Langyos, levélszínesítő ősszel búcsúzott az október, és a határban, valamint a kertekben a sok esőtől sokfelé már felszáradt a talaj is. Az éjszakai lehűlések felgyorsították a levelek hullását, gyakran kellett söpörni a járdát a ház előtt, s gereblyézni a ház körül . Városban, de falun is tilos elégetni a kerti nyesedéket, leveleket, de kár is lenne elfüstölni a sok szerves anyagot. Gyűjtsük inkább össze, s aki teheti, komposztálja kertjében akárcsak egy elkerített komposztdombot képezve, ahová a konyhai szerves hulladékot is kiszórhatja. Komposztálás mesterfogásairól sok hasznos tudnivalót találhatunk a világhálón, ezzel most nem szaporítanám a szót.

Mi is évek óta így hasznosítjuk a konyhai és kerti szerves hulladékot, sokszor még a virágföldet is érdemes javítani a morzsalékossá érett avarillatú anyaggal. Ahol pedig a sok csapadék jól átáztatta a talajt és az őszi, kerti ásások sárba is fulladtak, még lehet pótolni a halasztott munkákat. Ha mégsem akkor, majd tavasszal kell több talajművelő munkára készülnünk. Ilyentájt már gyakoriak a talajmenti fagyok is, a cserepes virágokat védett helyre kell vinni, muskátli, kukoricalevél még elviseli ugyan a lehűléseket, de biztonsággal csak fagymentes helyen tudjuk kiteleltetni.

Van néhány növény, amelynek nem árt, ha megcsípi a dér. Ilyen lehet a kertben a sütőtök, vagy a vadrózsa (Rosa canina), más néven csipkerózsa. Ház körül ugyan inkább a nemes rózsák a gyakoribbak, – ezért is pontosítottam latinul a nevét – de finom hecsedli lekvárt, azaz a csipkerózsa termését csak a vadrózsa piros bogyóiból tudunk készíteni. Van ugyan még néhány kerti növény, amelyik viszonylag jobban tűri a hideget, mint például a kelbimbó, vagy a kelkáposzta, de a fűszerkertben már érdemes elővenni a fagyvédő takarókat. A rozmaringot mindenképp be kell bugyolálni, nagyobb hidegre készülve a citromfű és a tárkony tövét is betakarhatjuk egy kis szalmával.

A közelgő fagyokra készülve a kerti csapról se feledkezzünk meg.  Kerti teendők között kap helyet a gyümölcsfák télre felkészítése is. Novemberre már rendszerint kopasz ágakkal várják a gondoskodást. Régi, sokat vitatott gyakorlata volt a gazdáknak a fatörzsek meszelése. Fagymentes napokon végezhetjük ezt az őszi lemosó permetezés utáni kezelést. Tapasztalatok szerint több haszonnal jár, valamelyest még a fagyvédelemben is van szerepe. Végül gondoljunk a betakarított zöldségnövényeink tárolására is – már aki nem az üzletláncokból szerzi be a húslevesbe való sárga- és fehérrépát, azaz a petrezselyem gyökerét – és nézzünk szét a telelőhelyükön is. Az idei csapadékos év miatt valószínűleg magasabb víztartalommal kerültek a kamrába, ezért idén könnyebben meg is romlanak.

szőlő

Amelyek máskor szárazabb ősz után megfonnyadtak, most megpenészedhetnek – fotó: Agroinform.hu

Gyakori szellőztetéssel szükséges biztosítani a tárolásra kedvező körülményeket. Régebben még a vastagabb héjú szőlőket – Konkordiát, s más direkt-termő fajtákat – is felaggatták a fagymentes helységbe, ahol akár karácsonyig is kitartottak. Akinek van hozzá kedve, türelme kipróbálhatja, s akkor nem kell plázákban vásárolt, különböző tárolást biztosító vegyszerekkel kezelt – úgymond pultálló – import szőlőkkel díszíteni az ünnepi vacsorát. Már ahol nem halászlé a főfogás. Faluhelyen a szőlős gazdáknak akár disznóölésig is akadt egy-két fürt szőlője a fagymentes padlásán, vagy kamrában, amelyek a kolbász és szalonna helyén lógtak a polcok felett keresztbe rakott rúdról.

Végül egy kis kései befőzésről is essék szó. Az emlegetett vadrózsa dércsípte piros csipkebogyóiból kiváló lekvárt készíthetünk és az ugyancsak dércsípte sütőtök is kaphat szerepet ebben a munkában. Mindkét termés esetében ugyanis a hideg kedvezően hat a beltartalmukra, mert fokozza bennük a cukorképződést bennük, mintegy fagy elleni védekezésként is. A világhálón számos hecsedli lekvár receptet találhatunk, de a sütőtökkel együtt történő elkészítéséről már nemigen szólnak a jó tanácsok. Magam is csak a piacon hallottam – igaz akkor a termék hitelességét rontó megjegyzésként – hogy gazdaságosabb legyen, sütőtökkel hígítják főzés közben. És miért is ne. Hiszen a sütőtök is hasznos tápanyagokat tartalmaz, a vitaminok többségét pedig úgyis elfőzzük, míg kellően besűrűsödik a lekvár.