A hosszú, kivételesen meleg és napsütéses ősz véget ért, és a november végül meghozta az igazi, őszies borongós, hideg napokat. A sorozatosan érkező frontok bőséges csapadékot hoztak magukkal. Ez kezdetben kedvező volt az őszi vetések fejlődéséhez, de mostanra a talaj telítődött, és a víz nem tud elszivárogni, ez pedig belvíz kialakulásához vezetett.

A továbbiakban a hőmérséklet tovább csökken majd, és megérkeznek az éjszakai fagyok és a reggeli ködös időszakok, mely nemcsak a mi hangulatunkra lesz negatív hatással, de a kártevők is visszavonulót fújnak, telelőre vonulnak. Persze ez még nem garancia arra, hogy ez tavaszig így marad, hiszen ismerjük már az enyhe téli időjárás hatását és következményeit.


Veszélybe kerülhetnek az őszibúza-állományok

Az őszi kalászosok vetését ugyan hátráltatta sok eső, ugyanakkor a vetés után biztosította a növények gyors kelését és növekedését. Az árpa sokat fejlődött, általánosságban a bokrosodás kezdetén jár. Az őszi búza szépen kisorolt, viszont ha a csapadékos időjárás folytatódik, a már most belvíz sújtotta területeken veszélybe kerülnek az állományok.

őszi búza

Áll a víz a soroló őszibúza-állományon – fotó: Agroinform.hu

Az ősziárpa- és az őszibúza-állományokba már korán megindult a levéltetvek (Aphididae) betelepedése, de a kolóniák gyarapodása a nedves levélfelület miatt kissé lelassult. A csapadéknak és a további lehűlésnek köszönhetően a fertőzöttség valószínűleg nem emelkedik.

A betegségek közül az árpa hálózatos levélfoltossága betegség (Pyrenophora teres) észlelési szintű fertőzése jelent meg. A nedves körülmények a betegség terjedését segítik, de a fagyok megállítják azt. Illetve csekély mértékben, de a vörösrozsda (Puccinia triticina) és a törperozsda (Puccinia hordei) is megfigyelhető, főleg a belvizes részeken. Az őszi búzán még nem észleltük kórokozó fertőzését.

A repcében megjelentek a fómás levélfoltosság tünetei

A repce jól fejlett, zömében a 6-8 leveles, tőlevélrózsás fejlettség a jellemző. A növények megfelelő nagyságúak és erősségűek az átteleléshez. Az állományok általánosan megkapták az őszi regulátoros kezelést, ami a betegségek ellen is hatásos volt.

A nedvesség hatására azonban megjelentek a fómás levélfoltosság (Leptosphaeria maculans) tünetei. Az október végéig tartó napsütéses, száraz ősz nem kedvezett ennek a betegségnek, így csak lassan terjedt, illetve gyenge fertőzöttségi szintet ért el. Most viszont változott a helyzet, a múlt hét csapadékos napjai, a nedves körülmények állandó jelenléte a betegségeknek ideális körülményt teremt.

A kártevők közül a levéltetvek (Aphididae), melyek októberben folyamatosan veszélyeztettek, novemberre nem értek el komolyabb fertőzöttségi szintet. Jelenleg viszonylag kis kolóniákat találhatunk a levelek fonákán. Az egyre hidegebb hajnalok és az ismétlődő fagyok várhatóan elviszik ezt a kártevőt is.

A levéltetvek mellett még ott van a növényeken a káposztamoly hernyója (Plutella maculipennis). A kártevő tömege és a táplálkozás intenzitása súlyos kárral nem fenyeget, mivel ezek is telelőre vonulnak lassan.

repce

A káposztamoly hernyója még ott van a repcén – fotó: Agroinform.hu

A pockok idén ősszel extrém módon felszaporodtak, több helyen akkora volt a rágcsálók pusztítása, hogy inkább kiszántották a károsodott területeket. Ahol viszont meghagyták a repcét, ott főként a táblaszegélyeken foltokban hiányos az állomány. Jó hír, hogy a jelentős mennyiségű csapadék gyérítő hatású a pockokra nézve.

repce

Pocokkár repcében – fotó: Agroinform.hu

Ne hagyjuk ki a lemosó permetezést és a fatörzsek meszelését!

A gyümölcsökben is akad még tennivaló. Aki eddig nem végezte el az őszi lemosó permetezést és a csonthéjas fák törzsének meszelését, még megteheti. A lemosó kezelés gyéríti a fás részeken is áttelelő kórokozókat, többek között a varasodás, a moníliás betegségek, a tafrinás levélfodrosodás, a csonthéjasok levélbetegségei, a birs diplokarponos levélbetegsége, a dió gnomóniája, a málna vesszőbetegségei és a különböző baktériumos betegségek okozóit.

kajszifa

Színesedő kajszifák – itt az ideje elvégezni az őszi lemosást – fotó: Agroinform.hu

Ha még több, növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre vagy kíváncsi, látogasd meg a Növényvédelem rovatot.
Ingyenes növényvédőszer-keresőnket megtalálod ide kattintva.