Minden év augusztusában menetrendszerűen megérkezik a dinnyeháború, amikor a nagy kereskedelmi láncok az önköltségi ár környékén árulják a görögdinnyét, ami eléggé el nem ítélhető módon kiveri a biztosítékot a termelőknél.

Az akciózást a Penny kezdte júliusban 229 forint körüli áron, most pedig mindössze 139 forintért hirdeti a görögdinnye kilóját az ALDI.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legutóbbi adatai szerint júliusban a görögdinnye átlagára 503 forint volt, ám a szezonális hatások miatt augusztusban már lejjebb szoktak menni az árak, 300 forint környékére – ám ehhez képest is rendkívül olcsó a német diszkont ajánlata.

görögdinnye

A beszállítók folyamatosan kiváló minőségű magyar termékeket biztosítottak a vásárlók számára – fotó: pixabay

Kapcsolódó közleményében az ALDI ízt írja: elkötelezettek az iránt, hogy minél alacsonyabb árakkal támogassák a magyar családok bevásárlásait, ezért amint lehetséges, csökkenti a fogyasztói árakat. A diszkont áruházlánc már július elejétől kizárólag magyar görögdinnyét árul minden üzletében, a beszállítók pedig folyamatosan kiváló minőségű magyar termékeket biztosítottak az ALDI vásárlói számára. A vállalat legnagyobb dinnyebeszállítója tovább csökkentette átadási árait, ezért az áruházlánc a tavaly augusztusinál is kedvezőbb, kilónként 139 forintos áron tudja kínálni a görögdinnyét.

„Az idei dinnyeszezonban megfelelőek voltak az időjárási körülmények, amelyek kiemelkedő termést biztosítottak számunkra, így még nagyobb mennyiséget tudunk alacsony áron az ALDI számára szállítani" – mondta Krecs Árpád dinnyetermelő.


A Magyar Dinnyetermelők Egyesülete (MDE) indokolatlannak nevezte a leértékelést, ugyanis a hazai görögdinnye beszállítói ára kilogrammonként 220 forint körüli szinten van. A Penny korábbi ára azonban 140–150 forintos beszállítói árat feltételez, ami az idén jócskán megemelkedett termelési költségeket sem fedezi.

A Világgazdaságnak korábban nyilatkozó piaci szakértők szerint egyébként az jelenthetné a legbiztosabb megoldást az ilyen akciók megakadályozására, ha a termelők nem adnák oda a dinnyéjüket az árletörő láncnak, vagy láncoknak.

A statisztikák szerint egyébként évről évre csökken a görögdinnye termésterülete, sok kis termelő felhagy a termeléssel. Ezzel párhuzamosan egyfajta birtokkoncentráció is zajlik, a "nagyok" növekvő felületen, modern technológiával termelik a népszerű zöldségfélét.