Az IKR Agrár Kft. 2016-ban belépett a kertészeti műtrágyák piacára, így a fóliás kertészetek körében népszerű Ducanit is elérhető már a társaság termékpalettáján, sőt – mivel a Duslo gyár márkaképviseletét ők látják el Magyarországon – a továbbiakban kizárólagos forgalmazója hazánkban.
Kiskunfélegyházán Petheő Géza gazdálkodó 1,3 hektár területen intenzív, hidrokultúrás paradicsomtermesztéssel foglalkozik. A szakember 1985-ben szerzett kertészmérnöki diplomát és azóta a szakterületével – az intenzív paradicsomtermesztéssel foglalkozik.
A gazda 1999-óta fűtött fóliaházakban hidrokultúrás technológiát alkalmaz, ami azt jelenti, hogy szinte egész éven át, – januártól novemberig munka van a hosszú tenyészidejű holland paradicsomfajtákkal. A termést érett állapotban, fogyasztásra készen szüretelik márciustól novemberig.
De hogy is néz ki a hidrokultúrás termesztéstechnológia?
A palántákat januárban ültetik ki a fóliába, egy úgynevezett kőzetgyapot gyökértartó közegbe, amely a talajt helyettesíti, ezt szövi be a növények gyökere, ebben támaszkodik és ebben is táplálkozik a paradicsom. Speciális csöpögtetőrendszeren keresztül érkezik a vízben oldott tápanyag a gyökerekhez, amelyet a kőzetgyapotból vesznek fel a növények.
Hidrokultúrás paradicsomtermesztés – fotó: Petheő Géza
A vízben oldott tápanyag összetétele a gazda által összeállított receptúra szerint történik, viszont a tápanyag kijuttatását számítógép vezérli a fény és egyéb külső hatások kalkulálásával.
"A fény is rendkívül fontos komponense a paradicsomtermesztésnek, hiszen ez határozza meg a tápanyagok hasznosulását és végül a termés ízét is."
A számítógép-vezérelt tápanyag-kijuttatás talán legfőbb előnye, hogy tömény oldatból egy automata rendszer keveri be a növények számára szükséges dózist. Itt lép be a termesztéstechnológiába a műtrágyák minőségének a szerepe, hiszen óriási a jelentősége annak, hogy 100%-osan, azaz tökéletesen oldható termékekkel dolgozzon a gazda.
Petheő Géza közel nyolc éve használja már a Ducanitot, amely GG minőségű, tehát 100%-ban vízoldható, magas kalcium tartalmú, apró szemcsés, granulált nitrogénműtrágya. A műtrágya gyakorlatilag tiszta mésznitrát, így a termék 15,5% nitrogén mellett, több mint 26% kalcium hatóanyag tartalommal készül. Vízben való oldás után felhasználható öntöző és lombtrágyaként, illetve hidropóniás termesztésben is.
Hatóanyag-tartalom
- Nitrogén (N) 15,5%
- ammónium nitrogén 1,1%
- nitrát nitrogén 14,4%
- Kalcium (CaO) 26,3%
- vízben nem oldódó CaO max. 0,1%
Kiszerelése
- 25 kg PE zsákban raklapos egységrakományként
- 1000 kg big-bag zsákban
"A Ducanit előnyeként kiemelném, hogy minőségben tökéletesen megfelel az általam használt technológiához – jó oldhatósága mellett a többi műtrágyával is nagyon jól keverhető. Tapasztalatból mondom, hogy kategóriájában minden más készítménnyel felveszi a versenyt.
A minőségi megfelelés mellett a Ducanit ára is nagyon kedvező, amely tényező piaci oldalról rendkívül fontos érv a termék mellett."
– A gazda kifejtette, hogy egy műtrágya kiválasztása során az ár-érték arány jelentősége óriási lehet, hiszen egy év gazdaságos termelését és jövedelmezőségét is nagyban befolyásolhatja.
Fontosnak tartom még megemlíteni, hogy biológiai növényvédelmet folytatunk a kertészetünkben. Rovarkártevők ellen betelepítettük a természetes rovar-ellenségeket, amely apró ragadozók sokkal érzékenyebbek, mint a rovarkártevők. Ilyen technológia mellett, még fokozottabban kell figyelnünk a fóliák alatt kialakított klímára és minden egyéb körülményre, ami ezeknek az élőlényeknek az életét befolyásolhatja."
Mitől lesz a paradicsom finom édes?
A paradicsom ízletessége nagyban függ az érettségi fokától, tehát fontos, hogy étkezési érettségi állapotban legyen leszedve a termés – nagyon lényeges a frissesség.
"Az érés végső stádiumában alakulnak ki az ízanyagok, ezért a gazdaságunkban a paradicsomot teljesen éretten szüreteljük és kizárólag Magyarországon belül, azonnal értékesítjük.
Nagykereskedőknek és az Auchan áruházaknak adjuk el, így az áru 24 órán belül a polcokra – majd a családok asztalára kerülhet.
fotó: Petheő Géza
Azt tapasztaljuk, hogy a magyar vásárlók egyre inkább igénylik és tudatosan keresik a hazai termékeket, aminek természetesen nagyon örülünk. Mi is igyekszünk nagyrészt hazai gyártó- és forgalmazó partnerekkel kialakítani a kapcsolatainkat a gazdálkodásunk során.
Az elmúlt évben már az IKR Agrár Kft-től szereztük be a Ducanit műtrágyát – meg vagyunk velük elégedve és tervezzük, hogy a jövőben is tőlük vásárolunk."