A korai melegnek, az idei időjárásnak köszönhetően nem kizárt, hogy már augusztus 20-án újborral ünnepelhetnek a Dél-Balatonnál. Erre utoljára 6 évvel ezelőtt, 2018-ban volt példa, akkor is hasonlóan korán kezdődött a szüret. Évekkel ezelőtt az Irsai Olivért kezdték el szedni augusztus elején, amit aztán az Államalapítás ünnepére már palackoztak is.

Minden előbb érik

A hőség előre hozta a szüretet, ezért nagyon úgy fest, hogy már július végén megkezdődhet a szüret a Dél-Balatonnál. A hőség miatt korábban érik a szőlő, főleg a Balatonboglári Borvidéken, ahol elsőként a Csabagyöngyét szüretelik majd. Őt az illatos fajták követik a sorban. Ha a meleg kitart, akkor a különféle fajták érése egybecsúszik, ami hatalmas kihívást jelent a termelők részére. Ezt péntek reggel Gombos Sándor és Hujber Attila borász mondták el a Kossuth Rádióban - írta meg a Növényvédőszer.

Szép képet mutatnak az ültetvények

Gombos Sándor szakember 35 hektáron gazdálkodik Látrányban. Elmondása szerint a szőlő ültetvényei nagyon szépen festenek. Várhatóan július végén kezdi el szüretelni az Irsai Olivért, akkora már a permetezési várakozási idő is lejár. A Csabagyöngye még korábban szedhető, szerinte azonban minden más össze fog érni.


A szőlő számára a megfelelő hőmérséklet kell, ami idén szinte mindenhol adott volt. Több szőlőfajta, mint a Zenit, a Muskotály, vagy éppen a Chardonnay egymást követik majd a szüret során. Fontos azonban minden fajtát a megfelelő érettségi állapotban leszedni. A szőlő bár szép képet mutat, ehhez optimális növényvédelemre volt szükség, csak ezzel lehet megteremteni a jó termést. A természeti erőket nem tudják befolyásolni, de a területet egyelőre elkerülték a kellemetlenségek, amelyek kárt okozhattak volna - összegezte gondolatait Gombos Sándor.

Küzdés a lisztharmattal és a gyomirtással

Ebben az évben már korán megjelent a lisztharmat, ráadásul a gyomirtás is komoly kihívásokat okozott a gazdák számára. A seregélyek sem ülnek tétlenül, már itt vannak, hogy csemegézzenek. A nagy forróságban kiemelten fontos lesz a megfelelő szüreti időpont megtalálása. A kártevők, mint a madarak szintén nagy veszélyt jelenthetnek. A borász elmondása szerint a feldolgozóknak szintén meg kell választaniuk a megfelelő időpontot, hogy a savak még megmaradjanak. A koraiakra kell jobban ügyelni, a kései fajtákkal nem lesz gond.

Hat éve nem szüreteltek ennyire korán

Nincs ez másként Balatonbogláron sem, ahol a Hujber Családi Pincészet borásza, Hujber Attila elmondása szerint hat éve nem szüreteltek ilyen korán. A 2024-es év rendkívül száraznak tűnik, az utóbbi három hétben csapadék nem igazán volt, ezért korai szüretre számítanak, hiszen magas a napsütéses órák száma.

A pincészet az Irsai Olivér szüretét augusztus elejére tervezik és már most úgy látják, hogy ez az évjárat jó lesz. A már kóstolható szőlőszemek frissek, zamatosak, ropogósak, kissé savasak. Tökéletesek egy jó borhoz.

Finom borokra számíthatunk 2024-ben - fotó: pexels.com

"Két héttel előrébb vagyunk az előző évekhez képest, ami a korábbi virágzás miatt van és innentől a vegetáció is folytatódik, ezért lesz korábban a szüret, de a csapadékra szükség lenne. Irsai Olivérrel kezdünk, de a borvidéken meghatározó a Csabagyöngye, amelyet már július utolsó hetében elkezdenek szüretelni"

– tette hozzá Hujber Attila. Kiemelte, ha az időjárás olyan marad, mint eddig és éjszakánként sem csökken le túlzottan a hőmérséklet, akkor a fajták érése náluk is össze fog csúszni. Ez komoly kihívásokat jelenthet.