Hatalmas, ahogy mostanában mondják, „íze van” szamócák, kilónként jelentősen lefaragott önköltséggel előállítva. Álomszerű kombináció az infláció miatt a nyereségüket hajszoló termesztőknek és a zsebüket érző vásárlóknak is. A Somogy vármegyében 2 hektáron dolgozó Sudár Péter szerint mindezt valóra váltani mégis szinte szemtelenül egyszerű, elég ugyanis kilépni a megszokott beszerzési utak komfortzónájából egy, a piacon új kertészeti beszállítóval dolgozva. Az IKR Agrár Kft. kertészeti üzletágával ugyanis megérkezett az az átfogó háttér a dunántúli gyümölcs- és zöldségtermesztésben is, amit a szántóföldi kultúrákban évtizedek óta dicsérnek.

Az IKR Agrár Kft. által kínált termékekkel a különbség a szamóca tápoldatozásában pénzben és időben is akkora, hogy az a tapasztalat szerint újraírja a játékszabályokat a piacon. Bevált termékekről és jó gyakorlatokról kérdeztünk a szamócatermesztés jövedelemmaximalizálásához.

Sudár Péter

Sudár Péter Somogy vármegyében 2 hektáron termel szamócát – fotó: IKR Agrár Kft.

A szükség kelletlen tanító, de a nyereségnek mindig jót tesz

Egyesek leblokkolnak, míg mások megtáltosodnak a nehézségek hatására. A Mezőcsokonya határában ma 2 hektáron, 7000 négyzetméteren fóliasátorban és 11 ezer négyzetméteren szabadföldi bakhátas szamócatermesztéssel foglalkozó Sudár Péter azt vallja, ő azok közé tartozik, akik igyekeznek a szükséget erénnyé kovácsolni.

„Az élet úgy hozta, hogy meg kellett tanulni több lábon állni, ugyanis építőipari vállalkozóként 2008-2010 között nagyon nehéz időket éltünk. Sikerült annyira mínuszba fordulni, belenyúlva két-három svájci frank alapú hitelbe is, hogy azt hittem, sosem lesz vége. Amikor a bevétel nem, csak a hiteltörlesztő részlet növekszik, és eléri a milliós nagyságrendet, akkor ideje valamit kitalálni. A térségünkben a szamócatermesztés jutott leghamarabb eszembe. Futballista koromban a plusz bevételt nem akartam elpazarolni, vettem belőle inkább időnként fél-egy hektár földet.

A nehézségek idején visszakaptam azt a két hektárt, ami bérben volt, így vágtunk bele a nulláról a párommal a gyümölcstermesztésbe, aki a starthoz felvett a saját nevére még egymillió forint hitelt is. Ebből 40 ezer magyar szamóca palántát vettünk 11 éve, palántánként akkor 20 forintos áron. Ez nem volt elég a teljes területre, nem volt se bakhát, se fólia, a maradék pénzből hívtunk segítséget és elültettük egyszerűen a földbe a palántáinkat. Sikerült 1 millió 700 ezer forint árbevételt elérnünk, így haladhattunk tovább. Először 1 hektár lett, majd a kétharmadát használtuk a földnek, ebből akkor már 20% síkfóliás volt” – emlékszik vissza a kezdetekre Sudár Péter, azonban hangsúlyozza, az életben nem jön olyan könnyen happy end, mint a filmekben.

szamóca

Virágzó szamóca – fotó: IKR Agrár Kft.

