Drasztikusan csökkenhet a citrusfélék európai kínálata, az árak pedig az egekbe szökhetnek az Európai Unió közelmúltban bevezetett, a korábbinál jóval szigorúbb növényegészségügyi szabályozása miatt - írja a vg.hu
Többet kell fizetniük az európai fogyasztóknak a narancsért is – fotó: pxhere.com
Mindenképpen áremelkedés várható
Az Európai Unióba érkező citrusfélék mennyisége jelentősen visszaeshet a nemrég bevezetett, az eddiginél sokkal szigorúbb növényegészségügyi szabályozás eredményeképpen.
Az új előírás akadályt gördít a dél-afrikai import elé, ahonnan az egyik legnagyobb mennyiségben érkezik gyümölcs a kontinensre.
Az uniós szigor egyértelműen áremelkedéshez vezet, mert akkor is többet kell fizetniük az európai fogyasztóknak a narancsért vagy a citromért, ha csökken a behozatal, és ezáltal beszűkül a kínálat, de abban az esetben is drágulni fog, ha eleget tesznek a szigorúbb uniós előírásoknak a dél-afrikai beszállítók.
A dél-afrikai termelők diszkriminatívnak tartják a növényegészségügyi szigort
A lehető legrosszabbkor szigorított a citrusfélék növényegészségügyi szabályain az Európai Unió szakhatósága. Az új előírás szerint az EU-ban kereskedelmi forgalomba csak az úgynevezett hidegkezelésen átesett citrusfélék kerülhetnek. Ezt hivatalosan azzal indokolják, hogy a szállítmányokkal nem szeretnék Európába behurcolni és elterjeszteni az úgynevezett narancslepkét (ismertebb nevén hamis molylepkét).
Az új iránymutatás közzététele és hatálybalépése között eltelt alig három hét nem volt elegendő arra, hogy a dél-afrikai termesztők eleget tudjanak tenni az uniós szigornak és alkalmazni tudják azt a kifejezetten költséges növényvédelmi eljárást, amelynek vitatott a hatékonysága.
A dél-afrikai citrustermesztők szövetsége (Citrus Growers Association – CGA) a közleményében ráadásul azt állítja, hogy az EU a spanyol déligyümölcs-termesztők lobbija miatt időzítette a déli féltekén most zajló narancsszezonra az új szabályozást.
A növényegészségügyi szigort a dél-afrikai termelők diszkriminatívnak tartják, és arra figyelmeztetnek, hogy politikai döntés híján az európai hatóságok több millió doboz déligyümölcsöt semmisíthetnek meg a minden eddiginél jobban fenyegető globális élelmiszerválság ellenére is.
A kiváló minőségű gyümölcsszállítmányok megsemmisítésre kerülnek – fotó: pxhere.com
A gyümölcstermesztők a WTO-hoz fordultak
A CGA a Világkereskedelmi Szervezethez (WTO) fordult, mert szerintük az EU szabályozása sérti a nemzetközi kereskedelemre vonatkozó szabályokat. A nemzetközi egyezmények értelmében az álláspontjuk szerint nem hozhatók olyan egészségügyi vagy műszaki korlátozások, amelyek akadályozzák a kereskedelmet anélkül, hogy azok tudományosan megalapozottak lennének. A termelői szervezet becslései alapján az EU ezzel kockára tette mintegy 140 ezer gazda megélhetését.
3,2 millió karton déligyümölcs rekedt Európa kikötőiben
Ezen gyümölcsök értéke eléri a 38,4 millió eurót, ami csaknem 14,6 milliárd forintnak megfelelő összeg. A CGA szerint ezek a kiváló minőségű gyümölcsszállítmányok már aligha kerülnek a fogyasztók asztalára, a konténerekből kikerülve a megsemmisítés vár rájuk - írja a vg.hu.