1. Gyomtalanítás, metszés és vetés a konyhakertben
Az idei forró nyár még a rendszeresen és bő vízzel öntözött konyhakertekben is ott hagyta nyomát. A zöldségekről, fűszernövényekről metsszük le az elszáradt részeket. Az egészséges növénymaradványokat dobjuk a komposztálóra, a betegnek tűnő növényrészeket forgassuk mélyen a talajba, lehetőleg a konyhakerttől távol. A már letermett ágyásokból távolítsuk el a haszonnövényeket, majd a talajt dúsítsuk érett, átrostált komposzttal a következő zöldségek számára. Szeptemberben vethető a magas vitamin- és ásványianyag tartalmáról ismert leveles- és a fodros kel, amelyek egész télen át szedhetők, de vethetünk ebben az időszakban fagyálló salátaféléket, spenótot, sóskát, áttelelő kelkáposztát.
2. Dísznövények gondozása, hagymások ültetése
A dísznövényeket, sövényeket készítsük fel az őszre és a télre. Még az első fagyok előtt végezzük el a sövények formára nyírását. A megfelelő forma kialakításában nagy segítségünkre lesz egy egyszerű zsinór, amely kifeszítve mutatja a megfelelő alakot. A sövénynyírást végezzük alulról fölfele, így a hajtások nem a növényre esnek, hanem a földre. A sövényt nyírjuk enyhén trapéz alakúra, a vágást végezzük úgy, hogy a sövény alul legyen szélesebb, felül pedig keskenyebb, mert így megakadályozhatjuk a sövény felkopaszodását, ritkulását.
A sövénynyírást érdemes alulról felfelé haladva végezni – fotó: STIHL
Most van itt az ideje a hagymás dísznövények elültetésének is. Az ültetésénél arra figyeljünk, hogy a hagymákat kétszer olyan mélyre ültessük, mint a hagyma magassága, így a tavasszal fejlődő növények nem fognak kidőlni. Persze arról se feledkezzünk meg, hogy a hagymákat – főleg a kisebb méretűek esetében lehet hibázni – megfelelő irányba helyezzük a fölbe, a hagyma alján látható apró mellékgyökerek kerüljenek alulra. Szeptemberben a földbe kerülhet a jácint, a nárcisz, a tulipán és a gyöngyike hagymája, így még a tél beállta előtt megfelelő gyökérzetet tudnak fejleszteni.
3. Gyepszellőztetés, füvesítés
A hőmérséklet csökkenésével folyamatosan csökkentsük a fűnyírások számát, majd amikor megérkeznek a fagyok, hagyjuk abba a gyep nyírását. Szeptemberben érdemes elvégezni a gyeptrágyázással egybekötött gyepszellőztetést. A gyepszellőztetést követően sokkal könnyebben jut el a gyökerekig a víz, az oxigén és a tápanyagok is, valamint sokkal kevésbé lesz gyomos a terület. A gyepszellőztetés hiányában kialakuló filcréteg miatt csökken a vízáteresztő képesség, a fűszálak gyökerei a talajfelszínhez nagyon közel fognak nőni, kevésbé lesznek ellenállóak. A gyepszellőztetés után káliumban és vasban gazdag gyeptrágyát használjunk, majd alaposan öntözzük be a gyepet.
Szeptember eleji kerti feladat a gyeptrágyázással egybekötött gyepszellőztetés – fotó: STIHL
A forró nyári időszakban kiégett gyeprészeket most érdemes újra bevetni, mert a későbbi füvesítéskor a fejlődő, még gyenge fűszálak elfagyhatnak. A szeptember tökéletes választás a füvesítésre, mert a talaj még elég meleg és többször várható kiadós csapadék is. A fűmagválasztás során próbáljunk meg a saját fajtával megegyező vetőmagot vásárolni, de ha nem találunk ilyet, akkor válasszunk az eredeti gyephez minél hasonlóbb fajtát.
4. Gyógynövények betakarítása, szárítása, új tövek ültetése
A kertben termesztett gyógynövényeket takarítsuk be még az első éjszakai fagyok megérkezte előtt. A legtöbb gyógy- és fűszernövényt a kétharmadára metsszük vissza. A levágott leveles hajtásokat fogjuk össze csokrokba, kötözzük szorosan, majd napfénytől védett, száraz, meleg helyre lógassuk fel. Az így szárított növényanyag két-három hét alatt tökéletesre szárad. Ekkor húzzuk le a leveleket a szárakról, tegyük jól záródó dobozokba vagy üvegekbe a hasznos növényrészeket és tegyük sötét, száraz helyre. Ne feledkezzünk meg a csomagolásukra írni a növény nevét és a szárítás időpontját sem.
A betakarítás mellett szeptember elején van itt az ideje az új gyógynövények telepítésének is. Az orvosi levendula, a hibrid levendula, a rozmaring, az orvosi zsálya, a kakukkfű és az oregánó így még időben megerősödik, megfelelő gyökérzetet fejleszt a tél előtt. A mediterrán fűszernövényeket ültessük a kert meleg, napos részébe. Az ültetés utáni hónapokban öntözzük naponta a tövüket. Az elültetett növények köré helyezett mulcs segít a nedvesség megtartásában, csökkenti a párolgást, gátolja a gyomnövények fejlődését.
5. Rovarhotel a kert hasznos lakói számára
Az augusztus vége és a szeptember eleje tökéletes időpont a saját készítésű rovarhotel összeállítására. Annál változatosabb lakóközösségre számíthatunk, minél több anyagot használunk. A ház alapja egy fából vagy téglából készített stabil váz legyen. A talajra téve előnyösebb a tégla, míg a ház vagy a fészer falára rögzített rovarhotel legjobb, ha kezelt faanyagból készül. A faváz összeállításában remek segítséget nyújthatnak az extra könnyű, zajmentes akkumulátoros fűrészek.
Extra könnyű, zajmentes akkumulátoros fűrész – fotó: STIHL
Érdekesség, hogy más összetételű rovarközösségeket vonzhatunk a kertünkbe, ha a talajra helyezzük, és mást, ha falra rögzítjük. Az anyagok tekintetében használhatunk bambusznádat, ágakat, fakérget, szalmát, feldarabolt nádszálakat, cserépdarabokat vagy terméseket, például makkot, gesztenyét, tobozt. Ha barkácsolásra adtuk a fejünket, gondoljunk a madarakra is: remek családi program a közösen összeállított madárodú és madáretető, amivel számtalan madárfaj számára tehetjük vonzóvá a kertünket.