„A második évben 4-5 millió forintos árbevételt céloztunk, szinte már láttam, hogy megvesszük a gyönyörű olasz frigó palántákat. Majd májusban, amikor az unokahúgom ballagását ünnepeltük, megjelent egy hatalmas fekete felhő, amiből a jégeső egy nappal a szüret indulása előtt szinte a földig levert mindent. Maradt annyink, hogy folytassuk, de az áttörés átcsúszott a harmadik évre. Abban az évben elértük a 7-8 milliós árbevételt, egyre nőtt a síkfólia aránya és csökkent a szabadföldi termesztésé, ma már 16 ezer méter bakháttal 1,8 hektáros területen dolgozunk, plusz van egy kis családi gyümölcsösünk is a területen. Az első fejlesztéssel megérkeztek a frigó palánták is, amelyeknél a bakhátas csepegtetőszalagos termesztésmód mellett vártuk a csodát, ami jött is. Kétszerakkora gyönyörű, egészséges bokrok lettek, amelyekről sokkal többet tudunk szüretelni.”

szabadföldi szamóca

11 ezer négyzetméteren terem a szabadföldi bakhátas szamóca – fotó: IKR Agrár Kft.

Kertészeti műtrágyák és alapanyagok az IKR Agrár Kft.-től: napokban és százezrekben mérhető előny már 2 hektáron is

Amennyiben termelőként odafigyel a növényeire, oksági alapon pótolja a tápanyagokat, megpróbál minden szemet megmenteni, akkor Sudár Péter bevallása szerint közel 20 tonnás szép, nagy szemű szamócatermés takarítható be földjükön. Ennek eléréséhez három nagyobb problémát kellett legyűrni az évek során. A megoldást végül a blokkos fóliasátrak és az IKR Agrár Kft. új kertészeti üzletágának átfogó kínálata hozta el.

Az egyik megoldandó feladat az volt, hogy miként tolhatnánk ki a szezont a megszokott május közepétől június első hetéig tartó 3 hétről 6-7 hétre, hogy kisebb verseny mellett lehessünk ott a nagybani piacon, illetve, hogy miként szerezzünk hazardírozás helyett fix vevőket. Ekkor jutott eszünkbe a fóliasátorban végzett bakhátas szamócatermesztés. Összeismerkedtem egy szakemberrel, aki tudott blokkvázas sátrat építeni, így gyorsan meg is vásároltam az alapanyagot az első 2200 m2-es sátrunkhoz. Ezek magasabb sátrak, 4,5 m-es gerincmagassággal, aminek köszönhetően kevésbé fülled be, szépen tartja a 25-26 fokot. Szerencsés döntésnek bizonyult, ugyanis a fejlesztés elhozta ez első fix felvásárlót, aki ráadásul helybe érkezett volna a termésért. A csavart az jelentette, hogy ők fix előírt mennyiséget és minőséget várnak el, amihez tovább kellett lépnünk. Újabb blokksátrakat gyárttattunk, felvásároltuk más termelők feleslegessé vált sátrait, végül elértünk a mai 7000 m2-es területhez.”

7000 négyzetméteren fóliasátorban terem a szamóca – fotó: IKR Agrár Kft.

A leküzdendő kihívások listáján így végül csak az inputanyagok beszerzési árának lefaragása maradt a somogyi gazdaságban.

Azt vallom, hogy szakszerűen végzett tápoldatozás, hosszú hatástartamú 5-6 hónapos alaptrágyák, talajfertőtlenítés és kétévente szerves marhatrágyával felfrissített termőtalaj nélkül nem működik a szamócatermesztés. Az öntözést egy 500 liter/perc teljesítményű szivattyúval megoldjuk, 20 perc alatt elég nedvességet kap minden növény, így a kérdés a tápanyagok és kertészeti alapanyagok bekerülési költsége. Az IKR Agrár Kft. előtt egy, a helyi termelők körében ismert, másik márkával dolgoztunk, de a termékeik az elmúlt években jó 40%-kal drágultak.”

Ahogy a gazda tartja, nem szívesen kísérletezik az ember a megélhetését biztosító technológiával, de végül nem bánta meg, hogy Szána Márton az IKR Agrár Kft. kertészeti szaktanácsadója meggyőzte arról, hogy a céggel dolgozni nem kockázat, hanem nyereség.

