Az őszibarackfákra sajnos sok veszély leselkedik, amelyek többsége ellen azonban lehet és kell is védekezni. Ha nyitott szemmel járunk, és szinte együtt élünk a gyümölcsfáinkkal, akkor már a legapróbb jelre fel tudunk figyelni, és még időben közbe tudunk avatkozni, hogy a gyümölcsfa minél kisebb vegyi terheléssel legyen túl a fertőzéseken.

A fokhagyma nagyon sokak kedvence. De leginkább ételként gondolunk rá. Márpedig a fokhagyma kiváló eszköz lehet a kezünkben, hiszen azon túl, hogy nagyon finom és egészséges, a kertünkben is nagy hasznát vehetjük. Segítségével ugyanis nagyon hatékonyan, és vegyszermentesen tudjuk megvédeni a növényeinket.

fokhagyma gerezd és egész

A fokhagyma nem csak finom, de a növényeinket is meg tudja védeni. Fotó: Shutterstock

A fokhagymás permetezéssel az őszibarackot támadó gombák ellen

A gombás megbetegedés ellen például kiváló népi és egyben bio módszer, ha a gombák ellen a fát fokhagymaoldattal kezeljük. Sőt, a tapasztalatok szerint az is nagyon sokat segít, ha szeptemberben fokhagymagerezdeket dugdosunk az őszibarackfa, és a többi gyümölcsfa köré a talajba. Ezzel és a fokhagymaoldattal el tudjuk érni, hogy a gombák elpusztuljanak, sőt, jövőre se tudják  megfertőzni az őszibarackunkat, mindezt mindenféle vegyi anyag használata nélkül.

Ismerd meg a fokhagymát

A fokhagyma az amarilliszfélék családjába tartozó gyógy- és fűszernövény. Antibakteriális és fertőtlenítő hatására már nagyon korán, 1858-ban felfigyelt Louis Pasteur, majd 1920-ban, Svájcban izolálták antibakteriális hatóanyag vegyületeit, az alliinnt és az allicint, mely rákellenes tulajdonságokkal bír.


De a fokhagyma csökkenti a vérnyomást, féregűző hatása van, és felveszi a harcot a baktériumok, a vírusok és a gombák ellen is. Sőt, még a koleszterinszintet is csökkenti és állítólag még a vámpírok ellen is védelmet nyújt. Ezt szerencsére nem tudtuk letesztelni, de az egészen biztos, hogy nagyon hasznos segítőnk a konyhakertben.

Így készíts fokhagymából növényvédő szert

1. 8-10 fokhagymagerezdet törjünk össze és készítsünk belőle sima, kenhető masszát.

2. Adjunk hozzá egy kevés apróra vágott jalapeno paprikát és egy kiskanál borsot, majd alaposan keverjük össze az egészet.

3. 3-4 csésze vízzel együtt turmixoljuk össze, majd hagyjuk állni egy éjszakán át.

4. Ezután nincs más dolgunk, mint leszűrni, és tiszta palackokba tölteni.

Nem csak a lángosnak tesz jót a fokhagyma

1. A fokhagyma segítségével kiirthatjuk a növényeket megtámadó atkákat, tetveket, sőt, még a  lisztharmatot is eltüntethetjük anélkül, hogy károsítanánk a talajt vegyszerek használatával.

2. A fokhagymából készült oldatot fújjuk közvetlenül a növény leveleinek fonákjára. Használjuk hetente egyszer, súlyosabb fertőzöttség esetén hetente kétszer. Ha már elmúlt a fertőzés, akkor is ajánlatos heti egy alkalommal megelőzésképpen lepermetezni vele a növényeket. Eső esetén ismételjük meg a kezelést.

3. A fokhagymás víz hatásos a levéltetvek, a krumplibogarak, a takácsatkák, a hangyák, a termeszek, a különféle gombás fertőzések és a fonálféreg ellen is.

fokhagyma ültetés

A fokhagymát ősszel is el tudjuk ültetni. Fotó: Shutterstock

3. Ha meg akarjuk védeni a rózsát a különféle kártevőkkel és betegségekkel szemben, sőt, azt szeretnénk, hogy még szebben illatozzon, ültessünk fokhagymát a töve köré, hiszen az felerősíti a rózsa illatát.

4. Ha az egész, vagy összezúzott gerezd fokhagymát beledobjuk a vakond járataiba, nem fogja kölcsönkérni a kenyérpirítót, hogy csodás pirítóst készítsen magának reggelire, hanem inkább fejvesztve fog elmenekülni onnan.

Ültess ősszel fokhagymát

A fokhagymát tavasszal szoktuk elültetni, azonban van egy jó hírünk! Van őszi fokhagyma is, amely ráadásul a tavaszi társánál jóval nagyobbra képes nőni, de sajnos kevesebb termést hoz. Kedvelt őszi fokhagyma fajták a Makói őszi és a Germidour.

A fokhagyma szaporítása dughagymáról történik. A fokhagyma kedveli a napos, világos, esetleg kissé árnyékos helyet, teljes árnyékba viszont ne ültessük. Kedveli a tápanyagban gazdag talajt, de ne trágyázzuk frissen az ültetés előtt. A fokhagyma nem túl igényes a földjét illetően, öntözni is csak száraz idő esetén kell.

A fokhagymát gerezdekre szedve helyezzük a földbe, mindig a szár résszel lefelé. Arra is ügyelni kell, hogy mindig egészséges gerezdek kerüljenek elültetésre. A fokhagyma ültetési mélysége 5-6 cm. A gerezdek között hagyjunk 10 centiméter tőtávolságot, a sorok között pedig 30 cm sortávolságot. Folyamatosan gondoskodjunk a gyomok eltávolításáról.

Az őszi fokhagyma termesztése során szükség van talajtakarásra, ha meg akarjuk védeni a téli fagyoktól. A fokhagyma jellemző kártevői a fonálféreg, a hagymalégy és a dohánytripsz is. Betegségek közül baktériumos rothadás, fuzáriumos betegség, szürkepenész és peronoszpóra károsíthatja. A fokhagymát akkor szedhetjük fel, amikor a növény levelei elsárgulnak, a szára pedig elszáradt.

Hasznos és bőséges fokhagyma termést kívánunk!