A füge manapság egyre több kertben kap helyet, és egészen biztosan nem fogjuk megbánni, ha a mi kertünkben is van belőle. Már Ádám és Éva is fügefa levelet viselt, és az i.e. 2900-as írásokban is ismert volt a füge a gyógyhatásairól.

Nem is csoda, hogy a füge manapság is óriási népszerűségnek örvend. Ha pedig tudjuk, mire van szüksége, bőségesen ellát minket gyümölcsével. Na és persze levelével is, mert hogy azt is érdemes felhasználni! Úgyhogy a füge minden szempontból hasznos. És örüljünk neki, ha fügét mutat!

Hasznosítsd a füge levelét is!

Egyes kutatások szerint a fügének nem csak a gyümölcse, hanem a levele is igen sok jótékony hatással bír, így segít kordában tartani a vérnyomást, a belőle készült tea pedig kiváló övsömör, májcirózis, szemölcsök, magas vérnyomás, gyomorfekély, és különböző bőrbetegségek ellen is. Fontos azonban, hogy allergiásak lehetünk a füge levelében és éretlen terméseiben lévő tejnedvekre, így mindenképpen kis mennyiségben próbáljuk ki első alkalommal.

füge fügelevél gyümölcs

A füge levele és gyümölcse is nagyon egészséges és finom. Fotó: Shutterstock

A fügelevél tea gazdag antioxidánsokban és kalciumban, illetve hashajtó hatással is bír. Ezen kívül tartalmaz magnéziumot, rezet, mangánt, A-, B, C-, és K-vitaminokat, cinket, folsavat és nátriumot. Fogyasztása hozzájárul a pihentető, nyugodt alváshoz is, ezen kívül erősíti a csontokat és csökkentheti a koleszterinszintet.


A fügefa leveléből készített tea csökkenti a vércukorszintet is. Sőt, a füge friss leveleit összeturmixolva hatásos pakolást készíthetünk a pattanások ellen. Ehhez kenjük fel a pépet az arcunkra, hagyjuk hatni 10-15 percig, majd alaposan mossuk le.

Így készíts teát a füge leveléből

A füge leveléből készült teához a leveleket zölden szedjük le. Ügyeljünk rá, hogy a legegészségesebb leveleket használjuk csak fel. Alaposan mossuk meg, majd szárítsuk több napon keresztül szellős, de közvetlen napfénytől védett helyen. Amikor bebarnultak, akkor száradtak ki teljesen. Ekkor zúzzuk őket porrá, és tegyük egy légmentesen záródó üvegbe.

Egy liter forrásban levő vízhez tegyünk két evőkanál port, majd forraljuk 15 percig, amíg a víz a felére elpárolog. Ezután szűrjük le és fogyasszunk el belőle egy bögrényit.

Készíts szörpöt a füge leveléből

De nem csak teát, szörpöt is készíthetünk a füge leveléből. Ehhez szükségünk lesz 5 fügefalevélre, 7 dl vízre, 30 dkg cukorra, 15 g citromsavra és egy citromra.

A vízből, a citromsavból és a cukorból főzzünk szirupot, és hűtsük le langyosra. majd adjuk hozzá a citrom levét és a megmosott fügefaleveleket. Turmixoljuk össze az egészet, szűrjük le, majd tegyük üvegbe, és hűtőben tárolva egy hétig fogyaszthatjuk szörpként.

Ekkor szedd le a fügét

Bármilyen finom is a füge leveléből készült tea és szörp, azért ne feledkezzünk meg a gyümölcsről sem. A fügét szárítva is fogyaszthatjuk, a legjobb azonban, ha frissen esszük, ráadásul akkor, amikor a tökéletes érettségi fokában van.

Ehhez nézzük meg, hogy néz ki a füge. Az első jele, hogy a füge lassan elkezdi elérni a tökéletes állapotát, hogy kezd megváltozni a színe. Amíg az éretlen füge kicsi és zöld színű, addig az érett füge, fajtájától függően barnássá, esetleg lila színűvé válik, amikor megérett.

Ahogy érik a füge, úgy konyul le egyre jobban. Míg a kemény füge merőlegesen áll, addig az érett megpuhul, és meghajlik. Ráadásul az érett füge mindig nagyobb, mint az éretlen. De akkor fogunk rájönni, hogy tökéletes időpontban szedtük le a fügét, amikor megkóstoljuk. Aki ugyanis már egyszer életében kóstolt igazán finom fügét, az soha nem fogja elfelejteni azt a semmihez sem fogható ízt.

fügefa füge levél gyümölcs

A fügefa nem támaszt sok igényt felénk, de sok gyümölccsel hálálja meg, ha jó helye van a kertünkben. Fotó: Shutterstock

Azonban legyünk óvatosak a füge szedésekor, mivel a füge nedve a meleg idő hatására bőrgyulladást idézhet elő nálunk. Ehhez a bőrnek közvetlenül kell érintkezni a fügefa leveleivel, és az abban lévő nedvével, mindezt úgy, hogy közben erős napfény is éri a bőrt, és ez így együttesen képes bőrgyulladást kiváltani. Ezért érdemes mindig hosszú ujjú ruhában és kesztyűben szedni a fügét.

Ezért együnk sok fügét

A füge remek emésztési zavarok esetén, de köptetőszerként is alkalmazzák, légúti panaszok esetén. Enyhíti az afták okozta kellemetlen érzést. A füge szénhidrátokban gazdag, kitűnő tápanyagforrás, amely rengeteg ásványi anyagot és vitamint tartalmaz.

Jelentős az A-, B1- és B2 vitamin tartalma, emellett  antioxidánsokban is bővelkedik. Magas C-vitamin, kalcium, nátrium és vastartalma, továbbá frissen fogyasztva kálium- és magnéziumtartalma is jelentős. Ezen kívül található még benne pektin, rostanyagok, fehérjék és szerves savak.

Így legyen füge a kertedben

A füge nem válogatós, ha talajról van szó. Azonban szubtrópusi növényként rengeteg fényre és melegre van szüksége ahhoz, hogy jól érezze magát és bőséges termést hozzon. Hazánkban bokorformára érdemes nevelni. Tavasszal a fügebokrot meg lehet metszeni, azonban ne metsszük vissza túlságosan, mivel akkor nem hoz gyümölcsöt. A termés mindig csak a kétéves, letermett vesszőkből fejlődő egyéves vesszőkön nő.

A vadhajtásokat és a beteg, sérült, elszáradt részeket vágjuk vissza, és ha azt szeretnénk, hogy szép formája maradjon, távolítsuk el a töveken növekedő új hajtásokat is. A fiatal füge esetében április-május környékén metsszük vissza 20-25 centiméterre az ágakat, ha oldalhajtásokat szeretnénk. Idősebb bokrokon azért is érdemes ritkítani a hajtásokat, hogy a bokor szellősebb, átláthatóbb legyen, hiszen így több levegő és fény éri a termést.

A fügebokor telepítése után az első szüretre három-négy évet kell várni. A füge érése júliusban kezdődik, és egészen őszig tart. Érdemes tehát teret adni a fügének a kertünkben.