Gyakorlatilag, ami kétmilliós tétel lett volna, velük 1,5 milliós beruházással is működött, úgy, hogy se a kertészeti műtrágyák, se a termés minőségével nem kötöttünk kompromisszumot. Korábban a fólia és cseppszalag beszerzéséhez az ország két végére kellett elautóznom, ami elvitt egy teljes napot. Az IKR Agrárnál ezek is elérhetőek, így gyakorlatilag úgy állítjuk elő olcsóbban a minőségi termést, hogy a munkaórák száma is kevesebb. Nem véletlen, hogy miután ennek híre ment a helyi termelők közül egyre többen pártoltak át, és kezdték el használni az IKR Agrárnál forgalmazott termékeket a szamócatermesztéshez.”

szamóca

Sudár Péter együttműködése az IKR Agrárral egyetlen év leforgása alatt vált kísérletből alaptechnológiává – fotó: IKR Agrár Kft.

Milyen kertészeti alaptrágyák és kertészeti öntöző műtrágyák biztosítják be a szép szamócatermést Sudár Péter kertészetében?

Sudár Péteréknél a kertészeti fóliákon és lyukasztott kertészeti fóliákon felül a következő IKR Agrár kertészeti műtrágyák bizonyítottak az elmúlt időszakban:

Vivema gyökeresítő biostimulátor

A Vivema gyökeresítő biostimulátor szlogenje okkal az "aktív gyökér minden körülmény között". Mangán-, cink- és további mikroelemtartalma a kiültetéstől kezdve aktívabb gyökérfejlődésre ösztönzi a növényeket, a nagyobb és jobban funkcionáló gyökérzetnek köszönhetően a növények optimális körülmények között jobban fejlődtek, szebb termést hoztak, míg kedvezőtlen körülmények között jobban ellenállnak a stresszeknek. A gyökérstimuláció javítja a másodlagos gyökerek fejlődését is, így a gyökérzet a fonalférgek, sós talaj vagy mechanikai vágás okozta sérülések után gyorsabban regenerálódik.

Javasolt dózisa önözéssel: 5-10 l/ha

Talajfeltöltés – Agromaster részben burkolt NPK műtrágyák

A növények optimális egész éves fejlődéséhez a talajfeltöltést Sudár Péter kertészetében az Agromaster 16-8-16+5 MgO+16 SO3 összetételű, 5-6 hónapos hatóidejű részben burkolt NPK műtrágyára bízzák. A speciális bevonattal ellátott szemcsék ellenállnak a kimosódásnak, a szabályozott, talajhőre reagáló tápanyag-feltáródásnak köszönhetően (túl hideg talajban leáll a tápanyagleadás) a teljes tenyészidőszakban elérhető a növekedést segítő nitrogén a gyökérzónában. A tápanyag foszfortartalma a gyökeresedést is serkenti.

Szamóca tápoldatozása – ICL és Haifa prémium komplex öntöző műtrágyák

A Haifa Polyfeed és az ICL műtrágyagyár Agrolution Special prémium besorolású (GG), maradék nélkül, kristálytisztán oldódó öntöző műtrágyáival a csúcstermés egyszerűbben elérhető a termelőknek. Az egyes öntöző műtrágya-összetételek pontosan lekövetik a növények fejlődési fázisainak eltérő igényeit. Savas kémhatásuk fokozza a tápanyagfelvételt is, így a velük kijuttatott tápelemek biztosan megdolgoznak a termelők pénzéért. Mikroelemtartalmuk támogatja a növényi immunrendszer működését, javítja a termés beltartalmi értékét.

szamóca

Sudár Péter bevallása szerint közel 20 tonnás szép, nagy szemű szamócatermés takarítható be földjükön – fotó: IKR Agrár Kft.

Sudár Péternél alkalmazott összetételek a szamóca tápoldatozásához:

Haifa Polyfeed 11-44-11

Ez az öntöző műtrágya a szamóca tápanyagigényének kielégítéséhez kálium-nitrátot, monoammónium-foszfátot és magnézium-szulfátot egészít ki bórral, molibdénnel és kelátcsomaggal (Fe, Mn, Zn, Cu). Magas foszforaránya hatékonyan támogatja a kezdeti és az áttelelést követő regeneratív gyökérfejlődést.

