Az idei hazai meggytermés a jelenlegi kilátások alapján mintegy 15-20%-kal lesz alacsonyabb a tavalyi, 64 ezer tonnás betakarított termésnél – írja a fruitveb.hu

Az adott évi terméskilátásokat mindig az előző év termése és időjárási viszonyai tükrében kell értékelni

A 2023. évi meggy termés- és piaci prognózist a FruitVeB által rendezett, a hazai meggyágazat meghatározó szereplői (konzervipar, hűtőipar, léipar, termelők, TÉSZ-ek) részvételével zajló Meggy Kerekasztal tapasztalataira, valamint a német Agrárpiaci Információs Intézet online európai meggypiaci tanácskozásának információira alapozták.

A jelenlegi kilátások alapján az idei hazai meggytermés mintegy 15-20%-kal lesz alacsonyabb a tavalyi, 64 ezer tonnás betakarított termésnél.

A becslésben azonban – pozitív és negatív irányban egyaránt – van némi bizonytalanság, mert rendkívül heterogén a termés mind fajtánként, mind termesztőkörzetenként.

meggy

Számos tényező befolyásolhatja a meggy termésmennyiségét – fotó: pixabay.com

A gyenge termés okai

A csapadékviszonyok idén a szöges ellentétét mutatják a tavalyinak, így a gyenge termés okai nem a vízellátottságban keresendők – írja a fruitveb.hu, majd részletezi azon tényezőket, amelyek hatással vannak a termésmennyiségre:

  • A tavalyi extrém aszály vélhetően visszavetette a nyári virágrügy-fejlődést. Augusztus végén megérkeztek az első érdemi csapadékok, és az ősz jó vízellátottságot hozott. Valószínűsíthető, hogy az őszi kiadós esőzések nélkül idén tavasszal egy nagyon gyenge virágzás lett volna tapasztalható, de az őszi csapadékok okán még végbe tudott menni a virágrügyek valamilyen szintű fejlődése. Azonban nagy a valószínűsége, hogy a jó őszi csapadékellátottság ellenére a tavaszi-nyári aszály erősen ott hagyta a nyomát a meggyültetvényekben, ami a jó idei virágzás ellenére a virágok rossz vagy nem kielégítő kondíciójában és termékenyülő képességben ütközött ki.
  • Az idei március-április során több hullámban alakultak ki erősebb éjszakai lehűlések, így fagykárosodást is szenvedtek a virágok: jelentős közvetlen rügy- és virágfagykárt nem láttunk, de vélhetően „megfáztak" a virágszervek annyira, hogy az – a tavalyi extrém aszály káros hatásai mellett – tovább rontotta a virágok termékenyülő képességét.
  • Az április közepén kezdődő, és nagyon hosszan, mintegy 3 hétre elhúzódó virágzás alatt, illetve a virágzást követően a terméskötődés időszakában gyakran volt hűvös, szeles, csapadékos, fényszegény időjárás, ami virágzáskor akadályozta a méhek járását és a beporzást, majd rontotta a termékenyülést, a virágzást követően pedig nehezítette a terméskötődést. Mindezek együttes eredője az lett, hogy sok virágból nem kötődött gyümölcs, vagy a rosszul kötődött gyümölcsök a természetes tisztuló hullás során (májusban) hullottak le.
  • A virágzáskori hűvös, csapadékos időjárás okán sok helyen nagyon jelentős monília-fertőzés tapasztalható, ami egyúttal jelentős aktív termőfelület csökkenést és termésveszteséget is okoz.
  • A tavalyi extrém aszály után nagyon sok – még jó kondícióban lévő – meggyültetvényben is 10-20%-os fapusztulást tapasztaltak idén tavasszal a gazdák, ami egy év alatt egy nagyon jelentős tőszámkiesést jelent. Még inkább megdöbbentő, hogy öntözött ültetvényekből is érkezett jelentés számottevő mértékű fapusztulásról.


meggy virágzás

Az idei március-április során több hullámban alakultak ki erősebb éjszakai lehűlések, így fagykárosodást is szenvedtek a virágok – fotó: pixabay.com

Nagyon heterogén a termés, ami nehezíti a pontos becslést

A relatíve gyenge terméshez hozzájárul az is, hogy nagyon heterogén a termés: nagyon nagy eltérések vannak termesztőkörzetenként, fajtánként, sőt egy adott vállalkozáson belül akár ültetvényrészenként is. Ez a pontos becslést is jelentősen nehezíti. Vannak olyan termesztőkörzetek, ahol kb. tavalyi vagy annál valamivel jobb termést fognak betakarítani, és vannak körzetek, ahol legfeljebb a tavalyi termés felét.

A fajták között is óriási eltérések vannak. Az Érdi bőtermőtől (első korai főfajta) egész jó, sőt helyenként nagyon jó termés várható. A cigánymeggy mindenhol nagyon gyengén teljesít (20-40%-os termés van), és általában a Debreceni bőtermő is. A többi fürtös meggy, mint a Petri, Újfehértói fürtös és a Kántorjánosi nagyon heterogén, térségenként nagyon eltérő termést mutatnak.

