Tavaly ilyenkor már rügypattanásban lévő csonthéjasokkal találkoztunk. A csonthéjasok és egyes díszbokrok az idén is hasonló fejlettségűek. Tavaly az ezt követő hetekben még komoly tavaszi fagyok jöttek, leállt a növények fejlődése. Tehát az sem késett el, aki nem kapkodta el a permetezést, nem kezdte el február elején. - olvasható a nak.hu növényvédelemmel foglakozó cikkében.

rügyes

Tavaly ilyenkor már rügypattanásban lévő csonthéjasokkal találkoztunk — fotó: pixabay.com

Vajon lesz még téli idő a tavasz előtt?

Erre a szakember sem tudta megadni a választ. Egyet azonban biztosan tud: az eddigi "téli" időjárásnak nem sikerült meggyérítenie a kéregrepedésekben, ágvillákban megbújó károsítókat. Láthatóan jó erőben vannak az atkák, a pajzstetvek, és a levéltetvek is. A  rügypikkelyek alatt tanyázó gombák sem "fáztak meg".

Megnőtt az őszi és a tavaszi lemosó permetezések jelentősége

Ha a rügypikkelyek már kinyíltak és eltávolodtak egymástól, akkor el lehet kezdeni a lemosó permetezést, aminek az őszi és a tavaszi időszakban óriási a jelentősége. Már az 1950-es években Mohácsy Mátyás gyümölcskertész is úgy vélte, hogy a tavaszi lemosás felér 3-4 nyári permetezéssel. Akkoriban azért volt ennek akkora jelentősége, mert azokban az években még nem léteztek olyan permetszerek, amelyekkel nyáron eredményesen védekezhettek volna a kertészek.

fagyos rügy

A tavaszi fagyok még okozhatnak meglepetéseket — fotó: pixabay.com

Napjainkban a permetszer kivonások okoznak gondot

Napjainkban a növényvédő szerek kivonása jelenti a legnagyobb kihívást, hiszen egyre kevesebb olyan készítmény marad, amelyet a károsítók megjelenésekor nyáron be lehetne vetni. Ezért érdemes megfogadnunk ma is Mohácsy Mátyás tanácsát. Ráadásul bennünket a  hetekig tartó kemény fagyok sem segítenek a védekezésben - a károsítók gyérítésében.

Élesen jelentkeznek a környezetrombolás hatásai is

A múlt század kertészeihez képest sok szempontból nehezebb helyzetben vagyunk. A kiszámíthatatlan időjárás, a szerves trágyák hiánya, a savas esők gyakori előfordulása, a talajsavanyító hatású műtrágyák, a méhek aggasztó gyérülése őket még nem érintették. Továbbra is szükségünk van a hasznos madarak, beporzók, ragadozó rovarok és ragadozó atkák segítségére, ahogy a jogszabályok által előírt - sokat vitatott - "zöldítésre" is.

Nincs más kiút: törődnünk kell a környezeti tényezőkkel, az integrált növényvédelemmel, a talajok védelmével - amelyek bár nem hoznak azonnali hasznot - de hozzájárulnak ez egészséges kert létrehozásához.

A lemosás módszere is változott

Változtatnunk kell az eddigi lemosási gyakorlatokon is hetven évvel ezelőttihez képest. Meg kell védeni a kertünk talaját ősszel a lecsorgó réztől, tavasszal pedig az olajos szerektől. A réztartalmú gombaölők (és valamennyi nehézfémsó)  a talaj mikroszervezeteinek a fehérjéit kicsapják, az olajos rovarölők pedig bevonják és megfullasztják azokat. Ha nem szeretnénk a kertünk talaját meddővé tenni, akkor terítsünk fóliát a permetezendő fák alá!

rügyes

Ha a rügypikkelyek már kinyíltak és eltávolodtak egymástól, akkor el lehet kezdeni a lemosó permetezést — fotó: pixabay.com

A hatóanyagokban nincs változás

  • réztartalmúakat (Rézszulfát, rézhidroxid, tribázikus rézszulfát, rézoxid, rézoxiklorid, stb) az őszi lombhulláskori lemosásra javasolt, de azoknál a fásszárúaknál, ahol a gombák, baktériumok okozzák a gondokat rügypattanáskor is lehet alkalmazni őket.  A réz kis mértékben  a növények fejlődését is visszafogja, ami akár a fagykár mérséklésében is segíthet.
  • kéntartalmúakat azoknál a növényeknél használják, amelyek érzékenyek a lisztharmat-fertőzésre, ráadásul az atkákra is gyérítő hatással vannak. Poliszulfid formában a leghatékonyabb, de bármelyik nyárról megmaradt kéntartalmú szer alkalmas lemosásra is
  • A paraffinolajat vagy növényi olajat tartalmazó rovarölőkkel gyéríteni lehet a pajzstetveket, levéltetveket, egyes atkafajokat és még számos a kéregrepedésekben áttelelő rovart.
  • Réz+olaj, kén+olaj, réz+kén+olaj és réz+kén összetételben is be lehet szerezni a lemosókat. Az olaj segíti a gombaölő hatóanyagok kéreghez tapadását.
  • Lemosáshoz használható néhány nedvesítőszer is, mivel növelik a permetlé szétterülését, tapadását. 1-2,5 %-os dózisban a káliszappan tartalmú tapadásfokozó önmagában is bevált a károsítók eltávolítására.

Bármelyik réz, kén, illetve olajtartalmú készítmény megfelelő lehet a lemosó permetezéshez. A lemosó permetezés elvégezhető metszés előtt, vagy a metszést követően - ilyenkor a rezes lemosás egyben fertőtleníti is a keletkezett sebet.