A március eleji teendőket összefoglalva kertébresztő, szezonkezdő feladatokként szokás emlegetni, ebbe a körbe tartozik többek között a talaj felfrissítése, gazdagítása, a tél okozta károk enyhítése, jóvátétele, a pázsit kezelése, a látkép rendezetté alakítása és persze a már említett kártevők elleni fellépés. Lássuk, melyek ezek!
Tisztítsuk meg a fák törzsét!
A fák törzsének megtisztítása kiemelten fontos teendő, hiszen a kéreg alatt áttelelő kártevők, például rovarok, hernyók vagy éppen tojáscsomagok rejtőzhetnek, de ezekben a résekben előfordulnak gombaspórák is. A félig-meddig már elvált, a törzshöz lazán kapcsolódó, ezért rejtőzködőhelyet biztosító kéregdarabokat le kell választani. Ehhez a művelethez használható drótkefe, de olcsón lehet vásárolni speciális szerszámot is, mely tulajdonképpen egy nyélből és egy arra merőleges háromszög alakú fejből áll.
A fák törzsének megtisztítása kiemelten fontos teendő – fotó: Agroinform.hu
Nem könnyű feladatról van szó, hiszen a kéregkaparás fárasztó fizikai munka, ráadásul vigyázni kell, hogy ne okozzunk sérülést a növénynek, ezért folyamatosan figyelni kell arra, hogy csak a leválasztható részeket távolítsuk el. A vázolt óvintézkedés akkor is indokolt, ha egyébként nem találhatók kártevőfélék a kéreg alatt, hiszen a későbbiekben is megtelepedhetnek ott nemkívánatos rovarok vagy megbújhatnak gombás fertőzések.
A munka előtt érdemes egy nejlondarabot vagy kartonpapírt a törzs mellé tenni, hogy felfoghassuk az összes lehulló darabkát. A keletkezett törmeléket haladéktalanul meg kell semmisíteni, ennek legjobb módszere az égetés, de ügyelni kell arra, hogy ezzel ne sértsük meg a helyi szabályozást (a kerti hulladék égetése egyelőre még nem esik országos tilalom alá, de hamarosan ez be fog következni).
Hogyan metsszünk?
A szokásos tavaszi metszésekkel kapcsolatban is akad a témába vágó feladat. A gyümölcsfák visszavágásakor a keletkező vágási felületet sebkezelő anyaggal kell kezelni, a nyers vágási felület ugyanis nyitott ajtót jelent a fertőzéseknek, betegségeknek. Amennyiben a metszés oka valamilyen fertőzés, betegség, úgy a levágott részeket a kéregdarabokhoz hasonlóan meg kell semmisíteni.
Sebkezelés metszés után – fotó: Agroinform.hu
Amennyiben a szabadtéri égetés nem kerülhet szóba, úgy igénybe kell venni a szinte minden településen létező zöldhulladék-elszállítási szolgáltatást. Az egészséges lenyesett ágakat száraz, fedett helyen tárolva remek nyári tüzelőt nyerhetünk a majdani bográcsolásokhoz, tábortüzekhez (ezek a tevékenységek nem jelentenek azonos kategóriát az avarégetéssel, más szabály vonatkozik a kerti tűzgyújtásra és más a kerti zöldhulladék égetésére).
A díszfák és sövények alakító metszése során hasonló módon kell eljárni. Jó ötlet a már esetleg leveles cserjevesszőket megtisztítani a lombtól, és utóbbit a komposztra helyezni.
Eljött a lemosó kezelések ideje
A vágások, metszések és sebkezelések után következhetnek a tavaszi lemosó kezelések, melyekkel sokféle problémát lehet megelőzni. A lemosó permetszerek többsége paraffinolaj-tartalmú, esetleg kombinálva kénnel, illetve rézzel, de kaphatóak kimondottan réz- vagy kénalapú szerek is. A megfelelő permetezőszer kiválasztása függ a probléma, vagyis a jelen lévő kártevők, betegségek, gombák jellegétől is, ezért kezdők számára jó ötlet lehet egy tapasztaltabb rokontól, ismerőstől tanácsot kérni, de a szaküzletek eladói is mindig tudnak bevált, általános tavaszi lemosószereket ajánlani.
Mivel kontakt szerekről van szó, fontos, hogy bőségesen juttassuk ki a lét, annak ugyanis a törzset és a koronát teljes egészében be kell fednie.
A lemosást jól kell időzíteni, a rügyfakadáshoz a lehető legközelebb, de még annak bekövetkezte előtt kell megejteni.
Fontos tudni, hogy a permetszerek túlnyomó többsége mérgező, így kezelésükhöz, használatukhoz elengedhetetlen a biztonsági szabályok teljes betartása!
A lemosást jól kell időzíteni, a rügyfakadáshoz a lehető legközelebb, de még annak bekövetkezte előtt kell megejteni – fotó: Agroinform.hu
Mindezek után érdemes lehet a fák törzsére úgynevezett hernyóövet rakni, mely egyszerűen egy 20-30 centiméter széles, ragacsos szalag. Ezt madzaggal lehet a törzsre erősíteni, ha pedig már a helyén van, akkor nagyon hatékonyan megakadályozza, hogy a lentről felfelé igyekvő rovarok, például hernyók, fülbemászók vagy a különféle fertőzéseket terjesztő hangyák elérjék a fa felsőbb részeit.
Így frissítsük fel a talajt!
Végül pedig a talajt se hagyjuk ki a felsorolásból! Legyen szó díszágyásról vagy a veteményeskertről, kora tavasszal mindig indokolt egy alapos, átforgató ásás, ami előtt természetesen távolítsuk el a területről a télen odakerült leveleket, növényi maradékokat, és a már megindult gyomkezdeményeket is szanáljuk.
A gyakran támadó különféle gombás fertőzések ellen bevethető gombaölő szer, ebből választható olyan is, mely emberre, állatra és a környezetre teljesen veszélytelen mikrobiológiai készítmény, így biokertészeti módszerekkel ápolt kertekben is bevethető.
|