A jukka nagyon kedvelt szobanövény. Habár a neve pálmaliliom, a jukka pálmákra emlékeztető levélüstöke és a liliomokéra hasonlító fehér virágai, ugyan emlékeztetnek a pálmára, a nevén kívül semmilyen köze nincs a pálmákhoz, sőt, a spárgafélék családjába tartozik.

A jukka eredeti környezetében 3-14 méter magasságúra is képes megnőni, azonban a szobanövény változata legfeljebb 1 méter magas lehet. Levelei vastagok, kemények és sötétzöld színűek. Azért olyan érdekes a növény kinézete, mert a levelei a csupasz törzsből nőnek ki, főleg a törzs tetején. A törzs nélküli jukka változatoknál pedig közvetlen a földből hajtanak ki a levelek, mely szintén nagyon izgalmas megjelenést kölcsönöz neki.

Ezek a levelek szúrósak, így érdemes kesztyűs kézzel bánni a jukkával. Ha már van egy jukka az otthonodban, ismerd meg, mire van szüksége ahhoz, hogy igazán jól érezze magát, ha pedig nincs, reméljük kedvet kapsz hozzá, hogy helyet kapjon nálad. A jukka ugyanis nem támaszt feléd túl nagy igényeket, azonban tisztában kell lenni apró kis titkaival, hogy csodálatosan mutasson az otthonodban, hosszú éveken át. Ha pedig megismerted, hogy kell gondozni, ajándékba is vásárolhatsz jukkát. Azonban ne felejtsd el megosztani a titkait a megajándékozottal sem, hogy nála is gyönyörű legyen!

jukka levél

A jukka minden lakás ékessége. Fotó: Shutterstock

Amit a jukkáról tudni érdemes

A Yucca nemzetség fajai Mexikóban és az USA partvidékein is elterjedtek. Változatos helyeken fordulnak elő, hiszen akár a hegyvidéki területeken, 2700 m tengerszint feletti magasságban, akár a tengerparton találkozhatunk velük, sőt, még a sivatagokban is képesek megélni.

A jukkák évelő, fásodó törzsű cserjék. Törzsük lehet igazán rövid, de akár több méter magasra is képesek megnőni. Érdekes növény abból a szempontból is, hogy akár egymagában, akár egy nagyobb, jukkákból álló csoportban is jól érzi magát. A levélüstököt rozettaszerűen álló, kard alakú, párhuzamos erezetű levelek alkotják. A levelek szélével óvatosan kell bánni, mert fogazottak, és a levélcsúcs is többnyire hegyes tövisben végződik.

Sajnos a fiatal növény esetében nem reménykedhetünk virágzásban, hiszen általában 10 éves kor felett hoznak csak virágot. Azonban a szabadban élő jukkák virágai csodaszépek, hiszen akár több száz fehér virágot is képesek hozni egyszerre. A jukka virága hatszirmú, alakja pedig harangra emlékeztető.


A jukka termése húsos vagy kiszáradt bogyó, amely fekete vagy szürke magokat tartalmaz. A legtöbb jukka télálló, különösen a rövid törzsű fajták. A jukkák szaporodása a természetben nem egyszerű, hiszen a jukkamolyok nőstényeinek közreműködésére van szükség a megporzásukhoz. A moly hordja szét a virágport, majd a virágporral beporzott virágra helyezi el a petéit. A kikelő lárvák a jukka magkezdeményeivel táplálkoznak. Szerencsére a jukkának nagyon sok magkezdeménye van, így a lárvák nyugodtan falatozhatnak, ezzel nem okoznak túl nagy veszteséget a növénynek.

