A rovarvilág drámai hanyatlása globális probléma, amely messze túlmutat az emberek számára közvetlenül hasznos fajokon. A rovarok a szárazföldi ökoszisztémák alapját képezik, és eltűnésük az egész élővilágot veszélyezteti. Ennek ellenére a probléma súlyosságát gyakran alábecsüljük.

A lepkék, a rovarvilág színpompás képviselői, nemcsak esztétikai élményt nyújtanak, hanem számos kutatás tárgyát is képezik. Az Egyesült Államokban végzett átfogó elemzés szerint 1950 óta öt lepkefaj halt ki, és további 29 faj fennmaradása is kétséges.

A kutatók több mint 76 ezer felmérés során 554 faj mintegy 12,6 millió egyedéről gyűjtöttek adatokat a 2000 és 2020 közötti időszak változásait illetően. Az eredmények szerint a lepkék egyedszáma átlagosan 22%-kal csökkent, míg a vizsgált fajok felénél ez az arány elérte a 42%-ot. Évente átlagosan 1,3%-os csökkenést tapasztaltak, és mindössze kilenc faj mutatott némi növekedést. Területileg a Csendes-óceán északnyugati államai vannak a legjobb helyzetben.


A hanyatlás fő okai között szerepel a rovarirtók használata és a klímaváltozás miatti élőhely-zsugorodás. A déli, melegebb régiókban élő lepkék különösen nehéz helyzetben vannak. 107 faj esetében a csökkenés meghaladta az 50%-ot, míg 22 faj esetében 90%-os visszaesést tapasztaltak alig két évtized alatt. Az egyes helyeken előforduló lepkefajok száma is csökkent, volt, ahol 28%-kal.

lepke

A hanyatlás fő oka a rovarirtók használata és a klímaváltozás miatti élőhely-zsugorodás – fotó: Shutterstock

Bár nem világos, hogy mely biológiai tulajdonságok tesznek egyes fajokat sérülékenyebbé, az élőhelyek megfelelő kezelése és a rovarirtók használatának korlátozása segíthet a lepkék megőrzésében. Pozitív példák mutatják, hogy útszéli élőhelyek, bozótok, sövények vagy kertek megfelelő kezelésével egyes fajok száma növelhető. A lepkék, ha megfelelő körülményeket találnak, gyorsan képesek gyarapodni.

A klímaváltozás lassítása nemcsak a lepkék, hanem a jövő generációk érdekében is elengedhetetlen.

Forrás: ng.24.hu

Indexkép: Shutterstock