A réz, mint tápelem és használatának következményei
A réz régóta ismert gombaölő tulajdonsága révén, így mezőgazdasági felhasználása igen régre nyúlik vissza. A konvencionális rézkészítmények esetén azonban kizárólag kontakt hatásról beszélhetünk, tehát a hatóanyagnak a gomba fertőzése előtt a növény felületén kell lennie. Meglévő fertőzés esetén ezekkel a szerekkel minimális eredményt tudunk elérni. Leginkább abban bízhatunk, hogy a növény képes valamennyi hatóanyagot felvenni, így a megnövekedett rézkoncentráció a patogén gombák pusztulásához vezet.
Cuperdem szedés előtt egy héttel lombon keresztül kiadva is sikeresen megvédi még a kényes chrimson csemegszőlőt is, erősíti a természetes ellenállóképességet. (Forrás: Asfertglobal, helyszín: Dél-Afrika, Paarl-Western Cape. Képek kredit@: Werner van der Nest)
A hagyományos réztartalmú növényvédő szerek további hátránya, hogy nem megfelelő adjuváns használatakor (vagy tapadást segítő készítményt egyáltalán nem alkalmazva) csapadék hatására lemosódik a növényről. Ez nem csak a gombák fertőzésének megakadályozása szempontjából bír nagy jelentőséggel, de a talajba mosódásának „köszönhetően” jelentősen megnövekedhet (akár toxikus mértékben is) a talajok rézkoncentrációja. Mivel a réz igen könnyen képez komplexet más elemekkel, könnyen felhalmozódhat, forgatás nélküli művelés esetén pedig mennyisége a talaj 20 cm-es mélységében kritikus lehet. Erre leginkább gyümölcs- és szőlőültetvényekben van nagyobb esély, ahol a rezet őszi/téli lemosóként is alkalmazzák.
Túlzott rézterhelés mellett a növényen klorotikus foltok jelennek meg, számottevőbb azonban a talajlakó mikrobákra gyakorolt hatása. Nagy mértékű jelenléte esetén csökken a mikorrhiza gombák aktivitása és mennyisége, amely a növény víz- és tápanyagfelvétele szempontjából nélkülözhetetlen. E mellett a különböző baktériumok, melyek a növény számára hasznos és fontos hormonokat termelnek, valamint nagy szerepet játszanak a tápanyagok feltárásában és mineralizálásában, súlyos károsodást szenvednek.
A réz koncentrációja a talajban nagy molekulaméretének és komplexképző hatásának révén kimosódással tud csökkenni, amely folyamat azonban a talaj és ivóvíz rézterhelését veszélyezteti. Mivel a réz egy bizonyos érték felett az állatok és emberek (leginkább csecsemők) számára is toxikus, ezért használatával érdemes óvatosan bánni.
Mindemellett a réz a növény életfolyamatai szempontjából esszenciális mikroelem. Részt vesz a fehérje- és cukorszintézisben, szabályozza az anyagcsere-folyamatokat és a légzést. Hiánya szembetűnő kalászos kultúrákban: a hajtáscsúcson klorotikus foltok jelennek meg, kisebb levelek fejlődnek.
Felszívódó szerves réz tápoldatként és lombtrágyaként
A portugál ASFERTGLOBAL megalakulásakor elkötelezte magát a fenntartható, megújítható termelés és környezettudatosság támogatása mellett. Szemléletmódjuk, hogy a mezőgazdasági termelést nem a hatóanyagok oldalán kell megfogni, hanem a talaj-növény kapcsolaton, és a növény fiziológiai állapotán keresztül kell javítani mindamellett, hogy a tápanyagok utánpótlása megfelelő mértékben nélkülözhetetlen.
CUPERDEM termékük speciális, szerves réz-glukonát komplexen alapul, mely anyag a patogénekkel szembeni immunválasz során az élő szervezetekben természetesen is szintetizálódik. Ennek köszönhetően a növény azonnal felismeri és könnyedén felveszi. Emellett így igen kis mértékű kimosódással és hatóanyag-veszteséggel kell számolnunk. A hatóanyag jelenléte további immunreakciót eredményez a növény részéről, nagy mértékben növelve az immunrendszer aktivitását és a növény természetes ellenálló képességét.
1. ábra: Levélanalízis során mért réz hatóanyag alakulása dióban
A speciális és természetes hatóanyag komplexnek köszönhetően a Cuperdem alkalmas ökológiai gazdálkodásban való használatra, használata mellett biztosan betarthatjuk a 6 kg/ha/év réz hatóanyagra vonatkozó maximális környezetterhelési előírásokat (889/2008/EK rendelet, és annak módosítása (EU Bizottság 2016/673).
Alkalmazás:
- Lombtrágyaként (permetezés), szántóföldi haszonnövények, gyümölcsök, szőlő, dísznövények esetében, dózis: 150-300 ml/hl vízben (1,5-3 l/ha; 500-1.000 l víz/ha).
- Lombtrágyaként zöldségeknél: 200-400 ml/100 l víz.
- Tápoldattal, az öntözővízzel hígítva gyökéren keresztül: 3-5 l/ha.
Használatával nem csupán a kultúrnövény rézigényét, de a patogénekkel szembeni ellenálló képességet is biztosíthatjuk, nagyban csökkentve ezzel az egyéb növényvédő szerek használatát.
Már megvásárolható és kipróbálható. Sikerrel használható például az őszi érésű gyümölcsök, zöldségek erősítésére, lombjuk és terméseinek megvédésére, gyümölcsfáknál az őszi lemosó permetezés során, a növények őszi, tápanyaggal való feltöltéséhez, őszi vetésű, áttelelő szántóföldi haszonnövény kultúrák erősítésére: webshopkertcenter.com
(Szerző: Pálffy Ottó, msc. kertészmérnök, www.kertcenter.com)