A gyümölcsminőség egyelőre nagyon jónak tűnik: az ültetvények átlag alatti termésterhelése és a bőséges csapadék okán a gyümölcsméretek nagyon jók, azonban még nagyon nagy kockázatot jelent egy esetleges antraknózis-fertőzés. Az április-májusi gazdagon csapadékos időjárás miatt félő, hogy akár nagyon jelentős antraknózis fertőzés is felléphet (ennek tünetei majd kb. június utolsó dekádjában jelenhetnek meg a főfajták szüretére). Egy erős antraknózis fertőzés jelentősen ronthatja a minőségi árualapot. Ugyanilyen jellegű és irányú kockázat van egy esetlegesen csapadékos betakarítási időszakban, mely (a 2018-2020. évekhez hasonlóan) okozhat – akár jelentős mértékű – gyümölcsrepedést, -rothadást – írja a fruitveb.hu

A hazai konzervipar június 20-22. körül fog elindulni a feldolgozással, tehát ez lesz a szezon érdemi kezdete, de nagyobb tömegben június 25. körül indulhat a szüret.

meggy

Nagyobb tömegben június 25. körül indulhat a szüret – fotó: pixabay.com

A piaci (kereslet-kínálati) tényezők

A hazai és az európai feldolgozóipari szereplők szerint az ilyenkor szokásosnál 10-20%-kal több tavalyi áru van készleten, ami a fogyasztás (kereslet) hasonló mértékű visszaesésével magyarázható.

A kereslet várhatóan a következő egy évben is ezen a mérsékeltebb szinten fog mozogni belföldön és külföldön egyaránt.

A feldolgozóipar szereplői jelenleg azzal számolnak, hogy – igazodva a piac felvevőképességéhez  – valamivel kevesebb meggyet dolgoznak fel, mint tavaly. A legnagyobb termelőnek számító lengyelek a tavalyinak megfelelő termést várnak,  Szerbiából is hozzávetőlegesen tavalyi terméssel számolnak, míg Németországban és Nyugat-Európában a tavalyihoz képest 10-20%-kal alacsonyabb termést várnak.

A magyar meggy esetében a legnagyobb jelentősége a meggybefőtt piacának van, mert a meggy 60-70%-a a belföldi és külföldi konzerviparban hasznosul. Fontos szempont, hogy a meggybefőtt nagy német vevői a tavalyi befőttárakhoz képest semmilyen további áremelést nem hajlandóak elfogadni, ami nagymértékben köszönhető annak is, hogy a magyar meggybefőtt-gyártók szervezettsége rendkívül alacsony, így a szétaprózott gyártási kapacitással, illetve az egymás ellen is folytatott versenyben szinte lehetetlen a magyar meggy kiváló tulajdonságaiból adódó minőségi felár érvényesítésére – írja a fruitveb.hu

meggy

A kereslet várhatóan a következő egy évben is ezen a mérsékeltebb szinten fog mozogni belföldön és külföldön egyaránt – fotó: pixabay.com

A 2022. évi magyar meggyszezon számokban kifejezve

A tavalyi meggytermésben a vészes csapadékhiány nagyon nagy károkat okozott: a gyümölcsök egy része rásült, ráaszalódott a fára. Mindenhol jelentősen csökkentek a gyümölcsméretek ez a terméshozamban is meglátszott.

  • a 2022. évi belföldi konzervipari és hűtőipari meggy termelői árak a 200-220 Ft/kg magasságában alakultak (gyárba beszállított áru átvételi ára).
  • a német export meggy ára (értve alatta a Németországba kiszállított, előkészített és előhűtött meggy árát) a 280 Ft/kg körüli termelői árszinten mozgott.
  • a lémeggy esetében a speciális fajták (Cigánymeggy, Oblacsinszka) termelői ára a nettó 90-130 Ft/kg között mozgott, míg más fajták léipari felvásárlása – korlátozott mennyiségben – jellemzően 70-90 Ft/kg nettó termelői árak mellett ment végbe.

meggy

Csökkent a fogyasztás – fotó: pixabay.com

Emelkedett a meggybefőtt előállítási költsége

A meggybefőtt előállítás költsége a tavalyi évről idénre mintegy 20 eurócentet emelkedett üvegenként (amiből mintegy 10 €-cent a befőttesüveg árának emelkedése, a többi az energia, a munkabér, a cukor, a lapka árának növekedésére vezethető vissza).

Emellett a meggytermesztés költségei is jelentősen nőttek: a hektáronkénti költségek mintegy 30-50%-kal emelkedtek az elmúlt 2-3 évben, idén pedig a gyenge termés tovább növeli a kilogrammonkénti önköltséget.

A kereslet-kínálati viszonyok alakításában szerepet fog kapni:

  • a fogyasztásban bekövetkezett 10-20%-os csökkenés
  • a kínálati oldal az átlagosnál nagyobb befőtt-, sűrítmény- és fagyasztott meggy készletszintje

A magyar meggyszektor alacsony szervezettsége miatt nagy a valószínűsége annak, hogy sem a termelők, sem a feldolgozók nem lesznek képesek megfelelő szinten érvényesíteni érdekeiket, és ezzel a megnövekedett költségeiket elfogadtatni az értékesítési árakban. Ez pedig óriási pénzügyi-gazdasági nehézségek elé állíthatja az ágazat szereplőit, ami hosszú távon súlyos következményekkel járhat a hazai meggyszektorban – írja a fruitveb.hu