Általános dózisjavaslat: vízminőségtől függően naponta 0,5-1,5 kg/1000 m2

Haifa Polyfeed 20-20-20

A kiegyensúlyozott tápelem-összetételű tápanyag lombnevelés, terméskötés és termésnevelés időszakában egyaránt hatékonyan segíti a növényeket.

Általános dózisjavaslat: vízminőségtől függően naponta 0,5-1,5 kg/1000 m2

ICL Agrolution Special 125 (NPK 7-14-35 + 3,5 MgO + mikroelemcsomag)

Magnéziumkiegészítése fokozza a növények energiatermelését, emelt káliumtaralma a termésnövekedés, érés időszakában nélkülözhetetlen a minőségi terméshez.

Általános dózisjavaslat: 40-50 kg/ha

Ducanit kalcium-nitrát

A prémium minőségű (GG) kristályos 100% vízoldható kalcium-nitrát minőségi tápelempótlás és vízoldhatóság terén is a maximumot nyújtja a termelőknek. 15,5% nitrogén hatóanyag-tartalmát 26% kalcium is kiegészíti, amivel a növények növekedése, ellenállóképessége és a termés minősége egyaránt javítható.

szamóca

Az egyik megoldandó feladat az volt, hogy miként tolhatnák ki a szezont a megszokott május közepétől június első hetéig tartó 3 hétről 6-7 hétre – fotó: IKR Agrár Kft.

„A kertészetünk számára mára nélkülözhetetlen a partnerség az IKR Agrár Kft.-vel”

Sudár Péter együttműködése az IKR Agrárral egyetlen év leforgása alatt vált kísérletből alaptechnológiává. Az ok szerinte a céggel nemcsak a növények, de a termelő is jól érzi magát.

„Ültetés után két hónappal a szamócáim szépen bokrosodtak, megháromszorozódtak a tövek, a termés eddig mindig szép volt. Az IKR Agrár Kft. egy nagy általános profilú agráripari vállalat, így kellett egy kis idő, amíg összecsiszolódtunk a szamócatermesztés szezonális ritmusára, de minden gyorsan ment. Nagyon örülök, hogy az elején Marci jó értelemben olyan volt, mint egy bogáncs, és ennyire hitt a termékeikben. Nagyon jó az együttműködésünk a helyi központtal is, ha írok, gyorsan válaszolnak, ha van raktáron, azonnal kihozzák a termékeket, ha nincs akkor értesítenek, mikorra érkezik meg.

Termelőként sok terhet levesz a vállamról az a megelőlegezett bizalom, amivel az IKR Agrár kertészeti üzletága fordul a partnerei felé. Az alaptermesztés értékhatárán belül kiszállítanak számomra mindent, párhetes átfutással ráérek rendezni a számlát, így nem áll le az élet készpénz vagy azonnali utalás nélkül sem. Sikerült jó egy év alatt olyan utat befutni a területi képviselőnek köszönhetően, hogy a kertészetünk működéséhez mára elengedhetetlen a partnerség az IKR Agrár Kft.-vel”.

szamóca

Ültetés után két hónappal a szamócák szépen bokrosodtak, megháromszorozódtak a tövek, a termés eddig mindig szép volt – fotó: IKR Agrár Kft.

Növelje a nyereséget átfogó megoldásokkal, kiváló áron a kertészeti zöldség- és gyümölcstermesztésben az IKR Agrár Kft.-vel!

Keresse szakértőiket:

  • Sápi Anikó, kertészeti szaktanácsadó (Orosháza), Telefonszám: +36 20 287 9994, Email: sapia@ikragrar.hu
  • Csabai Róbert, kertészeti szaktanácsadó (Demecser), Telefonszám: +36 20 353 7942,  Email: csabairobert@ikragrar.hu
  • Tóth Gergely, kertészeti szaktanácsadó (Kecskemét), Telefonszám: +36 30 479 0587, Email:  toth.gergely@ikragrar.hu
  • Szána Márton, kertészeti szaktanácsadó (Marcali), Telefonszám: +36 20 342 8628, Email: szana.marton@ikragrar.hu