Közel 50 faja és 24 alfaja van a jukkának, melyek több fajcsoportba sorolhatók aszerint, hogy milyen a termés felnyílásának módja. Ez alapján lehet felnyíló, fel nem hasadó, illetve szabálytalanul töredező. Míg a felhasadó termésű fajok szálas gyökérrendszere rizómából ered, mely a főtörzs folytatásaként jelenik meg a talajban, addig a fel nem nyíló termésű csoportok abban különlegesek, hogy a leveleik nem fogazottak és gyakran fonalakra hasadoznak.

jukka szobanövény yucca

A jukka az egyik legnépszerűbb szobanövény. Fotó: Shutterstock

Így gondozd a jukkádat

A jukka kiváló ajándék lehet, de az otthonunknak is fantasztikus dísze. Azért is nagyon kedvelt szobanövény, hiszen szép, egzotikus a kinézete, azonban nagyon igénytelen és sok mindent eltűr. Nagyon kedveli a napfényt, így válasszuk ki számára a lakás egyik világos pontját.

A hőmérsékletre nem kifejezetten érzékeny, így tökéletesen megfelel számára a 15-25 Celsius-fok közötti szobahőmérséklet. A teleltetése során jóval kisebb hőmérséklet is elégséges számára, azonban arra ügyeljünk, hogy soha ne menjen 10 Celsius-fok alá.

Nyáron, amikor odakint magasabb a hőmérséklet, bőséges folyadékra van szüksége. Azonban nem szabad elárasztani az öntözővízzel, és a pangó vizet sem viseli jól. Ezért érdemes megvárni, amíg kissé kiszárad a talaj felszíne, és utána megöntözni, akár több részletben is. Nyáron érdemes permetezni is, hiszen ez biztosítja számára a megfelelő páratartalmat, és a takácsatkákat is távol tudjuk tartani tőle. Ősszel és télen jóval kevesebb vízre van szüksége.

Tavasztól őszig kéthetente érdemes tápoldatot adni neki. Ezt egyszerűen keverjük az öntözővízhez. Azonban ősztől tavaszig egyáltalán nem szükséges tápoldatozni. A legjobb számára a zöldnövény, vagy a  levéldísznövény tápoldatot. Ha igazán jól érzi magát, és elmúlt már 10 éves, szobanövényünk virágokkal fog minket megajándékozni, melyek fehéres színűek, és a harangvirágra emlékeztetnek.

Amikor kinövi a cserepét, át kell ültetni. Ezt általában kétévente érdemes megtenni, hogy felfrissüljön a talajának felső rétege. Erre a tavasz a legalkalmasabb. Az általános virágföld teljesen megfelel erre a célra.

A jukkát szár- vagy hajtásdugványról lehet szaporítani. Szárdugványról történő szaporítás esetén vágjuk el a jukka szárát 5 cm-es darabokra, majd ezeket mártsuk gyökereztető hormonba. A dugványokat ezt követően tegyük a homok és a tőzegmoha egyforma mennyiségű keverékébe. Ezt le kell fedni fóliával, amelyen hagyjunk pár szellőzőnyílást. A dugványoknak 20-22 Celsius-fokra és enyhe nedvességre van szükségük. Amint megjelennek az első levelek, távolítsuk el a fóliát, és körülbelül 5 hét után ültessük át a növényt.

Amennyiben hajtásdugványról szeretnénk szaporítani, akkor vágjuk le a jukka oldalhajtását, vagy a leveles csúcsát, majd hagyjuk kint száradni 1-2 napig. Ezt a hajtást is a tőzeg és a homok egyenlő arányú keverékébe kell ültetni, és amint megjelennek a gyökerek, át is ültethetjük.

A jukka sajnos hajlamos a gombásodásra. Ha ezt tapasztaljuk, töröljük le a levelein megjelenő szürke réteget, és egy ideig ne párásítsuk. A levelei fonákján meg tudnak még jelenni a pajzstetvek. Ekkor töröljük át a leveleket rovarölőszerbe mártott vattapamaccsal. Ha levelei megsárgulnak és hullani kezdenek, akkor valószínűleg nem jut számára kellő mennyiségű fény. Ha ezeket betartjuk, hosszú ideig lesz hűséges társunk a jukka.