Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) egy tanulmányt adott ki a növényvédő szerek emberi egészségre és ökoszisztémára gyakorolt ​​hatásairól – írja az agrarheute.com.

A tanulmány megállapítja, hogy Európában jelenleg, évente mintegy 350.000 tonna növényvédő szert használnak fel, ami helyenként súlyos, de nehezen számszerűsíthető károkat idéz elő az élő környezetben. Pozitívumnak tekinthető, hogy az EU négy legnagyobb mezőgazdasági termelő országa betiltotta a leginkább környezetkárosító szereket, de sajnos még mindig engedélyezi azok exportját az EU-n kívüli országokba. Ebből adódóan előfordulhat, hogy a harmadik országokból importált élelmiszerek és takarmányok az EU-ban nem engedélyezett szerek maradványaival vannak szennyezve.

Évente mintegy 350.000 tonna növényvédő szert használnak fel az EU-ban

Évente mintegy 350.000 tonna növényvédő szert használnak fel az EU-ban – Fotó: Pixabay

Erre utal az a tény, hogy a bevizsgált élővizekben a peszticidmaradványok küszöbértékei az esetek 21,6 százalékában meghaladták a megengedett mennyiségeket, sőt humán-egészségügyi vizsgálatoknál is hasonló jeleket tapasztaltak.


Nagyobb figyelmet szükséges fordítani bizonyos szerek szükséghelyzetben történő, kivételes engedélyezésére, és különösen arra, hogy az adott szert a szükséghelyzet megszűnésével újra tiltottnak tekintsék – írják a tanulmányban.

Hozzáteszik, hogy az EU elkötelezett amellett, hogy a veszélyes növényvédő szerek használatát 2030-ig 50 százalékkal kell csökkenteni. A peszticidekre az emberi egészségre és az élő környezetre (többek között a méhekre) gyakorolt hatását az illetékes uniós szervek folyamatosan figyelni kívánják, éspedig az eredmény méréséhez az eddiginél szigorúbb szabályokat alkalmazva.