Az egyre elhúzódó és mindinkább begyűrűző energiaválságra sokféle megoldás született. Az egyik az volt, hogy az ország erdeiben megkönnyítették a fakitermelést, valamint a kormány akkor hatósági árat vezetett be a tűzifára. Sokan ezért kályha- és kandallóvásárlásba kezdtek. Csakhogy idővel kiderült: fával fűteni nem is annyira egyszerű, legalábbis akkor, ha nem szeretnénk kiszúrni magunkkal – írja a greendex.hu.
Korántsem mindegy, hogy milyen tüzelőanyagot használunk – fotó: pxhere.com
Bár még nem igazán látszik csillapodni a nyári hőség, de rövidesen be fog köszönteni az ősz, és vele eljönnek a hűvösebb napok is. Most még szokatlan belegondolni, hogy hamarosan fűtenünk kell az élőhelyünket, legalábbis, ha nem akarunk vacogni a hidegtől.
Ha sikerült túllendülnünk a megvásárolt kályha telepítésének a nehézségein (lesz belőlük bőven), jön a következő kérdés: mivel kéne begyújtani?
Induljunk el a lehető legrosszabb megoldástól, a téli szmogriadók fő felelőseitől, a bútorlaptól és a hulladékfától. Ezek azért jelentenek problémát, mert tele vannak ragasztóanyagokkal, festékkel, lakkal. Az ilyen anyagok pedig nemcsak az egészségre károsak, de rövid időn belül tönkreteszik a fűtőegységet is.
Eggyel jobb, ha rendes fát használunk, csak az sem mindegy, hogy milyet. A frissen kivágott sarang jó nagy füsttel fele olyan jól fog fűteni, mint a száraz, mivel a nedvességtartalma igen nagy.
Ezért szárítanunk kell egy kicsit a frissen vásárolt köbmétereket, aminek megvan a maga hatékony módja. Az akác azért ideális választás, mert aránylag hamar, akár egy nyár alatt ki tud száradni.
Az otthon melegét leginkább a jól kiszáradt keményfa tudja megteremteni, például az akác és a bükk. Szintén kiváló fűtőértékkel rendelkezik a brikett. Figyeljünk oda, hogy mivel fűtünk, mert az egészségünk mellett a pénztárcánk is megsínyli, ha nem vagyunk elég körültekintőek! És akkor még a favásárlás buktatóiról nem is beszéltünk...