A tulipánok igazán szép és kedves hírnökei a tavasznak. Ráadásul éveken át számíthatunk rájuk. De sajnos ahogyan semmi, úgy a tulipánok szépsége sem tarthat örökké. Idővel a fejeik lekonyulnak, a szirmaik pedig lehullanak. Ilyenkor pedig közbe kell lépnünk, a tulipán érdekében.

A tulipán is elveszíti a fejét

Amikor a tulipán virága már hervadni kezd, sokat tehetünk a növényért azzal, hogy levágjuk a fejét. A megtermékenyült és elhervadt tulipánvirágból a szár csúcsán magtok képződik, amit el kell távolítani. A hervadt virágfejeket még akkor törjük le, amint a szirmok elhullottak, de a magtok még nem fejlődött ki teljesen. Így a növény még majdnem az összes energiáját a hagyma fejlődésére tudja fordítani.

Mivel a tulipán nem elsősorban magról, hanem hagymáról szaporodik, a magok beérése nem cél, sőt, a hagyma fejlődését hátráltatja. A mag ugyanis rendszerint nem érik be, viszont a magtok nagyon sok tápanyagot von el a tulipán hagymájától. Azonban ügyeljünk rá, hogy csak a magtokot törjük le, a szárat ne, hiszen a szárból még nagyon sok tápanyaghoz jut a hagyma. A szár fotoszintetizál, és tápanyagot juttat vissza a hagymába, ezért azt csak akkor távolítsuk el, amikor már teljesen elszáradt.

Ha folyamatosan eltávolítjuk az elhervadt fejeket, a tulipánok évről évre szebbek lesznek.

Ezt tedd, hogy igazán szép legyen a tulipán

A tulipánoknak, más növényekhez hasonlóan, szükségük van tápanyag-utánpótlásra, trágyára. Sokan követjük el azonban azt a hibát, hogy a tulipán hagymáit hosszú ideig a talajban hagyjuk, hiszen azt látjuk, hogy minden gond nélkül megörvendeztetnek minket évente a virágukkal. Azonban ez nem lesz mindig így. Amennyiben időnként nem vesszük ki a hagymákat, vagy ha nem tápláljuk azokat, minden évben egyre kevesebb, kisebb és gyengébb lesz a virágzás.

A növekedés kezdetén a tulipán a hagymából nyeri a tápanyagokat, de később a környezetéből veszi fel azokat. Azért, hogy a tulipán megőrizze gyönyörű virágait, a viszonylag rövid vegetációs periódusban érdemes extra adag tápanyaggal ellátni.


Alapvetően a tulipánok nem nagy tápanyagfogyasztók, nitrogénből csak kevésre van szükségük, emiatt a készen kapható ásványi trágyák maximum 5% nitrogént tartalmazzanak. A legjobb, ha komposztált keveréket, lombot, kéregmulcsot vagy fahamut terítünk a tövek köré.

tulipán

A tulipán is elveszti néha a fejét. De ez csak jót tesz neki. Fotó: Shutterstock

A trágyázás ideális időpontja akkor érkezik el, amikor a zöld levelek kibújnak a földből. Ez azért fontos, mert így a virágzásig adhatunk nekik kiegészítő tápanyagot. Minél nagyobb virágokkal rendelkezik a tulipán, annál nagyobb adag trágyára van szüksége. Azonban ez a kis gondoskodás nagyon is megéri, hiszen így csodás virágokkal lesz tele a kertünk.

A tulipán számára tökéletes a kerti talaj. Nagyon szereti a napsütést, de még félárnyékban is igazán jól tudja érezni magát. Bent is hagyhatjuk a hagymákat a talajban, ám idővel ezek egyre lejjebb kerülnek, így érdemes őket 3-4 évente felszedni, és ősszel újra elültetni.

A tulipánhagymákat 10 cm mélységbe kell elültetni, egymástól körülbelül 15-20 cm-es távolságra. Az ültetésre a legmegfelelőbb időpont az október, hiszen ekkor már nincs annyi kártevő a talajban, mint korábban, viszont a hőmérséklet megfelelő az ültetéshez.

Azonban elő kell készíteni előtte az ágyást, vagyis alaposan felásni, gyomtalanítani. A hagymákat a csúcsukkal felfelé ütessük el. A tulipánt ültetés után nem szükséges megöntözni.

Nem csak nézni érdemes a tulipánt, hanem megismerni is

A tulipán a liliomfélék családjába tartozik, és mintegy 100 faja, és többezer nemesített faja létezik. Nevét nem véletlenül kapta a fárszi, vagyis a perzsa „toliban" szóból, amely turbánt jelent, mivel alakja tökéletesen hasonlít a fejfedőre. Hazánkban régen tulipántként vált ismertté.

A tulipánok szinte az egész világon őshonosak, Közép-Ázsiától kezdve, Észak-Afrikán át, a Közel-Keleten, a Távol-Keleten és Európában is. A Kárpát-medencében négy faj él vadon, melyek közül a legismertebb a sárga tulipán.

A tulipánt a törökök kezdték el termeszteni, I. Szulejmán császár uralkodása alatt. Rajtuk keresztül jutott el ez a gyönyörű virág hazánkba is, a 16. századbeli hódoltság idején. Olyannyira kedvelt volt, hogy például III. Ahmed oszmán szultán az előkelő vendégeinek tulipánhagymát ajándékozott. 1629-ben az európai botanikusok már 1000 fajtáját jegyezték fel a tulipánnak, a hagymák pedig igazi vagyonokat értek ebben az időben.

Ekkor egy igen ritka hagymáért mai pénzben kifejezve közel hatszázezer forintot fizettek. Azonban a piac hamarosan összeomlott, és a hagymák ára töredékére esett vissza. De ez is szükséges volt elterjedéséhez, hiszen így mindenki számára elérhetővé vált.

A tulipánhoz mindig is fontos szimbolikus jelentések kapcsolódtak. Leginkább a nőiséget, a szerelmet jelképezte, sőt, még az Oszmán Birodalom uralkodóházának emblémája is a tulipán volt. A fehér tulipán a tisztaságot jelképezte. A magyar népművészetben is gyakran előfordul hímzések motívumaként. A tulipán csodás virág, ezért érdemes neki helyet adni a kertünkben.

Tulipánokban gazdag kertet kívánunk!