Az Európai Bizottság rövid távú előrejelzése szerint 6,2 millió tonnára esik vissza a frisspiaci paradicsom volumene, ami 3%-os visszaesést jelent - írja a fruitveb.hu
A magas energiaárak miatt visszaesett az üvegházi termesztés volumene
Idén is folytatódik az előző évek csökkenő tendenciája (az utóbbi öt évben csaknem évi 5%-os csökkenés) az Európai Bizottság elemzése szerint. Így az uniós frisspiaci paradicsom termése 6,2 millió tonna körül alakul. Ez 3%-os visszaesést jelent a 2021-es évhez képest.
Ennek az oka az a meghatározó tényező, hogy visszaesett az üvegházi paradicsomtermesztés volumene a magas energiaárak miatt. Lényeges az is, hogy a kisebb méretű paradicsomok - mint amilyen a koktél, vagy cseresznyeparadicsom - térnyerése miatt alacsonyabbak a hozamok is.
Visszaesett a friss paradicsom uniós exportja
Az EU-ban 2021-hez képest 2%-kal csökken a friss paradicsom éves fogyasztása, az idén az egy főre jutó éves fogyasztás 14,6 kg körül alakul. A termelés és a fogyasztás csökkenésével párhuzamosan a friss paradicsom uniós exportja is visszaesett a Bizottság által negyedévente elkészített jelentés szerint.
Visszaesett az üvegházi paradicsomtermesztés volumene a magas energiaárak miatt – fotó: pixabay.com
A marokkói eredetű paradicsom egyre nagyobb konkurenciát jelent
Maga az EU Bizottság is elismeri, hogy ez a Brexitnek és a brit piac fokozatos elvesztésének köszönhető, mivel a marokkói eredetű paradicsom egyre nagyobb konkurenciát jelent. Meghatározó jelenség az import növekedése az uniós piacon is: 2021-hez képest az EU frissparadicsom-behozatala 3%-kal fog növekedni, ami 23%-kal több, mint az elmúlt öt év átlaga. Az uniós import 67%-a Marokkóból származott a teljes 2021-es évben, amelyet messze lemaradva Törökország követett.
Mivel a Bizottság elismeri a paradicsom termelésének, exportjának és fogyasztásának csökkenését az EU-ban, valamint a behozatal folyamatos növekedését a FEPEX spanyol ágazati szövetség aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy semmilyen intézkedést nem fontolgatnak e tendencia megállítására és az uniós termelés megerősítésére.