Az Apis florea faj első európai kolóniáját Máltán fedezték fel. A helyi méhészek és környezetvédők aggódnak, mert az ázsiai faj megjelenése pusztulással fenyegetheti az őshonos méhpopulációt.

A több mint kétezer felnőtt méhből álló kolóniát egy faágon fedezték fel. A kutatók DNS-vizsgálattal azonosították be, hogy melyik fajhoz tartoznak, amikor pedig kiderült, hogy erről az inváziós fajról van szó, leszedték a kaptárat és elpusztították. Egyes példányok azonban már korábban elhagyhatták a kaptárat, hogy új kolóniát alapítsanak. A méhek valószínűleg egy hajón kerülhettek a kontinensre.

Dave Goulson, a Sussexi Egyetem biológusprofesszora szerint a vörös törpeméh versenyezni fog az őshonos fajjal a virágpor és a nektár megszerzéséért. Ráadásul olyan betegségeket is hordozhat, melyekkel szemben nem ellenállóak az európai méhek.


A kutatók szerint a dél-európai országok enyhe időjárása kedvez az ilyen invazív fajok megtelepedésének. Juliana Rangel, a Texas A&M Egyetem méhészprofesszora szerint néhány év múlva más európai országokban is elterjedhet a faj, tehát minden példányt jelenteni kell, a kolóniákat pedig el kell pusztítani, mert csak így lehet elkerülni az elszaporodását a kontinensen.

Forrás: 24.hu

Indexkép: Shutterstock