesztése szinte teljes egészében (99,4 százalék) szabadföldi területen történt, a fedett terület aránya mindössze 0,1 százalék volt 2021-ben, hasonlóan a korábbi évekhez.
A dísznövénytermesztésre használt összes terület 3,0 százalékán vágott virág, vágott zöld, míg 4,5 százalékán cserepes és hagymás dísznövénytermesztés történt.
A vágott virágok területének 46,4 százaléka fedett, fűthető, 47,9 százaléka szabadföldi, 5,7 százaléka fedett, fűtetlen terület volt. A cserepes növények termesztésére használt terület 6,7 százaléka szabadföldi, 88,1 százaléka fedett, fűthető, 5,2 százaléka fedett, fűtetlen terület volt 2021-ben a beérkezett adatok alapján.
Foglalkoztatás
A dísznövénykertészetekben foglalkoztatottak létszáma – a beérkezett adatok szerint – 2268 fő volt, ebből 1341 főt (59 százalék) teljes munkaidőben, 205 főt (9 százalék) pedig részmunkaidőben alkalmaztak dísznövénytermesztési feladatokra 2021-ben.
A díszkertészetekben dolgozó alkalmi munkavállalók állománya meghaladta a 720 főt, ezen kívül még 61 fő dolgozott a kertészetekben segítő családtagként. A dísznövényágazatra jellemzőek a mikro– és kisvállalkozások, illetve a kis családi gazdaságok. A díszkertészetekben a munkafolyamatok szezonálisak és kézimunkaerő-igényesek, rendszerint nem szakképzett, hanem betanítható munkaerőt alkalmaznak.
Értékesítés
A dísznövénytermesztés rövid eltarthatósággal rendelkező, folyamatos gondozási igényű árualapot állít elő. Az éves árbevétel közel 60-70 százaléka a tavasz folyamán, március és május között realizálódik.
A dísznövénytermesztés nettó árbevétele 2021-ben 14,8 milliárd forintot tett ki, ami a következőképpen oszlott meg:
- faiskolai növénytermesztés árbevétele 8,9 milliárd (60,3 százalék),
- a vágott virág és vágott zöld termékek árbevétele 1,5 milliárd (10,1 százalék),
- a cserepes, kiültetésre szánt és hagymás növényeké pedig 4,4 milliárd forint volt (29,5 százalék).
Az éves árbevétel közel 60-70 százaléka a tavasz folyamán, március és május között realizálódik – fotó: pixabay.com
Külkereskedelem
A hazai dísznövényexportban a faiskolai termékek aránya a legnagyobb, de ezenkívül jelentős még a friss vagy kezelt, vágott virágok exportértéke is.
A friss vágott virág importértéke az elmúlt néhány évben lényegesen meghaladta az export értékét, külkereskedelmi egyenlege a 2021-es évben 52 százalékot romlott az előző évhez képest.