A spanyol Castilla-La Mancha Egyetem kutatói sáfrány géneket építettek be a burgonya növénybe – olvashatjuk a freshplaza.com hírportálon.

burgonya

A burgonya a világban egy főre számítva, a legnagyobb mennyiségben fogyasztott növény, így az immunerősítő, egészségmegőrző hatás nagyobb tömegekre terjedhet ki – fotó: unsplash.com

Nőtt a burgonya antioxidáns tartalma

A bevitt gének eredményeképpen lényegesen megnövekszik a burgonyagumók krocin- és pikrokrocin tartalma és antioxidáns kapacitása. Ezzel a módszerrel a gumók krocintartalma grammonként elérheti a 360, pikrokrocin tartalma pedig a 800 mikrogrammot, szárazanyagra számítva.

Az említett, apokarotenoidok csoportjába tartozó két vegyület erősíti a fogyasztók egészségi állapotát és kórokozókkal szembeni ellenálló képességét.


Nem véletlenül választották a burgonyát

Az újítás révén a burgonya fogyasztása világszerte csökkenthetné a megbetegedések számát és azok gyógyításának költségeit, ami különösen a legszegényebb országok számára bír különös jelentőséggel.

A kutatók a sáfrány gének beültetésére célzottan választották a burgonyát, amely a világban egy főre számítva, a legnagyobb mennyiségben fogyasztott növény, és így az immunerősítő, egészségmegőrző hatás nagyobb tömegekre terjedhet ki.