Csúcsot döntött az elmúlt napokban a zöldségek ára Európában, így Magyarországon is, ami az évtizedek óta nem tapasztalt infláció miatt sokkal érzékenyebben érinti az embereket – írja az infostart.hu a Napi.hu cikke alapján, megjegyezve, hogy az uniós országok a fogyasztóinak nem kellett szembesülniük a Nagy-Britanniában megjelenő súlyos zöldséghiánnyal, ami először pánikvásárláshoz, mára pedig a megvásárolható mennyiség korlátozásaihoz vezetett.

zöldségek

Komoly hiány alakult ki a legkeresettebb zöldségekből: paprikából, paradicsomból, uborkából – fotó: pixabay.com

Az áruhiány megemelte az árakat

Az Európai Unióban az energiaválság és a szélsőséges időjárás átmeneti zöldséghiányhoz vezetett, - komoly hiány alakult ki a legkeresettebb zöldségekből: paprikából, paradicsomból, uborkából -, ami a zöldségfélék árának drasztikus emelkedését eredményezte.

Az uniós polgárok ennek ellenére is szerencsésnek mondhatják magukat, hiszen nem kellett olyan példátlan áruhiánnyal szembesülniük, mint az Egyesült Királyságban élő vásárlóknak, ahol üres zöldségesstandok, pánikvásárlás, majd az üzletekben bevezetett korlátozások borzolták az idegeket.


A következő hetekben Magyarországon jelentősen csökkenhet a zöldségek ára

Ez annak köszönhető, hogy kaphatóvá lesz a friss, hazai termés, ami április végére kiszorítja majd a drágább importot. A kertészeti ágazat szereplői elmondták: a szezonkezdettel együtt fog járni a zöldségek árának érdemi és érzékelhető csökkenése, amit nagymértékben támogat az is, hogy az üzletek évek óta kizárólag csak a magyar zöldségféléket értékesítik.

A friss zöldségek helyi értékesítése mindenki számára kedvező, hiszen az üzletek megtakaríthatják a jelentősen megdráguló szállítási költségeket, a termelők értékesíteni tudják a termékeiket, a vásárlók pedig mindig friss, hazai zöldségekhez jutnak.

Minden évben előforduló, szezonális jelenség, hogy március elejére a legtöbb zöldség ára megemelkedik, hiszen az év ezen időszakában a fényhiány miatt a zöldségtermesztést még a fűtött üvegházakban is csak a dél-európai országok éghajlati adottságai teszik lehetővé.

paradicsom

Az év ezen időszakában a fényhiány miatt a zöldségtermesztést még a fűtött üvegházakban is csak a dél-európai országok éghajlati adottságai teszik lehetővé – fotó: pixabay.com

A klímaváltozás mindent átírhat

A zöldségpiacon létrejövő szélsőséges készlethiányhoz a szezonális hatások mellett  a klímaváltozás is hozzájárult: Európa két legnagyobb zöldségtermesztő országában (Spanyolország és Hollandia) a hideg és fényhiányos időjárás következtében lényegesen később tudtak ültetni a  gazdák, heteket késett a szezon, így az importra szánt áru mennyisége 30-40 százalékkal kevesebb volt, mint 2022 azonos időszakában.

Az európai zöldségellátásnak a téli időszakban Spanyolország mellett Marokkó is meghatározó szerepelője, de ott is komoly terméscsökkenést okozott a szélsőséges időjárás. Gondot jelentettek az áradások, és gyakrabban okozott fennakadásokat a viharos időjárás a tengeri szállításban is.

Hollandia is eltolta az ültetéseket, aminek az oka nem az időjárás, hanem az energiaválság volt. A holland zöldségek így várhatóan majd április elejétől uralják az európai piacokat, ami egybeesik a magyar zöldségek jelentős mennyiségének piacra jutásával, némi aggodalmat keltve a hazai termelőkben.