A férfi egy hektáron termel bodzát a Zala vármegyei Hahóton. A most érő bogyótermést a bagodi hűtőháznak adja el, mely tovább értékesíti azt a végfelhasználónak. Bébitápszerbe kerül, élelmiszerszínezék alapanyagául szolgál és lekvár is készülhet belőle. A piac azonban hektikus, hétről hétre változó, mekkora mennyiségre van igény. Van, hogy több napig sem kell szedni, aztán meg egyszerre kell nagyobb mennyiség.

– Tavaly 300 forintért vették át a termelőktől a bodzát, idén százért. Igaz, volt már 45 is... – árulta el Bálint Attila, aki egyébként Zalaegerszegen él és "civilben" fegyvermester. – Egy rekeszbe 10 kilogramm fér, tavaly 6 tonnányi termést sikerült leszednünk a 800 fáról. A csemetéket annak idején már eleve olyan térállásban telepítettem, hogy a befüvesített sorközöket kistraktorral tudjam kaszálni, a sorokat pedig a magam készítette hidrokapával művelem. A bodza rovar- és gombaölőszeres növényvédelmet igényel, mert a vértetű nagyon szereti a friss hajtásokat szívogatni, a málnabogártól a bogyó megkukacosodik, illetve egy gombabetegségtől lyukacsos lesz a levele. Mindent egyedül csinálok, a szedésben segít csak a feleségem.

bodzatermelő

Bálint Attila bodzaszedés közben. Embert próbáló munka – fotó: Horváth Attila

A férfi kérdésünkre azt mondta: nem tud magyarázatot adni rá, miért tette le a voksot épp a bodza mellett, egyszerűen tetszett neki a növény, ahogy fogalmaz, amolyan "bekattanás" volt.

– Amikor úgy éreztem, hogy eljött az idő, létre is hoztam ezt az ültetvényt, arra számítottam, hogy a nagyfiammal majd közösen gondozzuk, de csinált egy jól menő asztalosipari vállalkozást és már nem jutott ideje erre – árulta el Bálint Attila. – A csemetéket is saját magam szaporítottam dugványozással, egy osztrák, Haschberg nevű fajtából. Ez mindössze 2-3 méteres kifejlett magassággal rendelkezik, így a földön állva szedhető. Termése fekete színű, sötét levű.


A 67 éves férfi elmondta: ha újrakezdhetné, nem bodzát ültetne a területre. Januárban – amikor általában a leghidegebb van újabban – egy hét telik el a metszéssel, amivel újabb és újabb hajtások növesztésére késztetik a növényt, mert az egy éves vesszőkön hoz termést. Ott van egész évben a kaszálás, a kapálás, de mind közül a legnehezebb a szedés, amit a tűző napon, a 33-35 Celsius fokos augusztusi kánikulában, a tűző napon kell végezni. Nem lehet este, naplementében, amikor már hűvösebb van, mert akkor nem látni jól a bogyó színesedését és ha nem teljes érettségben szedik le, nem fogják átvenni.

bodzatermelő

Fontos, az érettséget jelző tényező a szín – fotó: Horváth Attila

A bodza köptető, veseműködést szabályzó, izzasztó, a virágból készült tea megfázásra hatásos, izzasztó és köptető. Vérnyomáscsökkentő, nyugtató, hashajtó, veseműködést szabályozó gyógyteák összetevője. A gyümölcs főzetével a görcsszerű fejfájást gyógyítják.

A 19. században még kedvelt desszert volt a rántott bodzavirág, amikor az ép, egészséges virágzatot sörös palacsintatésztába forgatják, majd hirtelen, forró olajban kisütik. Fahéjas porcukorral, lekvárral tálalják.