Az első negyedévi 4 százalékos növekedés után csaknem 8 százalékos emelkedés volt tapasztalható a belföldön termelt és értékesített borok feldolgozói értékesítési árában – idézte az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) borpiaci jelentését a Világgazdaság.

A hektoliterenkénti ár így is csupán 27800, vagyis literenként 278 forintot ért el. Ugyanakkor az oltalom alatt álló, földrajzi jelzéssel ellátott borok közül a fehérek feldolgozói értékesítési ára közel 14 százalékkal, 25,5 ezer, a vörösöké és a rozéké pedig 5 százalékkal, 30 ezer forintra nőtt.

Az exportárakat ennél alacsonyabb mértékben, átlagosan csupán 2 százalékkal, hektónként 28200 forintra sikerült emelni az első hat hónapban 2022 hasonló időszakához viszonyítva. Az oltalom alatt álló, földrajzi jelzéssel ellátott fehérborok külpiaci értékesítési ára viszont nem változott számottevően, 24800 forint volt hektoliterenként, míg ebben a kategóriában a vörös- és rozéborok 19 százalékkal drágábban, hektoliterenként 28700 forintért kerültek forgalomba a nemzetközi piacon.

Továbbra is igaz, hogy a tokaji fehérborok értékesítési átlagárát itthon nagyobb mértékben tudják emelni a borászok, mint exportpiacokra kerülő termékeik esetében. A belföldi eladásoknál e borokért éves alapon 26 százalékkal, hektónként 146600 forinttal kellett többet fizetni az első fél évben, míg az exportáruk csupán 9 százalékkal emelkedett ebben az időszakban, tehát hektoliterjét 82400 forintért értékesítették.


A szintén oltalom alatt álló, földrajzi jelzéssel ellátott vörös- és rozéborok közül az egriek belföldi értékesítési átlagára 17 százalékkal, 57100 forintra emelkedett, míg exportáruk a tokajival ellentétben ennél nagyobb mértékben, 21 százalékkal nőtt, így a hektónkénti 65 ezer forint magasabb, mint a belföldi ár.