A Bio-Fungi Kft. és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) konzorciuma a GINOP PLUSZ-2.1.1-21 „Vállalati kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységek ösztönzése" c. felhívás keretén belül „A gombatermesztési hulladék rovarlárvákkal történő újrahasznosításának kutatás-fejlesztése" című projektjét valósítja meg.

A Projekt elszámolható költségei az Európai Regionális Fejlesztési Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból vissza nem térítendő támogatás formájában kerül finanszírozásra.

A kedvezményezett 452,13 millió Ft vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert el a projekt megvalósítására.

  • A kedvezményezett: BIO-FUNGI Termelő és Kereskedelmi Korlátolt Felelősségű Társaság
  • Konzorciumi tag: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem

A projekt alapgondolatát az adta, hogy a gombatermesztés során a gomba súlyához és térfogatáhozképest sokszoros mennyiségű letermett komposzt és egyéb szedési "hulladék" keletkezik, amely nagy térfogata miatt csak korlátozott földrajzi távolságra szállítható gazdaságosan.

Ez a tápanyagokban dús biomassza ugyanakkor alkalmas lehet rovarlárvákkal történő újrahasznosításra.

Az projekt egyik legfőbb célja tehát az, hogy megtalálják azokat a rovarfajokat, amelyek lárváináljelentős pozitív hatás mutatható ki a gombakomposzttal való táplálás során.

A projekt sikeres megvalósulásával több iparági probléma is megoldható lehet:

  • Egyrészt a rovarfehérje – ami több kutatás alapján is bizonyítottan a legtisztább fehérje – felhasználható lesz a gombatermesztésben, mint dúsító anyag.
  • Másrészt a rovarfehérje előállításakor a keletkező salakanyagban koncentrálódik a komposzt hatóanyaga, amely megfelelő visszaforgatással csökkentené a napjainkban nagyon költségessé vált műtrágya felhasználását a kertészeti növénytermesztésben és növelhetné a bioágazat előretörését.

A tervezett kutatás jól illeszkedik a körforgásos termelési rendszerek fejlesztésébe. Emellett a rovarfehérje más gombaipari szereplőknélis értékesíthető, amely nagy haszonnal járhat.


A megvalósítás helyszínei:

  • Bio-Fungi Kft.: 2338 Áporka, Szabadság telep hrsz.: 030/10.; 2364 Ócsa, Külterület hrsz.: 0175/9.
  • MATE: 2100 Gödöllő, Páter Károly utca 1. hrsz.: 4940.

A Projekt fizikai befejezésének tervezett napja: 2025.03.23.

A projekt azonosító száma: GINOP_PLUSZ-2.1.1-21-2022-00183

A projektről bővebb információkat itt és itt lehet olvasni.

Indexkép: Pixabay