Az AGROmashEXPO harmadik napján az ÁBER Gabonatechnika Kft. standján Gelencsér Péter ügyvezető igazgatóval beszélgettünk a gabona betárolásáról, tisztításáról, szárításáról.

Egy folyamatos üzemű terményszárítót néztünk meg elsőként, amit olyan gazdáknak is ajánlanak, akiknek a földterületeik nagysága és a terményük mennyisége miatt már érdemes szárítót vásárolniuk, és nem bérszárításban szeretnék megoldani ezt a feladatot.

A cég különböző teljesítményű szárítókat kínál: a néhány tonna/órától kezdve akár a 40 tonna/óra  vagy magasabb kapacitásig is képesek üzemet építeni a gazdák igényei szerint.

A kiállított darab például egy 13 tonna/órás szárító volt, aminek a működése kissé eltér a legtöbb Magyarországon használatos szárítótól, amivel egy nagyon kíméletes szárítási módot lehet elérni. A tűzveszélyessége is minimális a nagy torony szárítókhoz viszonyítva. Energiatakarékos, csendes és időtálló.

Bemutattak egy silót is, amit ötletesen félbevágtak azért, hogy az érdeklődők közelebbről is megismerhessék a szerkezetet. Így láthatóvá vált az a fém szellőző padozat, amivel az utóbbi években értékesítették a silókat. Ez a megoldás nemcsak a szellőztetésre alkalmas, hanem képes egy minimális szárítást is biztosítani. Így nem feltétlenül szükséges leszárítani arra a kívánt nedvességtartalomra a terményt, amire egyébként szokták, hanem egy százalékkal, netán másfél százalékkal is lehet kicsit nedvesebbre hagyni, amivel nagy költséget lehet megspórolni. A silóban az az egy-másfél százalék nedvesség a szellőzés által elpárolog, így sokkal kevesebb pénzbe kerül eljutni a végső célig.

A jellemző silóméret 1000 és 3000 tonna között szokott lenni, de építettek már több 5000 tonnást is.

Az ÁBER Gabonatechnika Kft. már harminc éves múlttal rendelkezik, azóta foglalkoznak ezekkel a technológiákkal, az ország egész területét lefedve, hatékony szervizszolgáltatást nyújtva.

Ha a gazdálkodó saját szárítót, tárolót szeretne, akkor a cég tervezőmérnökei kimennek a helyszínre, ahol részletesen átbeszélik az igényeket és a lehetőségeket.  Ha a elfogadják a cég javaslatait, ajánlatát akkor utána következik a tervezés időszaka, mivel itt komplett üzemekről beszélünk, az építési engedély köteles, az engedély terveket elkészítik, a gazdának csak be kell azt adni az építési hatósághoz. Ha a beruházás pályázathoz kapcsolódik akkor abban is tudnak segíteni.

A továbbiakban szó esett még:

  • a tisztítás folyamatáról
  • az ahhoz használt eszközről, aminek 50 tonna/óra a névleges teljesítménye
  • az anyagmozgató gépekről, felvonókról

További részletek a videóban.

Az ÁBER Gabonatechnika Kft. tevékenységéről, termékeiről az alábbi elérhetőségeken szerezhetsz infromációkat:

áber